• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
Според първия от общите закони на Мърфи "Ако нещо може да се обърка, то то се обърква"... въпреки спазването на правилниците в електротехника. Така, че в практиката, най-добре е да има минимум възможности за объркване.. :partyman:
Junak - майстор
ktamen написа:
zz_stefanov написа:
Че кой прекарва и нулата през ключа на таблото в коридора.
Всички, освен zz_stefanov
lyubohar написа:
Не вярвам някой любител да го е решил това,или чел по форуми.
По добре споделете какви качествени и сигурни ключове може да се сложат.
Не е важно какъв е ключа, а кой го връзва.
Хайде, недей и ти пиши наизуст. Когато ПО СТАНДАРТ имаше бойлерно табло в коридора /заради понятието "мокро помещение"/ имаше пак ПО СТАНДАРТ трети кабел, който беше "директна нула" от главното табло до бойлера. Най често с жълт цвят...
BgGhost - напреднал
Във Англия пък - завалиите, слагат ключ на всеки ел. контакт, а ние тука зор заман на един бойлер слагаме.
Ето една примерна снимкa:
http://web.aspasia.net/homexper/images/ ... 844_SS.jpg
FM STEREO - специалист
Aко кабела до бойлера е двужилен нулата не се прекарва през ключа а до него се пуска тънко кабелче за глимката,ако кабела до бойлера е трижилен а до ключа двужилен то тогава нулата и фазата минават през ключа,а третият занулителен проводник се свързва с нулевият преди ключа.
valentino76bs - майстор
ktamen написа:
Не е важно какъв е ключа, а кой го връзва.
Колега явно не правиш разлика между легранд и найден киров или атра!
Последна промяна от valentino76bs на нед юли 03, 2016 8:32 am, променено общо 2 пъти.
valentino76bs - майстор
ktamen написа:
Някой може ли да ми каже една разумна причина да се слага допълнителен ключ за бойлера :? Особено ключ, който прекъсва всичките жици.
Освен за да се усложни инсталацията и да се вземат повече пари от клиента.
И какво ще стане, ако нулевите пластини на ключа нагорят и към бойлера отива само фаза :?:
Или за още по-готино, фазовите пластини да залепнат и тръбите да са пластмасови :?:
Уф не една само .....Виждал ли си запален бойлер как гори и какви сажди прай,и как никой не смее да влезе в банята да изключи напрежението особено жена !Друго поне за мен ...лампичката на бойлерния ключ в коридора ми дава много по голям ориентир за това дали съм вкл. бойлера!Външните ключове колкото и калпави да са българските са много по издръжливи от тези пършаци дето се слагат на самия бойлер!Друго ........от външния ключ прекъсваш напрежението до него така фактически до бойлера по кабели мабели няма ток ,така и казвам на всички ползватели абе създайте си навик да спирате тока когато се къпете нищо не губите!
И още една много гадна причина се сещам....ама да не я споменавам!
И тази препоръка от завода производител!Малко може да я коментираме нея :)
П.П.Преди няколко години пред очите ми изгоря един траф. Как стана всичко
Бях дежурен във фабриката и сутринта спря тока и ми се обадиха и аз леко леко отивам мислейки си обичайните неща!Обаче приближавайки до трафа гледам от далече едни черни кълбета излизат през решетката и тогава се разбързах отивайки обаче до врата така гръмна/не трафа/ че желязната врата такъв откат даде че въобще не си помислих да вляза вътре.Отидох отзад на трафа на килията на средното еми като се разгърмя това чудо заря стана и там е работа че прекъсвача е от тези старите ко да ви говоря .Сега всичко е направено по добре външен стоп бутон в друго помещение и много по лесно и безопасно мога да включа и изключа трафа!Всичкото това поражение стана понеже едни грамотни инсталираха един алуминиев кабел с малко сечение/и грееше като печка/ а предпазителя голям и целия шкаф заедно с кабелите от трафа изгоря.И най фрапиращото беше че пожарнта дойде след 7,8 минути и бяха в готовност да го изгасят обаче "директорите" от ЕВН дойдоха след половин час когато беше късно за трафа .И цялата работа за половин час струваше 30000 лева на собственика!
Та и с бойлера тъй....:)
Прикачен файл:
DSC_0303.jpg
DSC_0303.jpg (95.05 KиБ) Видяна 1886 пъти
ktamen - специалист
Всички бойлерни ключове, които съм отварял при двужилна инсталация (само няколко бройки) си прекъсваха и нулата. Може да е било случайност.
Аз бойлера никога не го изключвам, нямам ключ до вратата, и на самия бойлер съм го махнал много отдавна, нагревателите са вързани последователно. И не мисля, че ми е нужен. Имам надеждни предпазители. Все още не виждам смисъл от такъв ключ. Да се разчита на това, че ключа бил Люгран ми се струва доста наивно.
Junak - майстор
ktamen написа:
Всички бойлерни ключове, които съм отварял при двужилна инсталация (само няколко бройки) си прекъсваха и нулата. Може да е било случайност.
При този вариант трябва да има отделно зануляване. А как е изпълнено - все пак сме в България.
И пак напомням - това беше изискване по БДС за мокри помещения. :)
valentino76bs - майстор
ktamen написа:
Всички бойлерни ключове, които съм отварял при двужилна инсталация (само няколко бройки) си прекъсваха и нулата. Може да е било случайност.
Аз бойлера никога не го изключвам, нямам ключ до вратата, и на самия бойлер съм го махнал много отдавна, нагревателите са вързани последователно. И не мисля, че ми е нужен. Имам надеждни предпазители. Все още не виждам смисъл от такъв ключ. Да се разчита на това, че ключа бил Люгран ми се струва доста наивно.
Няма случайност всички са 2P,ти решаваш дали да прекъснеш само единия. И кво значи "наивно" и за какво разчитане ми говориш,казах ти че качеството на единия и другия е от земята до небето!
Прикачен файл:
index.jpeg
index.jpeg (2.68 KиБ) Видяна 1845 пъти
Прикачен файл:
index 1.jpeg
index 1.jpeg (1.99 KиБ) Видяна 1845 пъти
Прикачен файл:
index 2.jpeg
index 2.jpeg (10.35 KиБ) Видяна 1845 пъти
"Надеждни предпазители" ...да добре...! :)
Абе да земат тея производители на бойлери да ги махат тези ключове и БТ че застрашават сигурността на хората ама ха!
А пък за не изключването на бойлера като гледам ,че 90 % от бойлерите са монтирани на по педя от душа и струята буквално ги залива... ааааа не мерси мил ми е живота!

Всеки си решава сам за себе си и в дома си как да го направи обаче на друго място тц!
ktamen - специалист
Ти явно не разбираш колко е опасно прекарването на нулата през ключа.
Производителите ги правят за 3 проводна инсталация, а не за 2 проводна. И явно такива като теб са много, дето си мислят, че:
valentino76bs написа:
ти решаваш дали да прекъснеш само единия.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "Бойлер 3kW на кабел 1.5 квадрата." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: