Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
preslav - майстор
vandu написа:
Ще меря ток на късо на батерия 5000 mah.
Първоначалната ми идея беше да използвам амперметъра и когато влезе в обхвата 12А да отчитам през определен период тока и накрая чрез графика да стигна до началния ток на късо. Но в батерията има защита и след 2 мин. работа изгаря и спира. Намерих шунт за 600А и в понеделник ще го тествам.
Я разкажи малко по-подробно каква ти е идеята и за какво ти е цялата тая гимнастика. Разкажи с думи прости преди да си направил някоя велика простотия. Кажи каква е батерията като вид, волтаж, какво пише на нея, всичко което ти дойде на ума - капацитетът не е най-важната характеристика в случая. Виждал съм оловен акумулатор цъфнал като майска роза от окъсяване на изводите, за Никел-Кадмий, Никел Металхидрид, Литий-Йон не знам, но предполагам ефектът ще е същия. Не е толкова важно, че ще скапеш една батерия, важно е да опазиш очите и ръцете си - там ми е притеснението!
vandu - специалист
Батериите са пратени за сертификат, 24 часа на късо не трябва да текат, гърмят, максимална температура и т.н. Трябва да се запише и тока на късо. Батериите са по немски лиценз правени в Китай.
Марката е някаква странна, на тях няма никакви надписи (вграждат се в уред, предполагам литиево-йонни). Изпитахме 6-7 но след 2 мин. работа вътре прекъсват. Остана да им се измери само тока на късо.
Напрежението е 3.2V., състава явно е тайна. Като разрязахме една вътре беше навито тънко фолио с нещо като графит по него. Батерии не съм разглабял от дете и не знам вътре какво има в тези по магазините.
preslav - майстор
vandu написа:
Батериите са пратени за сертификат, 24 часа на късо не трябва да текат, гърмят, максимална температура и т.н. Трябва да се запише и тока на късо. Батериите са по немски лиценз правени в Китай.
Марката е някаква странна, на тях няма никакви надписи (вграждат се в уред, предполагам литиево-йонни). Изпитахме 6-7 но след 2 мин. работа вътре прекъсват. Остана да им се измери само тока на късо.
Напрежението е 3.2V., състава явно е тайна. Като разрязахме една вътре беше навито тънко фолио с нещо като графит по него. Батерии не съм разглабял от дете и не знам вътре какво има в тези по магазините.
Интересен казус - и ти и екипът ти ще издадете сертификат за нещо, което не познавате??? Не се обиждай, ама има нещо гнило в цялата работа, използват ви като опитни зайчета, ако ще гърми да е във вашите ръце - дано платят добре за поетите рискове!
Последна промяна от preslav на съб юли 09, 2016 7:27 pm, променено общо 1 път.
Lisko - майстор
Аз не виждам проблем. Дават ти черна кутия, искат да измериш няколко неща по нея и да докладваш. Не е задължително да знаеш какво има в кутията, щом можеш да мериш каквото се иска.
preslav - майстор
Lisko написа:
Аз не виждам проблем. Дават ти черна кутия, искат да измериш няколко неща по нея и да докладваш. Не е задължително да знаеш какво има в кутията, щом можеш да мериш каквото се иска.
Няма да споря, но аз виждам доста проблеми в постановката.
1. Очевидно човекът не знае какво и как да мери.
2. Валидност на сертификата, който ще издаде.
3. Очевидно няма финанси за оборудване, а мерим хлабина в сглобка на космически кораб с шивашки метър.
4. Пак наблягам на безопасността - не е нужно да дърпаш халката на гранатата ако няма да я хвърляш.
Странности в БГ колкото искаш - несериозно е човек оторизиран да прави експерименти и да издава сертификати да пита във форуми като този, не че имам против форума, но все пак е "направи сам"!
ESPACE - майстор
Ако наистина е разновидност на литиевите при този капацитет и ниското им вътрешно съпротивление тока на късо на заредена батерия може да е толкова голям, че да прекъснат вътрешните връзки в батерията. Ако не прекъснат тази енергия трябва да отиде някъде и това някъде е огромно прегряване.
vandu - специалист
Аз питам как да си премеря тока, вие стигнахте до това дали имам право да го правя. Да имам право и няма да обяснявам какво, защо и т.н.
Някога сме имали колеги които са правили това, тях ги няма от 5-6г., има ли сме и уреди, но са обрали цеха. Сега трябва да премеря тока на батериите, следващите може да дойдат след 1г. може и след 15, затова търся евтин и лесен начин.
fox_vt - майстор
На мен ми се струва,че тези 100А няма да ти стигнат :? Как мислите да закачите батерията към шунта?Как мислите да комутирате тока за да започне замерването,след като контактните повърхности на превключвателя могат да имат същото или по голямо съпротивление от шунта.Няма ли никакви надписи по батерията,нещо от рода на 5000mAh 10C Discharge .Това нещо се прави по метода от втората снимка -взема се дебел меден прът примерно 10мм и към него се свързва батерията а на него се нанизва сензора за измерване на DC ток.Той колегата петромания не прави разлика между AC и DC че задава такива въпроси как се мери прав ток с токов траф :-D

И все пак не мога да проумея защо трябва да се мери ток на късо в продължение на толкова дълго време.Т.К. е авариен режим и рано или късно някъде нещо изгаря ако е мощна батерия с ниско съпротивление.
bigdragon - майстор
vandu написа:
Ще меря ток на късо на батерия 5000 mah.
Първоначалната ми идея беше да използвам амперметъра и когато влезе в обхвата 12А да отчитам през определен период тока и накрая чрез графика да стигна до началния ток на късо. Но в батерията има защита и след 2 мин. работа изгаря и спира. Намерих шунт за 600А и в понеделник ще го тествам.
Този ще издава сертификати... :shock:

......Изпитахме 6-7 но след 2 мин. работа вътре прекъсват. Остана да им се измери само тока на късо.
Напрежението е 3.2V., състава явно е тайна. Като разрязахме една вътре беше навито тънко фолио с нещо като графит по него. Батерии не съм разглабял от дете и не знам вътре какво има в тези по магазините.
Пич, батерията ти вероятно е LiFePo.
vandu - специалист
С шунта го измерих 240А първоначален ток.
Благодаря за съветите !

Тема "Измерване на постоянен ток" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: