Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
Не виждам какъв е проблема да си ползваш контактите които са в момента но щом си решил да сменяш дизаина имаи в предвид че трябва да ги внасяш от Европа щото тук не съм виждал .Трябва да отрежеш и смениш всички щепсели и уредите в гаранция се отървават от гаранцията ако имат такава.Вариянта според мен да ползваш френски контакти е да живееш във Франция.
nikolov333 - майстор
Ами не е проблем да се ползват уредите и в момента без смяна на щепселите, защото повечето са съобразени и с шуко и с френския стандарт..като компютърния захранващ кабел от първия ппост, така че няма проблем с гаранцията им. Контактите, вече съм ги сложил и "шуко" и "френски" от серията Idea на Vimar, а те имат различни стандарти.. Въпроса ми беше, защо се разминават разположението на фазите при френския стандарт и стандарта за компютърните кабели, понеже точно той позволява постоянното положение на фазата да бъде спазено, но явно просто не са ги съобразили.
nikolovvd - майстор
Смисъла на този тип контакти е:
1. Когато ползваш централен UPS да не може някой да си включи масления радиатор в този контак, какъвто случай съм имал в Хеброс банк преди години.
2. Когато се включва компютърна техника да не може да се разменят фаза и нула на компютъра и някое от периферните устройства. Ако всички са изправни вероятността от проблеми е нищожна, но ако е пробил кондензатор в захранването на едно от устройствата, може и да стане проблем. В ATX захранванията на входа има два еднакви кондензатора, които от една страна са свързани за фазата или нулата, а от другата - заедно за корпуса. Ако пробие този на фазата, то на всички ще излезе фаза, там където трябва да е маса.
Мисля, че в теми свързани с кабелна телевизия, се разискваша защо от коаксиалния кабел "бие" ток.
nikolov333 - майстор
+101..точно такава ми беше идеята и за това монтирах контактите с "френски" стандарт. Първоначално идеята беше да захранвам контактите с UPS, но е прекалено скъпа инвестицията и затова се замислих как да монтирам напреженови защити или защита от пренапрежение в таблото, но не намирам специалист в нашия град, който да ми даде съвет за реализирането му, затова накрая реших да са захранени от разклонители с вградена защита.. Ето и темата, в която търсих съвет за това ..Защита на домашните електроуреди и инсталация
kdobrev - специалист
Поддържам идеята за Line - Left или фазата да бъде от ляво. Всички контакти в няколко апартамента са направени така и стари и нови, а и доста от упътванията в Интернет показват това.
MamaMy - майстор
Честито на новия форумен археолог :-D
Hoвoceлckи - майстор
Би ли се мотивирал? За френските ли говориш или за всички?
krasi92 - майстор
То това си е стандарт маи. Фазата в лево
nikolov333 - майстор
Ами не е така по стандарт и затова направих темата, уж да го изясним.. viewtopic.php?f=11&t=54355#p785936

Тестерите и те са предвидени фазата да е в дясно..

viewtopic.php?f=11&t=54355&start=10#p786061

Само дето компютърните захранващи кабели и повечето домакински уреди, които съм отварял са окабелени с кафяв или черен "за фаза" от ляво..
Antonii - майстор
Незнам как е правилно и дали въобще някъде е стандартизирано, но аз лично винаги слагам фазата от дясно.
И това е, защото обикновенно държа фазомера с дясната ръка.

Тема "Правилно свързване на фаза и нула в контактите френски стандарт?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: