Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
vnaumov - помощник
Какво ще препоръчате като най-добър метод за разклонение на фазовия проводник към няколко предпазителя?
Сечение 6 или 10 мм2; няма как да се ползва гребен, АП и ДТЗ са на два реда. "VA" е модул-индикатор за ток и напрежение.

Варианти:
- клеми Wago
- клема с болтове
- с усукване на снопчето проводници
- друго?
Прикачен файл:
tablo.png
tablo.png (25.19 KиБ) Видяна 1755 пъти
sts - специалист
Може да се изпълни по описаните начини.
Аз предлагам с проводник със силиконова изолация без прекъсване да се изпълни опроводяването на фазата по следния ред - ДТЗ бойлер, ДТЗ кухня, AV, ДТЗ стаи със сечение 10.0 мм2 и мост от ДТЗ стаи към климатик и осветление със сечение 4.0 мм2 като се оголва само част от изолацията за монтаж в клемата на ДТЗ и предпазителите.
krasi92 - майстор
Ако таблото е оборудвано със немска,френска или някоя друга западноевропейска апаратура просто потърси в каталога им-те са го измислили без мостчета и снопчета.Проблема е само че не е безплатно но пък става хубаво и надеждно.Условието това да стане е задължително ползването на една и съща серия модули.
moimoimoi - майстор
нещо такова не върши ли работа?
Прикачен файл:
65271066_7_585x461_razklonitelen-blok-razpredelitelen-4-polyusa-125a-160a-eriflex-4-pole-d-.jpg
65271066_7_585x461_razklonitelen-blok-razpredelitelen-4-polyusa-125a-160a-eriflex-4-pole-d-.jpg (19.4 KиБ) Видяна 1695 пъти
Прикачен файл:
100412045212valtronic.jpg
100412045212valtronic.jpg (44.4 KиБ) Видяна 1695 пъти
или това ,пружини клеми изолирани
Прикачен файл:
изтеглен файл.jpg
изтеглен файл.jpg (6.51 KиБ) Видяна 1695 пъти
за мен първите две са по добрия вариант
vgeorgiev - специалист
Таблото с колко позиции ще бъде ?
stoyansbg - специалист
А съществуват ли редови клеми с размерите на АП? Идеята ми е подобна като тази на колегата - от гребен да се захранят клемите, а от тях да се вземе захранване за ДТЗ. 1P или нещо като това, само че 3P (без клеми за нулата) и обърнато на 180 градуса т.е. отгоре ще е шината/гребена, а отдолу ще се взема захранване за ДТЗ.

Прикачен файл

IMG_3427.jpeg
IMG_3427.jpeg (27.09 KиБ) Видяна 529 пъти
stoyansbg - специалист
А, намерих и такива с клемите за вход отгоре (Schneider LVS04040), но за съжаление са само 4P :sad:

Освен да сложа блока вляво от главния предпазител и да не ползвам нулата :?
valentino76bs - майстор
Не се занимавай с модули, клеми и отделни блокове.В момента си с 2х9 ....а вероятно ще ползваш 24 модулно.
Увеличи бр. предпазители ....и така ще имаш свободни места от където да дръпнеш мостовете.
Осветление 2 кръга ...остави резервни празни и като им сложиш гребена и тамън ще стане работата.
Добави и на дтз за стаи още предпазители за резерва ако другото дтз на кухнята започне да изключва да можеш да свалиш единия кръг долу.
Ползвай 40А дтз разликата с 25 е 10 лв
stoyansbg - специалист
чет мар 07, 2024 8:48 amvalentino76bs написа:
Не се занимавай с модули, клеми и отделни блокове.В момента си с 2х9 ....а вероятно ще ползваш 24 модулно.
Увеличи бр. предпазители ....и така ще имаш свободни места от където да дръпнеш мостовете.
Осветление 2 кръга ...остави резервни празни и като им сложиш гребена и тамън ще стане работата.
Добави и на дтз за стаи още предпазители за резерва ако другото дтз на кухнята започне да изключва да можеш да свалиш единия кръг долу.
Ползвай 40А дтз разликата с 25 е 10 лв
Моята ситуация е малко по-различна. Тази тема е стара, но реших да пиша в нея, защото въпросът е подобен. При мен таблото е по-голямо и има място за още предпазители. Имам 5 ДТЗ-та, 4 кръга за осветление и три за климатици и един трифазен за термопомпа, които не минават през ДТЗ. Ако те разбирам правилно, мога да добавя 5 предпазителя, които са на гребен с главния и от всеки от тях да захраня по една ДТЗ? Така между главния предпазител и всяка ДТЗ ще има по още един предпазител.
stoyansbg - специалист
Ето и две диаграми за пояснение.

Сега таблото изглежда така:
Прикачен файл:
now.png
now.png (70.37 KиБ) Видяна 385 пъти
А това е с евентуално допълнителни предпазители преди ДТЗ:
Прикачен файл:
future.png
future.png (73.8 KиБ) Видяна 385 пъти
С втория вариант се избягват разклоненията с мостове, но не знам доколко е приемливо да се свързват последователно предпазители.

Тема "Разклонение на фаза в ел.табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: