• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
filipss - специалист
Здравейте, на скоро се сдобих с една къщурка, ама като гледам има нужд да се направи това онова..
Има един главен бушон 63 А след това е електромера и след него 2 бушона по 25 А. Някои колеги казват, че единия е за нулата, другия за фазата.. ама малко се съмнявам. Понеже като претоваря единия ЕТАЖ гърми само единия, другия си работи.

Та след проба и грешка разбрах, че единия бушон е за гаража и 2рия етаж, а другия е само за 1вия етаж.

Аз обаче имам нужда поне от 25А на етаж.

Та сега въпроса е какво да направя за да отделя захранването към гаража към 3ти бушон. Така да станат 3 по 25А.
КАк да проверя кой от всички кабели слиза към гаража за да го отделя и т.н. и вероятно ще ми трябва нов главен предпазител на повече от 3 по 25А.

мерси

кабелите са добри някъде по 2х2,.5, другаде 2х4
Andri01 - майстор
Прозвъняване на кабелите в разклонителните кутии.Най-вероятно от някоя кутия отива кабел към гаража. В такъв случай пускаш нов кабел от там до таблото. Главния го оставяш 63А. - едва ли ще натовариш мрежата едновременно 3х25А!?
kozl - майстор
Какво ползваш в гаража и с каква мощност? С метода на поетапно изключване (изваждане) на проводници, включени в АП (авт.прекъсвач) установяваш при кой изключен, изчезва напрежението в контакти и осветление в гаража. Това е търсената/те жица/и :wink:
Е мое да се окаже, че и нейде другаде ще останеш без ток :? , но това зависи от изградената инсталация.
filipss - специалист
добре, ще пробвам и ще пиша пак.
Ама един познат ел техник ми каза днес, само да сменя сегашните бушони от 25А на 50А и друго да не пипам. Казах му, че кабелите са 2х2.5, той каза, че няма проблем. Вие подкрепяте ли това мнение?
hidrazin - майстор
filipss написа:
... Казах му, че кабелите са 2х2.5, той каза, че няма проблем...
"Подкрепяме" ама дано да имаш пожарна наблизо. :-D
:partyman:
Junak - майстор
filipss написа:
добре, ще пробвам и ще пиша пак.
Ама един познат ел техник ми каза днес, само да сменя сегашните бушони от 25А на 50А и друго да не пипам. Казах му, че кабелите са 2х2.5, той каза, че няма проблем. Вие подкрепяте ли това мнение?
Задължително застраховка за пожар :-D :feuer:
ktamen - специалист
След пожара, застрахователите ще изровят здравите 50А бушони и ще откажат да платят.
filipss - специалист
Добре, разбрах.... ще се разправям с моя човек.. Добре каква мощост държат тези 2х2.5. поне 32А мога ли да сложа?
И ще трябва ли да сменям главния 63, ако сложа още едиин от 25А/32А ако позволяват кабелите или няма опасност да миина 63А?
FM STEREO - специалист
При кабел 2,5м2 предпазителя трябва да бъде 16А. Ако искаш по голяма мощност към гаража,теглиш нов кабел от таблото с сечение 4м2 и слагаш предпазител 25А! Главният предпазител няма да го сменяш,63А са 14 киловата отвън на стълба в таблото предпазителя след ел.мера ти е също 63А или 50А така че файда от това да сменяш главният няма,тоест за по голяма мощност се изисква разрешение от ЕРП-то след заплащане на определена такса!
krasi92 - майстор
По добре не се разправяй с "моя човек".Ако искаш да увеличиш нещо то е добре да са токовите кръгове а не номинала на предпазителите.На първо време бих сложил автоматични щото реагират по бързо и не се ремонтират с тел и пирони.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Съвет за домашна ел мрежа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: