Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikkk - специалист
Супер! И това, че е разрешено в двойна гилза да се пъхат многожични кабели с различно сечение ще е много полезна информация за форума! :prayer:

На мен ми се иска още малко за кабелните връзки - разчертах например напълно случайна схема, в която има единични АП както и АП-та след ДТЗ, позициите са подредени според както си решим (може и по физическо местоположение), нужно е редуване на фазите за да ги балансираме доколкото е възможно. И в резултат няма никакъв шанс за захранване с гребен.

Връзките биха изглеждали така (с мостове, трите фази са в три цвята):
Изображение

Сега, питанката е защо никой не ползва "фазови клемореди", по подобие на всеизвестните нулеви и земни шини, само че да си сложи три такива, за всяка фаза по едно. И от него да се захранват всички елементи за дадената фаза. Ако ти е кеф можеш да опъваш проводник с голямо сечение до конкретни АП-та, може с малко сечение, спокойно можеш да захранваш и няколко реда. В клипчето на Хидразин от предишното мнение е направено по подобен начин (въпреки, че там е системно решение), но онова е индустриално табло (или поне ГОЛЯЯМО), и като че ли ако говорим за тип апартаментно табло този начин хич не се практикува. Няколкото шини струват по 4-6лв бройката, не оскъпява драстично (може би защото на цвят са само сини и зелени???). Ето такова свързване (то си е ясно, но все пак да сложа картинка):

Изображение


Гледайки схемите, в продължение на чуденката с нулевата шина, как мислите, има ли разлика в двата начина на връзване на нулата след ДТЗ в случай на 2 токови кръга след ДТЗ:

Изображение
mika - специалист
вт мар 12, 2024 5:35 pmnikkk написа:
Сега, питанката е защо никой не ползва "фазови клемореди", по подобие на всеизвестните нулеви и земни шини, само че да си сложи три такива, за всяка фаза по едно.
Напротив, аз ползвам такива почти във всяко по-голямо табло, например LGY410028. Колегите са показали и други модели в самото начало на темата.
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 5:35 pmnikkk написа:
Сега, питанката е защо никой не ползва "фазови клемореди", по подобие на всеизвестните нулеви и земни шини, само че да си сложи три такива, за всяка фаза по едно.
Е кой ти каза че никой не използва такива? Още повече не са само един вид а доста разновидности.
Ей ти едно табло по което скоро работех. И там съм сложил точно три такива, за всяка фаза по едно.

Прикачен файл:
Табло клеми.jpg
Табло клеми.jpg (24.26 KиБ) Видяна 436 пъти

Е, тези клеми за IKB012406 на SCHRACK - един вход за проводник от 70 до 240mm² отгоре и 6 изхода отдолу за проводник от 2,5 до 35mm²

Прикачен файл:
f_ikb012406-.jpg
f_ikb012406-.jpg (24.1 KиБ) Видяна 436 пъти

Леко са големички (специално тези) за еднофамилни жилища но има и по-малки.
Ето например тези много ги харесвам. На снимката се вижда за колко и какви проводници са.

Прикачен файл:
Разклонителен блок.png

Общо взето има много полезни неща които ти спестяват много нерви и труд. Освен че и накрая изглежда много добре.
Но има един основен проблем - някой трябва да знае че съществуват... :)
:partyman:
iliya_i - майстор
вт мар 12, 2024 5:35 pmnikkk написа:
Изображение
Има и по-удачни решения от подреждане на 32 позиции на един ред.
Примерно 15 позиции (главния и всички ДТЗ) на един ред, а останали 17 позиции бушони на втори ред отдолу.
Така ще ти отпаднат всички суканици от долу - горе.
А и ДТЗ си имат вход и изход, пък твойте наопъки.
hidrazin - майстор
Тези 32 и нагоре позиции излизат извън идеите на "направи си сам"... Особено ако някой ще се учи от Интернет кое и как.
В такива табла като на снимките по-долу най=малките проблеми са колко жици ще пъхнеш в една дупка или да използваш разклонителен блок.
Иска се и мислене, и опит и ... други неща... :)

Прикачен файл:
Табло 32+ позиции.jpg
Прикачен файл:
Табло 32+ позиции 1.jpg

:partyman:
P.S. Това табло не е правено от мен и колеги.
Просто трябваше да се свържем там и да добавим ... още неща, различни от бАшони... :-D
nikkk - специалист
ПИЧОВЕ, не съм се изразил ясно - имам предвид решения при малко, но не миниатюрно табло (за ориентир - 2х18). - алтернативи на навързването на всички елементи един след друг.

Да, рисунката не е оптимална - тя не е такава по замисъл, по замисъл е максимално хаотична, за илюстрация на проблематиката. :drinkers:

П.С. ДТЗ-тата на Шнайдер може да се подвързват и отгоре и отдолу. =D>
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 10:02 pmnikkk написа:
ПИЧОВЕ, ...
Лека нощ, ... ПИЧ.
Остави "проблематиката" на не проблематичните електричари...
Е, те не останаха много де. Сега са на мода, и масово се използват ... връзвачи. :lol:
:partyman:
mika - специалист
Аз бих аранжирал горното табло в три реда по 12 модула без разпределителен блок и изцяло с трифазни гребени. Вместо главен АП 40А бих използвал товаров прекъсвач 63А и вместо шест двуполюсни диференциалнотокови защити - две четириполюсни. Неудобството е, че при сработването на ДТЗ ще изключат шест кръга вместо два, а като предимство е цената.
На първи ред товаровия прекъсвач и оттам с гребен към петте АП, които не минават през ДТЗ. На втори ред трифазна ДТЗ с гребен към шест АП - по два на всяка фаза. Трети ред аналогичен на втория.
Захранването на трифазната ДТЗ на ред втори се прави с кабел идващ отдолу на шалтера (където се намира и гребена за първи ред) и кербован с двойни кабелни накрайници продължава за захранване към трифазната ДТЗ на трети ред. Друг начин е два кабела в общ кабелен накрайник излизат отдолу на шалтера и отиват в ДТЗ на ред втори и трети и така за всяка фаза.

P.S. Ако не ви се занимава с махането на ухо/зъб от трифазния гребен който се пада под нулата на ДТЗ, има и гребени специално за тази цел, като PS3/12 FI на ABB или KDN363F на Hager.
Последна промяна от mika на ср мар 13, 2024 8:41 am, променено общо 2 пъти.
mika - специалист
ср мар 13, 2024 2:32 ammika написа:
P.S. Ако не ви се занимава с махането на ухо/зъб от трифазния гребен който се пада под нулата на ДТЗ, има и гребени специално за тази цел, като PS3/12 FI на ABB или KDN363F на Hager.
Забравил съм да уточня, че при някои ДТЗ неутралната позиция е вляво (например A9R41440) и в такъв случай преправяне не гребените не се налага. Така цялото табло може да се изпълни само с три обикновени трифазни гребена.
вт мар 12, 2024 5:35 pmnikkk написа:
И в резултат няма никакъв шанс за захранване с гребен.
:wink:

Тема "Разклонение на фаза в ел.табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: