• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте.
Имам следната чуденка. За започване на работа като ел. техник каква квалификация ми е нужна, при условие че съм завършил средно непрофесионално училище. Трябва ли да имам завършен курс за електротехник или е нужна само трета група по електробезопасност до 1000 V , която вече имам. С други думи ще сменям работата и последните пет години това съм работил но не знам документално как стоят нещата. Предварително благодаря.
valentino76bs - майстор
Е добре де как си работил като ел. техник?Без никакъв документ за правоспособност ли?За придобиването на квалификационна група се изисква съответно образование и стаж за работа по електрообзавеждане, специализирано обучение и полагане на изпит ,ти как тъй?
Трета квалификационна група се дава на:
електротехническият персонал, на който се възлага самостоятелно извършване на работа;
оперативният и оперативно-ремонтният персонал и лицата, които водят Дневника за изправността на ръчните електрически инструменти, преносимите електрически лампи и трансоформатори;
лицата, които ръководят и/или обучават работещи с първа и втора квалификационна група;
допускащите, наблюдаващите или изпълнителите на работа с наряд;
настройчиците на КИП и А, лаборантите в електролаборатории, специалистите по ремонт и настройка на компютърна техника, средства за диспечерско и технологично управление и други.
Баш бая си иска китап!
lz1wvm - специалист
Трябва ли да имам завършен курс за електротехник или е нужна само трета група по електробезопасност до 1000 V , която вече имам.
Електробезопасността,няма нищо общо с Електротехниката.
В какво се състои работата Ви,като ел.техник.Ниско напрежение,високо напрежение,монтажник,поддръжка.....изискванията са различни.Но във форума има хора с добри познания.Само трябва да зададеш правилния въпрос. :partyman:
Значи малко съм ви подвел. Последните пет години съм назначен като монтажник ел. елементи. Но какво съм назначен и какво върша са отделни работи. Изграждам ел инсталации на жилищни сгради ( слаботокови и ниско напрежение), което по мое разбиране си е ел.техник. Единствения документ който притежавам е трета група по електробезопасност, Питането е дали трябва да изкарам курс за ел.техник, за да работа като такъв? И дали с моето образование мога да завърша курс за елтехник и да се представям като такъв.
krasi92 - майстор
Добре че не си бил санитар и да ти се ще да се представяш като хирург а само си дърпал кабели по строежите.Електротехниката каткто и всяка друга професия не се изучават на ускорен курс за един месец.Дори и да има курс за електротехник едва ли ще вземеш материала които се преподава в училище за 3 години за няколко седмици.
hidrazin - майстор
vladofommi написа:
... Единствения документ който притежавам е трета група по електробезопасност,...
Реално погледнато не би трябвало да притежаваш този документ.
За да го притежаваш би трябвало да имаш някаква диплома за завършено образование по такава или сходна специалност.
Определящото е дипломата.
А самата група по безопасност нищо не означава (грубо казано).
Тя е валидна само за фирмата/предприятието/организацията .... където работиш.
На ново работно място в друга фирма/предприятие ......... тя не важи.
Демек групата не ти замества образованието.
Разбира се има и някои вратички. Може да получиш трета група дори и да нямаш електротехническа специалност.
Но пък трябва да имаш поне четири месеца с втора или трета група по друга, не електротехническа специалност.
Но пак подчертавам - това е само за конкретната фирма/предприятие....
Просто са преценили че може да извършваш тази дейност и си е за тяхна сметка.
Така че дето ще сменяш работата - на новата няма какво да покажеш.
Разбира се това че си имал вече група е някакъв плюс...ако ти го вземат в предвид де.
:partyman:
P.S, Аз съм с пета гупа. И кво от това? :-D
lov - майстор
Е как какво само зяпаш. Забранено ти е да работиш. :lol:
:partyman:
valentino76bs - майстор
vladofommi написа:
И дали с моето образование мога да завърша курс за елтехник и да се представям като такъв.
Да можеш няма проблем!
И аз съм с пета група ама дет казаха и кво от това.А пък и като знам как се дават тея групи :),единственото нещо което ги интересува е да внесеш 70 лева и взимаш по горната :)
Dzver - специалист
в някои уредби може само да метеш коридора с тая 3та група..
darken_nz - специалист
Специалност си трябва. Поне в предприятието, в което работя НЕ ВЗИМАТ хора без специалност.
Някъде може и да минава номера, но не навсякъде. Електротехниката не опира само до това да дръпнеш някой-друг кабел. ;)
Като държа да отбележа, че с последното не искам да те обидя, а просто да отбележа. Ако ти харесва ти предлагам да учиш. Поне за мен това е една страхотна специалност. А иначе има много специалисти и висшисти, които са такива само на хартия.
Не ходят на даскал, не учат, играят карти в час и какво ли още не. Тези хора завършват разбира се.
После следват едни неграмотни специалисти и висшисти, които не могат да вържат една лампа, а какво остава да проектират нещо, да вземат решения, или да разчитат релейно-контакторни схеми..... И от там почна да ни се носи славата, че имаме некадърни и мързеливи млади хора. Това е донякъде така. Тези, които искат да се учат и развиват, обаче системата ги мачка. Даскалите се молят някой да разпише на децата, че, поне фиктивно да завършат стажа, а какво остава някой да дава на децата да работят, да ги учи и т.н.
И разбира се - колко са тези, които биха взели младия човек да го учат.... Никой не иска да губи време и пари с това.
А образованието.... Учебници от на баба ми сватбата, с неща, които вече не се ползват, или се ползват рядко, нищо ново под слънцето, преиздадени с грешките, дори.... А има толкова нови неща, нови апарати, нови методи. Такава ни е държавата. Съжалявам, че разводнявам, но така и така говорим за работа и квалификации. Категоричния отговор е, че е препоръчително да завършиш един техникум. (Професионална Гимназия) Изкарай нещо задочно, а ти вече ще се учиш и развиваш сам. То това е минуса на задочното. При нормалното обучение - 5 години беше преди имаш повече време, могат да ти дадат по-добра основа, върху която да градиш. Желая ти успех!
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос за квалификация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: