• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Ако имам къща като filipss и имам финансова възможност ще направя основен ремонт на елинсталацията без да се замислям.Инсталацията е правена при други условия и в друго време. Всеки човек трябва да разсъждава че имот които е придобил трябва да се използва още минимум 20 г и трябва да се приложат новите изисквания за изграждане на електроинсталацията относно сигурноста на експлоатация и пожарната безопасност.
nikolov333 - майстор
В случая може да се подходи поетапно с предвиждане на переспективата за цялостен ремонт, като на първо време се заменят захранващите проводници от ел.мерното табло с три проводника, като се разделят етажите и гаража на отделни захранващи кръгове със собствени автоматични предпазители за кръга и евентоално отделни етажни/гаражни табла с предпазители съобразени със съществуващата инсталация... В последствие при основен ремонт на помещенията е добре да се подмени и вътрешната инталация с трижилна със съответветните предпазители и ДТЗ за тях.
ktamen - специалист
Ако слагаш нови кабели, за лампите слагай навсякъде 4х1. Всички ключове ги връзвай в кутиите, като серийни. Допълнителното жило няма да ти оскъпи с много инсталацията, обаче ще ти бъде много полезно, ако в бъдеще ти дойде друг акъл за някой полилей или допълнителна лампичка в някой ъгъл.
ДТЗ задължително и на лампите, тази мода да се слага ДТЗ, само на контактите ми е много странна.
И внимавай каква предпазители си купуваш, масовите дето се продават по железариите, им нямам никакво доверие. По скоро бих сложил стопяеми. Имал съм няколко случки с такива предпазител, дето излязоха твърде яки, примерно С40 на Марлен Жарен излезе по-як от 200А стопяем.
С Итън или Люгран съм нямал такива проблеми. Марлен Жарен и Шнайдер също имат много качествени серии, но тези по железариите май не са от тях. Най-много доверие имам на Мюлер, ама минаха доста години и вече са почти изчезнали и от най-забутаните складчета.
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
...дето излязоха твърде яки, примерно С40 на Марлен Жарен излезе по-як от 200А стопяем. .
Ктамене, изтърка се твоя пример за 200А стопяем. Във VW форума ми го прилагаш, сега тук. :lol: Аз купувам от TMT, не от кварталната железария. Пак да повторя - в таблото преди електромера и преди автоматичният предпазител, при таблата, които са реновирани има DZ стопяем предпазител. По старите кооперации пък са само такива.
Имаш ли си идея колко често гори стояем преди да падне автомат? Обикновено при дефектен автомат.
Не се слагат 1мм проводници за осветление. Не защото не може, а защото имат много-много ниска механична устойчивост.
ДТЗ се слага само на контактите, защото обикновено като си сменяш крушката си гасиш лампата. :lol:
FM STEREO написа:
При кабел 2,5м2 предпазителя трябва да бъде 16А. Ако искаш по голяма мощност към гаража,теглиш нов кабел от таблото с сечение 4м2 и слагаш предпазител 25А!
Не, ето приложна таблица за предпазител-проводник. Това са максимално допустими стойности при условия на полагане - мазилка. Стойностите са за медни проводници. Нормално натоварването им не е на прага постоянно. А няма да изтеглиш нов кабел, като имаш замазан в мазилката мостовак.
1.5мм2 - 16А
2.5мм2 - 25А
4мм2 - 35А
6мм2 - 50А
10мм2 - 63А
Препоръчителните стойности с презапасяване са следните:
1.5мм2 - 10А
2.5мм2 - 16А
4мм2 - 25А
6мм2 - 35А
10мм2 - 50А.
Препоръчам ПЪЛНА РЕВИЗИЯ на всички връзки в разклонителните кутии. Че ако има проблеми по връзките, може и 6А да запалят дома.
FM STEREO - специалист
Така е знам го това,именно за това му написах 16А за да се презапаси.
''Препоръчителните стойности с презапасяване са следните:
1.5мм2 - 10А
2.5мм2 - 16А
4мм2 - 25А
6мм2 - 35А
10мм2 - 50А.
''
kozl - майстор
ktamen написа:
Ако слагаш нови кабели, за лампите слагай навсякъде 4х1. Всички ключове ги връзвай в кутиите, като серийни. Допълнителното жило няма да ти оскъпи с много инсталацията, обаче ще ти бъде много полезно, ако в бъдеще ти дойде друг акъл за някой полилей или допълнителна лампичка в някой ъгъл.
ДТЗ задължително и на лампите, тази мода да се слага ДТЗ, само на контактите ми е много странна.
И внимавай каква предпазители си купуваш, масовите дето се продават по железариите, им нямам никакво доверие. По скоро бих сложил стопяеми. Имал съм няколко случки с такива предпазител, дето излязоха твърде яки, примерно С40 на Марлен Жарен излезе по-як от 200А стопяем.
С Итън или Люгран съм нямал такива проблеми. Марлен Жарен и Шнайдер също имат много качествени серии, но тези по железариите май не са от тях. Най-много доверие имам на Мюлер, ама минаха доста години и вече са почти изчезнали и от най-забутаните складчета.
А каква е разликата м-у Мьолер и Итън :?
ktamen - специалист
Итън май си ги имаше и преди години. И май не бяха толкова надеждни като Мьолер. Никак не съм убеден, че като станаха с едно име, цялата продукция на Итън е станала с качеството и надеждността на Мьолер. По скоро се опасявам, че бившите мьолерски фабрики вече бълват продукция, не само с емблемата, но и с качеството на Итън.
В интерес на истината единствената причина да имам резерви спрямо Итън е едно табло. Очевидно беше Елмарк, ама на него пишеше Итън. Щом са допуснали името им да стои на откровен боклук, трудно бих им се доверил.
Инжектоплякторе, здравей и тук.
Чувал съм да разправят за нощни лампи, изцяло от метал, дето уж се били слагали на една ръка от легналия в леглото човек. Това дали са само слухове и долни инсинуации? В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗ :?:
За другите лампи е ясно, че са разположени зад бодлива тел, и там неоторизирани персони не могат да припарят :axe:
ПП Не се заяждай с мен. Ето ти един реален пример, че ДТЗто е нужно и за лампите.
viewtopic.php?f=11&t=53876
PCL82 - майстор
Един уред може да е с метален корпус, но пак да има двойна изолация, т.е. да е от клас 2. Доста осветителни тела са такива.
ДТЗ е смислена и за осветление. По телевизията веднъж даваха репортаж за една баба в някакво затънтено село. Бабата беше останала с някой пръст по-малко. Питаха я как станало-тя: "ами качих се на масата да избърша фасунгата с парцала и бръкнах вътре".
kozl - майстор
Е да де ама точно в тоя случай бабата е бръкнала с пръста м-у двете клеми на фасонгата и ДТЗ-то "шъ мълчи", така че пръста на баба нема да спаси. И дбре, че масата е била дървена и суха та бабата е оцелела.
ktamen - специалист
PCL82 написа:
Един уред може да е с метален корпус, но пак да има двойна изолация, т.е. да е от клас 2. Доста осветителни тела са такива.
Що им слагат заземителна клема на тия така добре изолирани корпуси?
ПП Бабата ме подсети, че преди много години реших да си крия всичките пари (60 - 70 стотинки) във фасунката на една нощна лампа. :rolleyes:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Съвет за домашна ел мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: