Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
TACHO - специалист
Здравейте,
искам да питам дали отслабва сигнала на антената ако кабелът между антената и телевизора се удължи с 20 метра.
Става въпрос за следното: имам най-обикновнна антена с някакъв усилвател и дистанционно за въртенето и. Сигурно някои от вас са виждали такива в Практикер.
Но затворих терасата, на която тя седеше и трябва да я местя на другата тераса, като не искам кабела да минава пред целия апартамент. Той е на калкан и лесно ще прекарам антената по външната стена, но ще трябват около 20 м. На терасата, на която ще я слагам, има по-добър сигнал, защото е насочена към телевизионната кула.
И другото: какъв коксиален кабел е по-добре да се сложи? Виждал съм, че има и доста тънки и по-дебели коксиални кабели. Трябва ли да има някакво определено съпротивление.


Мислил съм за Булсатком или АйТиВи, но пак стои същия въпрос: дали тези 20 м дължина на кабела няма да отслабват сигнала, защото е абсурд да го прекарам през целия апартамент. :roll:
ELEMENTAL - специалист
Разбира се, че отслабва сигнала.Все пак този 20-метров кабел ще има голям паразитен капацитет.Дали сигнала ще е достатъчен за телевизора-това е друг въпрос.А що се отнася до кабела-трябва ти несиметричен( коаксиален кабел) с вълново съпротивление 75 ома.
TANGRA - специалист
като върви 20м. кабел по фасадата и като гръмне една светкавица от тези честите дъждове напоследък кой ще плаща телевизора.
TACHO - специалист
TANGRA написа:
като върви 20м. кабел по фасадата и като гръмне една светкавица от тези честите дъждове напоследък кой ще плаща телевизора.
Ами май аз ще трябва да си го плащам.

Има ли такава опасност от гръмотевиците? Не знаех. :?
ELEMENTAL - специалист
TANGRA написа:
като върви 20м. кабел по фасадата и като гръмне една светкавица от тези честите дъждове напоследък кой ще плаща телевизора.
Е то тогава 80-90 процента от варненци трябваше до сега да са останали без телевизори щото са на кабелна телевизия :lol: :lol: :lol:
Не бъди толкова параноичен на тема мълнии.
dimitar2s - специалист
Ако има гръмоотвод на покрива, риска от мълнии е минимален.
20 метра удължаване не са малко, но ако сигнала е по-силен на другата тераса, ще компенсира в някаква степен загубите. Ако антената може да се качи на покрива - по-добре.
Кабела, коаксиален 75 ома, колкото е по-дебел толкова е по-малко затихването. Така че добре е да е с диаметър 7-8 мм. По-тънките са с голямо затихване, особено внимавай за ментета от китай и турция. Има и по-дебели, около 10-12 мм, по-добри са но се ползват за магистрални при кабелните телевизии.
Ако се окаже че сигнала е слаб, решението е допълнителен усилвател, по-добър кабел, по-добра антена и т.н. :)
И още нещо, снадките носят допълнителни загуби, така че желателно е кабелът да е един от антената до телевизора.

Тема "Антена?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: