• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗ
Нощните лампи са с шуко щепсел. По принцип стационарните електроуреди, като осветителни тела за монтаж на стена/таван и т.н е достатъчно да бъдат заземени.
nikolov333 - майстор
Аз имам едни нощни лампи от лидъл, които се регулират с докосване с пръст до металното тяло на лампата, за това не са с шуко щепсел.. Разчитам, че Livarno са ги измислили добре отвътре схемите, понеже веднъж попаднах на кампания за връщане на опасни електроуреди в Лидл. Само не ми е ясно как ще ме информират за евентуален проблем, освен ако не чуя по новините от някъде :?
ktamen - специалист
toolegittoquit написа:
ktamen написа:
В случай, че действително съществуват такива лампи, дали нямат нужда от ДТЗ
Нощните лампи са с шуко щепсел. По принцип стационарните електроуреди, като осветителни тела за монтаж на стена/таван и т.н е достатъчно да бъдат заземени.
Не ми стана ясно що лампата може без ДТЗ, а хладилника не може, ама май няма и да разбера. Бойлерите са такива стационарни електроуреди, на тях трябва ли им ДТЗ :?:
Чудя се например, кво ще стане, ако крушката гръмне и трябва да се извадят остатъците. Или ще ми отговориш, че всеки знае, че трябва да свали бушона преди да бара там или да извика майстор.
Или пък на горния етаж да стане наводнение и водата да си намери път точно към лампата. Тези дето джапат горе в мокрото, дали ще научат как се играе ръченица или няма да научат :?: Не си ли виждал светеща лампа (плафон) пълна догоре с вода :?:
Възможностите да пострада някой от лампа са също толкова много, като от готварска печка, хладилник, компютър и всякакви други електроуреди.
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
Възможностите да пострада някой от лампа са също толкова много, като от готварска печка, хладилник, компютър и всякакви други електроуреди.
Ще ти кажа това, което казах и на друг колега от форума. А то е следното - ВСЪЩНОСТ при изправно защитно заземяване липсата на дефектно токова защита(ДТЗ) не създава кой знае колко по-голяма опасност от токов удар, защото за всички опасни уреди клас I е задължително заземяването на металният корпус. Всяка достатъчно сериозна повреда, извела фаза на корпус ще доведе до късо съединение(К.С) и изключване/изгаряне на предпазител. За по-малко сериозните повреди защитното заземяване представлява път с нисък импеданс към Земята и от там човек е в безопасност. Всички уреди клас II и III - двойно изолирани(Двете квадратчета едно в друго) или захранени чрез източник на свръх ниско напрежение, галванично разделен от захранващата мрежа имат имунитет срещу изолационни повреди. Никоя единична повреда на изолацията не би могла да доведе до възможност за поява на опасно напрежение по корпуса и частите, които са достъпни на него.
ДТЗ се използва за повишаване сигурността при определени фактори. Например прекъсване на връзката със защитна Земя и нула може да доведе до поява на опасно напрежение на корпуса. ДТЗ разчита разликата между вход и изход(най-грубо казано) и изключва веригата. При консуматори на твърда връзка възможността за подобен тип повреди е многократно по-малка отколкото за преносими консуматори, които се включват в контакти. Всяка разглобяема връзка се износва.
Другата причина да се инсталира ДТЗ е за да се избегнат утечки, които дори и отведени към Земя и не опасни за човека, при достатъчни стойности, при които обаче предпазител не би сработил(под прага на сработването му е) биха могли да представляват пожароопасна ситуация.
От всичко написано до тук мисля, че става ясно защо ДТЗ задължително се инсталира на излазите за преносими консуматори и в помещения с повишена опасност, но често се неглижира за обикновените консуматори с твърда връзка и осветлението.
И още нещо - нормално е осветлението да работи само като ключа е в положение "Включено", като се комутира фазата, а не нулата.
От всичко казано по-горе. При изправни контактни излази и липса на идиоти, които бъркат с пирон в контакта една инсталация, която е с изрядно заземяване, дори и без ДТЗ е относително безопасна. Особено спрямо извращенията, които съм виждал през практиката си. ДТЗ повишава сигурността, особено за зони с повишен риск или преносими консуматори, включени на контактни излази, които връзки по съществото си предразполагат износване на контактните излази и потенциални проблеми.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
... ВСЪЩНОСТ при изправно защитно заземяване липсата на дефектно токова защита(ДТЗ) не създава кой знае колко по-голяма опасност от токов удар, защото за всички опасни уреди клас I е задължително заземяването на металният корпус. Всяка достатъчно сериозна повреда, извела фаза на корпус ще доведе до късо съединение(К.С) и изключване/изгаряне на предпазител...
Това кой ти го каза? Вярно е ама само донякъде и с някои условности.
В тази връзка преди 10-тина дни имах следния случай.
Един човек си беше човъркал бойлера в къщата. Викнал и приятел та да почовърка и той.
Сменяли всичко - фланец, нагреватели, термо ... и вързвали смело.
В резултат - обажда ми се и казва:
"Ела да видиш какво става с тая инсталация, от чешмите бие ток а от чешмата на двора тече топла вода"
Е видях. Фазата свързана директно с корпуса на бойлера - мостчето за зануляване на корпуса го шибнали към фазата на клемата вместо към нулата.
А кабелчето пече но държи. Държи постоянен ток от около 24-25А директно към поцинкованите тръби в земята.
Измерен потенциал на чешмата в двора към колче дето забих в райграса наблизо - около 95V.
В интерес на истината още не бяха почнали да излизат червеите от земята. :lol:
Предпазителя на токовия кръг - порцеланов, стопяем за 25А. Никога нямаше да изключи.
Та такива ми ти работи за "сигурната" инсталация без ДТЗ според твоите разсъждения.
:partyman:
ktamen - специалист
toolegittoquit, Общо взето, това което си написал е вярно, ама......
Кво става с примера с пълната с вода лампа :?: Май джапащите в локвичките на горния етаж ще научат правилните стъпки на ръченицата. Щото заземеният корпус, едва ли ще е достатъчен да спре и утечката към горния етаж. Бойлерът също е с твърда връзка....... Мога да дам още много примери.
Вярно е, че ДТЗто е сравнително скъпо, но намалява риска, да пострада някой, поне 1000 пъти.
ПП Ако ти се струва, че примерът на Хидразин е нещо крайно рядко и не може да се повтори виж последните мнения в темата за абсурдите. Примерно това мнение отпреди няколко дни:
Chefo77 написа:
В това положение на предпазителите работи само и единствено осветлението. На 10-те ампера са свързани всички контакти в спалнята. ДТЗ-то е в отпуск. В кутията за външно включване на бойлера, зелено и жълто означава фаза. Кооперацията е "премиум", строена 2014-2015, цена около 1400 евро на квадратен метър.
Прикачен файл:
image-462b53a593602250e7283d0dfa696e1e1282c52d3f3d7673d3b9a1a869eebc79-V.jpg
toolegittoquit - майстор
hidrazin написа:
Това кой ти го каза? Вярно е ама само донякъде и с някои условности.
...Та такива ми ти работи за "сигурната" инсталация без ДТЗ според твоите разсъждения.
Чакай малко! Една правилно експлоатирана инсталация е безопасна. За злонамерени намеси не мога да отговарям. Нито за тотално погазване на норми и разпоредби, както и схеми на свързване на консуматори. Нищо не пречи някой да реши да махне ДТЗ, защото "много изключва" или да реши да замости двата края на автоматичният предпазител с байпас жица, защото "много падал".
Истината е, че нищо не ти пречи да фанеш фаза с едната ръка и нула с другата, докато си стъпил на дървен стол..ДТЗ няма да падне и пак ще си умреш. Ако толкова не му се живее на някой, има и по-лесни начини.
У нас инсталацията е къде 3 проводна, къде 2 проводна. И нямам подобни проблеми като твоите приятели. Тоя проблеми и т.нар изключения се случват поради горещото желание на незнаещите да се направят на майстори и да се самоубият. Аз пък съм правил инсталации, които бяха запалени от стопяеми предпазители, замостени с тел дебела почти колкото и жиците на инсталацията. Обаче за това стопяемите предпазители не са виновни.
И не, аз у дома НЯМАМ ДТЗ! Не мога да имам заради 2 проводни клонове и излази, които изграждат близо половината инсталация. Но при мен и в дома на родителите ми не давам никой друг да пипа и вдигам страшни скандали за всякакви неоторизирани от мен модификации от какъвто и да е било род.
Лично аз имам навика да изключвам от контакта всичко, което не ми е небходимо. Включени ми работят през нощта само приемника на булсата, бойлера и хладилника. Толкова от мене по тоя въпрос.
ktamen написа:
Кво става с примера с пълната с вода лампа :?
При лампата пълна с вода нищо не става. Ако не направи късо в един момент, то заземеният й корпус ще пречи някой случайно допрял се да го удари ток. И не, токът търси път с нисък импеданс. 20 санта мокър бетон няма толкова нисък импеданс към Земя, колкото жица, която е забучена директно в земята.
Истината е, че никой нормален човек не си прави лампите на аквариум. Трябва да си тотален изрод и наистина да не ти се живее, за да издевателстваш по този начин.
ktamen - специалист
С други думи, пускаш една включена лампа със заземена ламаринка в някоя локва (обикновена локва с кал, жаби и прочее) и после можеш да си газиш в локвата съвършено безопасно, така ли?
Недей да го пробваш!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Достатъчно е да гледаш как ще реагират жабите.
toolegittoquit - майстор
ktamen написа:
С други думи...
С други думи, не се заземява с ламаринки в земята, а със заземителни шини/колове, а тоз който пусне лампа-аквариум е малоумник с IQ = едноцифрено число. По-голямата част от утечката ще си намери пътя към земята. Тежко ти и горко ти, ако ти си на тоя път.
hidrazin - майстор
toolegittoquit написа:
...С други думи, не се заземява с ламаринки в земята, а със заземителни шини/колове, ...
И какво от това? Питам за шините и коловете. Колко ома докарваш на заземителния контур? :-D
:partyman:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Съвет за домашна ел мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: