Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
hidrazin - майстор
Моля...
:partyman:
valentino76bs - майстор
чет мар 07, 2024 10:04 pmstoyansbg написа:
Къде са тези предпазители с два отвора от едната страна? До одеве търсих, ама от снимките не изглежда да имат нито Шнайдер, нито Легранд, нито Сименс. Дай някой линк ако имаш. :partyman:
Eaton, HAGER,Schrack,Abb,GE,LEGRAND....но имай предвид ,че повечето са с два отвора само от долната страна.АББ имаше серия преди с двойни отвори от дете страни ...сега незнам.
mika - специалист
Когато слагам кабел и шина Acti9 в едно гнездо ползвам A9XPCM04.
Неудобството е височината, но при табла с разстояние между DIN шините 150 мм не е проблем.

Прикачен файл

A9XPCM04.JPG
A9XPCM04.JPG (19.03 KиБ) Видяна 438 пъти
stoyansbg - специалист
пет мар 08, 2024 2:54 pmmika написа:
Когато слагам кабел и шина Acti9 в едно гнездо ползвам A9XPCM04.
Неудобството е височината, но при табла с разстояние между DIN шините 150 мм не е проблем.
Това ще свърши идеална работа.
nikkk - специалист
Майстори, и аз имам няколко усукани въпроса. Доколкото виждам, има разни системни решения при "марковите" производители, но компонентите им не се държат на склад в БГ. Това автоматично води до извода, че не се използват масово тук, и това пък води до извода, че има някакви други "по-масови" решения.
Доколкото чета, мушкането едновременно на кабел и гребен в общ отвор на АП/ДТЗ се практикува, както и подвързването на следващи АП-та с мостчета. За моста предполагам е най-удачно да се използва едножичен проводник (по-пластичен е и заема зададената му форма между отворите, не е нужно да се кербова). Моля, кажете ако дотук нещо е невярно.

Моите въпроси са следните:
1. Ако в табло захранването (трифазно) влиза в горен ред на шината и тя захранва надясно с гребен, как ще захраним следващ (по-долен) ред?
Споменатата клема A9XPCM04 е с кабел настрани, така че може би решението е с AST25/15S, кабел надолу и отново такава клема в долната шина? Изображение(https://new.abb.com/products/2CDL200011R2515/ast25-15s)
2. В моя асортимент имам вече комбинация от две серии на Шнайдер - предпазители 1P и 3Р серия Acti9, и отделно предпазители 4Р и ДТЗ серия Easy 9. Мога ли да очаквам проблеми, ако ги ползвам заедно в общо табло?
3. Елементите от гореспоменатите две серии имат малка разлика във височината - около 3 мм по спомен. От горе са на обща линия и може да подведат на общ гребен. Но отдолу, предвид споменатите милиметри, би ли имало проблем ако отново се сложи общ гребен?
4. В моето табло, имам ситуация в която на 4Р гребен ми пречат един комплект от 4 уши (там се явява позициониран катоден отводител); ако ги изрежа от шината, това ще бъде ли в разрез с нормативната уредба? Имам предвид - хоризонталната шина си върви, но от нея са отрязани 4 от излизащите уши. (жълтите капачета не помагат - ушите пречат физически).
5. Хидразин спомена една от разликите, но какви са другите разлики и приложения в различните видове уши на гребените - ето тук картинка с 3 вида уши:
Изображение
hidrazin - майстор
пон мар 11, 2024 8:54 pmnikkk написа:
Майстори, и аз имам няколко усукани въпроса. Доколкото виждам, има разни системни решения при "марковите" производители, но компонентите им не се държат на склад в БГ. Това автоматично води до извода, че не се използват масово тук, и това пък води до извода, че има някакви други "по-масови" решения.
Така е.
Доколкото чета, мушкането едновременно на кабел и гребен в общ отвор на АП/ДТЗ се практикува, както и подвързването на следващи АП-та с мостчета. За моста предполагам е най-удачно да се използва едножичен проводник (по-пластичен е и заема зададената му форма между отворите, не е нужно да се кербова). Моля, кажете ако дотук нещо е невярно.
Винаги предпочитам многожичен. Кербоването е най-малкия проблем.
Особено пък в табла различни от апартаментните се използват перфорирани кабелни канали. Там с едножичен проводник е цял цирк.

Моите въпроси са следните:
1. Ако в табло захранването (трифазно) влиза в горен ред на шината и тя захранва надясно с гребен, как ще захраним следващ (по-долен) ред?
С проводник естествено.
:partyman:





Споменатата клема A9XPCM04 е с кабел настрани, така че може би решението е с AST25/15S, кабел надолу и отново такава клема в долната шина?
С кабел настрани е по-добре - заема по-малко място между два съседни реда. Никой не е казал че трябва да се наредят една след друга...
Лично аз тези клеми ги избягвам - те са една допълнителна връзка. Намерил съм им друго предназначение...

2. В моя асортимент имам вече комбинация от две серии на Шнайдер - предпазители 1P и 3Р серия Acti9, и отделно предпазители 4Р и ДТЗ серия Easy 9. Мога ли да очаквам проблеми, ако ги ползвам заедно в общо табло?
Не е желателно да смесваш различни серии и производители. Дори и да няма проблем става изключително грозно.
3. Елементите от гореспоменатите две серии имат малка разлика във височината - около 3 мм по спомен. От горе са на обща линия и може да подведат на общ гребен. Но отдолу, предвид споменатите милиметри, би ли имало проблем ако отново се сложи общ гребен?
Въобще не е желателно. Такива циркове не съм правил за да ти гарантирам безпроблемна работа. Прецени си сам...
4. В моето табло, имам ситуация в която на 4Р гребен ми пречат един комплект от 4 уши (там се явява позициониран катоден отводител); ако ги изрежа от шината, това ще бъде ли в разрез с нормативната уредба? Имам предвид - хоризонталната шина си върви, но от нея са отрязани 4 от излизащите уши. (жълтите капачета не помагат - ушите пречат физически).
Една снимка говори повече, отколкото половин страница писаници. Особено за някакви уши...
5. Хидразин спомена една от разликите, но какви са другите разлики и приложения в различните видове уши на гребените - ето тук картинка с 3 вида уши:
На картинката са ДВА вида "уши" а не три. Най-левия е за предпазители без отделен отвор за гребен. Другите два са за такива предпазители.
Разликата е че средния е за 4Р опроводяване а най-левия е за 2Р опроводвяване ни двата са за бАшони с отделен отвор за шина...
nikkk - специалист
Ясно.

"Винаги предпочитам многожичен. Кербоването е най-малкия проблем." - защото лесно можеш да го огънеш в правилната форма за да стигне в правилния отвор за стягане, или има още нещо?

"Една снимка говори повече, отколкото половин страница писаници. Особено за някакви уши..." - ще направя снимка за илюстрация.

Поздрави!
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 9:26 amnikkk написа:
... защото лесно можеш да го огънеш в правилната форма за да стигне в правилния отвор за стягане, или има още нещо?
Че това малко ли е? Ето един "пример" където някой е правил табло с едножични проводници.
Освен че таблото е тотално объркано (сложени електромерите в грешното табло, няма главен предпазител, другите с неподходящи стойности...) и изглежда грозно.

Прикачен файл:
666.jpg

Ето как изглежда след като го преправихме с многожични проводници.

Прикачен файл:
777.jpg

Да, има и друго. Когато се използват многожични проводници и се налага да сложиш два в един отвор става много по-читаво и прегледно с двойни кабелни накрайници.
И може да са както с еднакво сечение, така и с различно сечение. А това с твърди проводници, особено когато са с различно сечение е малко проблемно.

Прикачен файл:
Двоен кабелен накрайник.jpg
Двоен кабелен накрайник.jpg (5.86 KиБ) Видяна 245 пъти

:partyman:
mika - специалист
hidrazin вече е отговорил на повечето въпроси. Искам само да допълня, че когато скъсявам гребен, вядя изцяло медните шини и режа всяка непосредствено след последното и ухо/зъб. Пластмасата режа отделно с ножици за полипропиленови тръби и след това връщам шините по местата им. По този начин в краищата на гребена не се показват тоководещи части и е една идея по-безопасно. Въпреки това е добре да се сложат и крайни капачки за дадения модел, които за съжаление не се предлагат навсякъде.

P.S. Има и гребени като A9XPC712 например, при които шините не могат да се извадят и се режат наведнъж, но те по принцип си вървят с няколко комплекта крайни капачки.
hidrazin - майстор
вт мар 12, 2024 1:18 pmmika написа:
Искам само да допълня, че когато скъсявам гребен, вядя изцяло медните шини и режа всяка непосредствено след последното и ухо/зъб. По този начин в краищата на гребена не се показват тоководещи части и е една идея по-безопасно.
Точно!
:partyman:

Тема "Разклонение на фаза в ел.табло" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: