Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
При "шуко"контакта е ясно, че може да се обръща щепсела, но при френския стандарт включването му се определя от "шипа" на заземяването..естествено трябва и щепсела да е за този стандарт. Не разбирам, каква е логиката да се ограничава обръщането на фазата, след като няма значение за уреда и защо френския стандарт за захранване на контактните излази се разминава с обозначенията по компютърните захранващи кабели, както и защо въобще са обозначени L и N върху тях???
toolegittoquit - майстор
nikolov333 написа:
При "шуко"контакта е ясно, че може да се обръща щепсела, но при френския стандарт включването му се определя от "шипа" на заземяването..естествено трябва и щепсела да е за този стандарт. Не разбирам, каква е логиката да се ограничава обръщането на фазата, след като няма значение за уреда и защо френския стандарт за захранване на контактните излази се разминава с обозначенията по компютърните захранващи кабели, както и защо въобще са обозначени L и N върху тях???
Не виждам логика в това днес. Ако някога е имало логика, за да се подсигури местоположението на фазата и винаги да се комутира тя, то де факто всяко устройство с монофазно захранване ще работи и да обърнем фаза и нула. Има дефектнотокови защити. Корпусите са заземени. Няма директен достъп до фазата в повечето от тях.
Ако хванем директно жицата на един нагревател 1000W(48Ома) при съпротивление на човешкото тяло 10 килоома токът през човешкото тяло ще е 207 пъти по-малък отколкото през нулата, която е заземена. С други думи не повече от 20mA. Ако разбира се, в тоя късен час го изчислявам правилно.
kozl - майстор
Що ми се струва, че телевизорите В.Търново 85 бяха с шаси вързано към единия край на щепсела, кой се падне фаза или нула. Там обаче изхода за слушалки беше галванично разделен от шасито. Но ако речеш да твориш нещо като доправи си сам и става опасно. Ма нямаше ДТЗ тогава пък и 3 проводни кабели. Решението бе да се ползва занулено шуко. Шасито се връзва на зазем.клема, а другия проводник към някой от щекерите. Така ако активния щекер не е на фаза уреда не работи.
Ако стандарта на контактите е такъв, че да не допуска двузначно положение на щепсела логиката е клемите на контакта да са надписани.
radius - майстор
Точно по опсанието от козел имам едно търново 84, на което бях извел видео вход по ниска честота. И да не тряска тока от шасито, го направих по описания начин, шасито към заземителната клема, а другото към единия шиш на щепсела. Ако не уцелиш точното положение просто не тръгва уреда. Но не е ДТЗ съвместим ;).
lov - майстор
Сега направих проверка на място. Фазата на всички контакти е в дясно. При мен зануляващия е изместен на долу от центъра но стандарта е разновидност и се ползват и двата. Той и английския стандарт на разположение е същия. При мен има както щепсел с 3 пера така и показания класически френски стандарт. Зануляващия щифт да е на контакта.
valentino76bs - майстор
toolegittoquit написа:
Ако хванем директно жицата на един нагревател 1000W(48Ома) при съпротивление на човешкото тяло 10 килоома токът през човешкото тяло ще е 207 пъти по-малък отколкото през нулата, която е заземена. С други думи не повече от 20mA. Ако разбира се, в тоя късен час го изчислявам правилно.
Съпр. на човешкото тяло е около 1000 ома ,скоро попълвах теста за 5 група :)
А това уредче ми дава право да мисля ,че някъде има такъв стандарт!
Прикачен файл:
hi-536-342580-Socket-Tester-MS6860D-MASTECH.jpg
hi-536-342580-Socket-Tester-MS6860D-MASTECH.jpg (51.91 KиБ) Видяна 2626 пъти
toolegittoquit - майстор
valentino76bs написа:
Съпр. на човешкото тяло е около 1000 ома ,скоро попълвах теста за 5 група
А това уредче ми дава право да мисля ,че някъде има такъв стандарт!]
Стандарт не може да има, защото Шукото е не поляризирано по дизайн. Може да се включи по 2 начина, което обезсмисля всеки подобен "стандарт". Съпротивлението на човешкото тяло е 1-10Килоома, може и повече. Зависи много от условията. А Шукото според мен е много по-добре защото двете крилца на щепсела създават механична устойчивост и е възможно да се закачи по-тежък адаптер директно на шуко щепсел за контакта. Да не говорим, че за разлика от други видове контакти, няма абсолютно никакъв начин да си включил щепсела толкова, че фазата да прави контакт и да имаш възможност да бръкнеш с пръст в пространството. Щуко щепселът влиза плътно.
lov - майстор
Тинки престани да ръсиш акъли. Гледай си шукото и не намесвай другите стандарти. Щом хората са го приели эначи има защо. И жената днеска искаше да включи ютията в контакта дето е сложен за нощна лампа ама не става. Измислено като за глупави. И няма как да се правиш на тарикат. Цялата ел инсталация всяка година минава на тех. преглед. И не е като да е само на книга. Докато не минаха от инспекцията няма ток и нямаш право да обитаваш жилището.
toolegittoquit - майстор
lov написа:
Щом хората са го приели эначи има защо. И жената днеска искаше да включи ютията в контакта дето е сложен за нощна лампа ама не става. Измислено като за глупави.
Да, те са по-умни от немците и останалата част от Европа, която ползва без проблеми Шуко. То в САЩ е имало и закон да не връзваш жираф за телеграфен стълб или да не играеш домино събота. Да, идиоти са.
valentino76bs - майстор
toolegittoquit написа:
valentino76bs написа:
Съпр. на човешкото тяло е около 1000 ома ,скоро попълвах теста за 5 група
А това уредче ми дава право да мисля ,че някъде има такъв стандарт!]
Стандарт не може да има, защото Шукото е не поляризирано по дизайн. Може да се включи по 2 начина, което обезсмисля всеки подобен "стандарт". Съпротивлението на човешкото тяло е 1-10Килоома, може и повече. Зависи много от условията. А Шукото според мен е много по-добре защото двете крилца на щепсела създават механична устойчивост и е възможно да се закачи по-тежък адаптер директно на шуко щепсел за контакта. Да не говорим, че за разлика от други видове контакти, няма абсолютно никакъв начин да си включил щепсела толкова, че фазата да прави контакт и да имаш възможност да бръкнеш с пръст в пространството. Щуко щепселът влиза плътно.
Друго може да се види!На повечето ел. дом. уреди щепсела е Г-обр.!Дали положението на щифта/кабела който се прекъсва от разните му там бутони ключове и т.н. е на едно и също място?Разбира се всеки може да го вкл. както си иска ,но с оглед безопасността е добре фазата да се прекъсва!Естествено пакетните ключове прекъсват двуполюсно но има и изкл.
Света е необятен/и не е само Европа и Сащ/ недей да си толкова категоричен за това ,че няма стандарт....разсъждавайки логично често се заблуждаваме!

Тема "Правилно свързване на фаза и нула в контактите френски стандарт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: