Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dr_slavov - напреднал
Здравейте,

Искам да сложа ЛЕД осветление под кухненските шкафове. Тъй като са не са на едно ниво, лентата ще бъде на 3 отделни парчета, но с общ траф. Въпрос ми е успоредно или последователно да ги вържа към трафото?

Благодаря
kolev_k - специалист
jordanvass написа:
Успоредно.
Последователно,колега,последователно.До всяка лента ли да пуска жици до трафа?
jordanvass - майстор
Защо до всяка поотделно? Докарвам кабела от трафа до мястото, където се доближават първата и втората лента и ги захранвам и двете в паралел. И ми остава само един кабел допълнително да пусна от същото разклонение до третата. Не е кой знае какъв преразход. Така и трите ленти ще светят еднакво. При последователното свързване близката до трансформатора ще свети силно, а крайната - доста по-слабо. Лично мен този недостатък ме дразни и затова захранвам дългите ленти и от двата края в паралел. Разходът на допълнителен кабел е напълно оправдан. А в коментирания случай лентата така и така ще е нарязана на парчета и ще се пускат доста кабели, дори и да ги свързваш последователно. Аз не бих се замислил - ще ги свържа в паралел.
Vectra - специалист
jordanvass написа:
Защо до всяка поотделно? Докарвам кабела от трафа до мястото, където се доближават първата и втората лента и ги захранвам и двете в паралел. И ми остава само един кабел допълнително да пусна от същото разклонение до третата. Не е кой знае какъв преразход. Така и трите ленти ще светят еднакво. При последователното свързване близката до трансформатора ще свети силно, а крайната - доста по-слабо. Лично мен този недостатък ме дразни и затова захранвам дългите ленти и от двата края в паралел. Разходът на допълнителен кабел е напълно оправдан. А в коментирания случай лентата така и така ще е нарязана на парчета и ще се пускат доста кабели, дори и да ги свързваш последователно. Аз не бих се замислил - ще ги свържа в паралел.
+1 :2thumbs:, разисквали сме го това във форума, има цяла тема
dr_slavov - напреднал
Вече са свързани в паралел и светят перфектно. Цената на кабела на фона на целия проект (лед лента, трафо, алуминиев канал) е пренебрежимо малка за да се търси икономия.
В карй на сметака най-доволна е жената. Работния плот е супре равномерно осветен. А когато е жената е доволна има семейна идилия. :-D

Тема "LED ленти свързване" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: