• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vandu - специалист
Преди 3г. когато завърших бакалавър и почнах да си търся работа по специалността (енергетика и ел. обзавеждане), на всякъде ме разпитваха какво знам, а аз в университета наистина не бях научил нищо ( установих го като попълвах разни тестове по интервюта и в един момент чак ме беше срам да ходя на други). Накрая ме взеха в един завод, и то ме взеха не защото знаех нещо, а защото друг не се беше съгласил да работи за 500 лв. За 6 месеца успях да науча толкова много колкото за 5 г не успях в университета. На същото място за 1 г. взех 3, 4, и 5-та група. Мнението ми е, че ако си разбираш от работата не е проблем че нямаш дадена група, харесат ли те веднага ще ти уредят документ. А настоящият ти документ за 3-та група трябва да важи 1 г., и не е проблем да се ползва в друга фирма, той е личен документ (стига да е в теб).

За придобиване на трета квалификационна група се изисква стаж с втора квалификационна група при
съответното образование и професионална квалификация най-малко:
1. без стаж - висше електротехническо образование;
2. един месец - стажанти от колежи и ВУЗ, обучаващи се по електротехническа специалност и положили
изпит за електробезопасност при работа;
3. два месеца - трета степен на професионална квалификация по електротехническа специалност;
4. три месеца - втора степен на професионална квалификация по електротехническа специалност или
висше техническо образование (неелектротехническо);
5. четири месеца - втора и трета степен на професионална квалификация по техническа специалност
(неелектротехническа);
6. шест месеца - основно/средно образование с придобита професионална квалификация.

ПС: по мое виждане "изграждане на ел. инсталации" е в сферата на електрообзавеждането, ел. "техник" го разбирам като човек който ремонтира ел. инсталацията на ел. машини, ел. двигатели, трансформатори и др.
darken_nz - специалист
Научил си, защото си имал желание и не на последно място, защото някой се е навил да те вземе.
Представяш, ли си, ако беше учил ? Нямаше да започваш от нулата, а щеше да се развиваш нагоре.
Да не говорим, че да се набухаш направо на висше без техникум не е много добра идея. От първата стълбичка отиваш направо на 5-та.
Там практиката е по-малко, поне според моите приятели, които са учили, че и според преподавателите ми. Признавам си - нямам личен опит. Имаше едни момчета, които бяха при нас.Личеше си, че са кадърни, че са учили. Искаха да учат висше по специалността. Ето така се прави - надгражда се.Но, дори и да не е така, дори да не съм прав, то при липса на интерес никой, ама никой не може да те научи! Никой и никъде! Има хора при нас, които за 6 години нищо не разбраха.... Не могат, дори и грешките си да изчистят.... (Оператори)
Имаше едни такива образи, които не можеха да занулят, дори един контакт, но спореха, че са работили и т.н.Не даваха забележка да им направиш, да им помогнеш - викат не ми давай акъл. А майтапа беше, че бяха от моя техникум, знаех какво са учили (нищо, че не съм учил вчера) и като им дадоха да мерят с един уред, ама точно същия, по който ги учеха в училище по измервания и те не можеха. Леле какъв майтап. Ако бяха учили нямаше да имат проблем. Хората достатъчно просто и достатъчно добре си обясняваха. Ама някой да гледа и да слуша :-D
То се учи (оставяме първите години) проектиране, ел.измервания, ел.енергетика, машини и апарати, практика по електромонтьорство, лабораторна практика..... Всичкото от гледане на бачкане дали става ? А да не говорим, че хората, като те вземат очакват да имаш някакви познания, дори и да си млад. Не може да излизаш електротехник, или бакалавър и да не знаеш нищо! Или комуникационен инженер, който не знае какво е прогресивно и презредово, кадрова скорост, вертикала и т.н. При положение, че са учили изграждане на кабелни мрежи, мпег 2, мпег 4 и т.н.
А групата по безопасност е за всяко предприятие. По правило при смяна на работното място се сменя, но все пак. Ако си на подобна длъжност - защо не ? Но тя не е квалификация. Едното е правоспособност, а другото е професионална квалификация. :supz:
krasi92 - майстор
То ако ставаше само с желание и гледане кучето пред колбасарницата да е най големия касапин.Това че излиза бакалавър и бъкел не знае не е нищо ново под слънцето.
darken_nz - специалист
Желание трябва да има! Но просто не става само с гледане.
Има и нещо друго. Той Българина има една необикновена черта. Никога не съм успявал да я разбера.
Мой съученик по време на редовното си обучение беше изключително нетърпим. Ходеше напушен, държеше се нагло - ами изгониха го. После, като мина на СФО - самостоятелна форма стана толкова примерен.... ЗАЩО ?! Толкова кротък беше. (Той пак учеше с нас някои часове)
Що не учи кога му беше времето, бре ? Ами сега ще я караш на ускорен режим. Па, ако не щеш - що се записа да учиш ?!
Благодаря на всички за отговорите и участието в темата. Решението е взето, ще се учи. Остава въпроса да се реши къде. Тези частни фирми който предлагат курсове учат ли на нещо и дали документите които издават имат тежест пред закона като да речем диплома?
Тази идея за задочното най ми хареса, но не знаех, че има такава възможност, ще разпитам.
По принцип пуснах тази тема за да си изясня тези групи и квалификации, коя за какво и как.
Защото до сега това което са ми казва ли е , че с този документ който притежавам аз имам право да изграждам ел инсталации, което се оказва , че не е така и това ме дразни. Тук не става въпрос какво знам и какво мога а дали по закон имам право да го върша.
darken_nz - специалист
Да обясним още веднъж. Това не е професионална квалификация, не е диплома, сертификат и т.н.
Това е правоспособност за даден обект, група по безопасност. Ако идеш някъде да правиш нещо - да, можеш да го размахваш.
Но това по принцип важи за обекта на който работиш - това си го пише, ако прочетеш. При нова работа - нов изпит. И си е логично, защото в новата работа има промени, нови неща и т.н.
С това не можеш да кандидатстваш за работа и не можеш да го представяш на работодателя.
За работа се искат копия от диплома/удостоверение за завършено образование и стаж (ако има такъв) и той се счита за предимство .
Тя (Дипломата/Кетапа) е нещото, с което удостоверяваш професионална квалификация.
Не се искат групи - няма да видиш такива обяви. Както казах много фирми не взимат хора без нужното образование, а има такива, които карат работниците си на дърти години да учат. Колко хора от Кабелната, от ЕВН и къде ли не цъфнаха при нас да учат задочно. От всички само 1 вдяваше и обясняваше на другите :D (Учеха при нас)
А за обучението - в нашия техникум има задочно Електрообзавеждане. Би трябвало да има и в други. Освен него и някои ВУЗ-ове предлагат курсове, фирми - трябва да се поразровиш. Но мисля, че в Техникума няма да имаш проблеми. Където ти е удобно. На времето, когато си търсех курс за видеообработка имаше ВУЗ-ове, които предлагаха такива. Затова го казах. Трябва си ровене и питане. Иначе знам един комшия, който скоро завърши задочно. Щом ти се отдава и те влече (Това е много важно. Не прави нещо на сила и щото някой ти е казал.) И си показвай дипломата с кеф. ;) Успех!


Кога се полага изпит ?
1. при постъпване на работа;
2. за повишаване на квалификационна група;
3. за възстановяване на квалификационна група след отнемане/понижаване;
4. периодично, в срокове, определени в длъжностната характеристика, но не по-дълги от две години за изпълнителския персонал и от три години – за ръководния персонал.
http://www.rvpconsult.com/%D0%BE%D0%B1% ... %81%D1%82/
http://otgovori.info/temi/normi/novi-pr ... zopasnost/
malgitobi - специалист
ср мар 16, 2016 5:28 pmdarken_nz написа:
Желание трябва да има! Но просто не става само с гледане.
Има и нещо друго. Той Българина има една необикновена черта. Никога не съм успявал да я разбера.
Мой съученик по време на редовното си обучение беше изключително нетърпим. Ходеше напушен, държеше се нагло - ами изгониха го. После, като мина на СФО - самостоятелна форма стана толкова примерен.... ЗАЩО ?! Толкова кротък беше. (Той пак учеше с нас някои часове)
Що не учи кога му беше времето, бре ? Ами сега ще я караш на ускорен режим. Па, ако не щеш - що се записа да учиш ?!
В кой град е този електротехникум, където някой идва напушен и се държи нагло?
Питам от чисто любопитство, защото аз съм завършила русенския техникум по електротехника и всички бяха примерни и се държаха изключително уважително към преподавателите.
Винаги съм мислела, че електротехникумите са място за сериозни млади хора, където не приемат подобни ученици.
Та ще съм много благодарна да разбера за кой град става дума.
darken_nz - специалист
Ами Нова Загора е градът. И да... Беше си напушен редовно.
То не ти го пише на челото по принцип...
Имаш успеха - влизаш.
После какво ще става е въпрос!
Но разбирам недоумението ти. Вероятно в някои училища щяха да му бият шута много по-рано...
Винаги съм мислела, че електротехникумите са място за сериозни млади хора, където не приемат подобни ученици.
Аз не знам кой кого приема, но аз също си мислех, че малко, или много вече имаме някаква идея защо сме това училище и какво искаме...
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за квалификация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: