Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
rado_ev - специалист
Отворете бойлера, почистете го от котления камък и нещата ще си дойдат на място. Котленият камък е натрупан в долната част на нагревателя. Там се намира сондата на термозащитата и като се задържа топлината около нея, термо защитата изключва често. Правило ли Ви е впечатление когато бойлера работи нормално, като позагрее водата дали се включва и изключва често. Например изключва терморегулатора, след пет минути се включва, после работи още пет минути и така нататък. Петте минути са примерен интервал от време. :) Ако отваряте бойлера, задължително сменете всички гарнитури.
nautilus33 - майстор
Благодаря за изчерпателни отговор. Доста работа ми се вижда, а до сега не съм правил подобно "упражнение" и не знам дали ще се справя. По принцип бойлерът е със серпентина. Трудно ли ще стане отварянето му с такава, или това, че има налична серпентина, не прави отварянето по-трудно?
Предполагам е толкова корозирал, понеже няма хубва отдушник в банята и се образува доста пара.

#rado_ev След като възстанових защитата днес и го включих, си работи нормално. Грее точно както казваш- около 5 минути, след което изключва за няколко минути и пак включва.
nautilus33 - майстор
Ами да запретвам ръкави тогава :)
rado_ev - специалист
Това е един от признаците за посъбран котлен камък в бойлера.
Явно ще си имаш занимание през почивните дни.
Като го отвориш снимай нагревателя преди да го изчистиш, за онагледяване на проблема.
Отварянето не е сложно и ако не си го правил до сега ще ти отнеме половин ден. Спираш водата и тока. Проверяваш с фазомер дали има напрежение. Източваш водата, подлагаш един леген под фланеца и развиваш гайката на планката с ключ №13 Като разбуташ фланеца от там ще изтече ръжда и малко от камъка. Фланецът се изважда като се завърти на 90 градуса спрямо това положение и се наклони. Изчистваш котления камък, сменяш всички гарнитури и по обратния път. Важно е фланеца да легне хубаво в каналчето на гарнитурата. Да не те притеснява, че на магазина ще ти предложат кръгла гарнитура за елипсовиден фланец. Такава е. Затруднение може да срещнеш при вкарването на фланеца заедно с гарнитурата. Тогава ще трябва да ги вкарваш в бойлера поотделно и вътре, с една ръка да се пробваш да ги събереш. Това упражнение е възможно, но изисква търпение. Друг важен момент е да изчистиш много добре леглото на гарнитурата на бойлера. Лесно става с ножка когато е наполовина отворена. Острието и дръжката са на 90 градуса. Не пренатягай гайката на фланеца. Стегни я нормално. Когато напълниш бойлера и го оставиш с налягането на водопровода, донатегни внимателно гайката. В най-общи линии процедурата е такава. Разпредели си времето така, че като го разглобиш и установиш какво ще ти трябва като части, да има откъде да ги купиш същия ден. :)
FM STEREO - специалист
simplex написа:
...но тъй като сондата на термозащитата е по-нагоре, то изключва тя първо, преди терморегулаторът да се усети, че бойлерът е загрял.
А не трябва ли да е обратно? В една друга тема тук в форума беше споменато,че най отгоре е сондата на терморегулатора а под нея сондата на термозащитата!
FM STEREO - специалист
Да точно така,при бойлерите на ''Елдом'' тръбичката е тясна и двете сонди няма как да са една до друга и затова се разполагат една под друга. Подобен проблем имаше един съсед и установих,че местата са им разменени,сондата на защитата най отгоре а под нея тази на термостата.На бойлера е поставяна серпентина за загряване от парно и вероятно тогава са разменени сондите.
nautilus33 - майстор
Благодаря за информацията. Излезе ми друга работа днес и не успях, та ще трябва да отложа за другата събота. Но ще гледам и да направя снимки, че да кача.
nautilus33 - майстор
Колкото и да не е за вярване, чак сега ми се отвори възможност да изчистя котления камък. Но изкочи друг проблем- като тръгна да отвъртам тръбите за парното, водата от системата започва да изтича. Това нормално ли е или трябва да се спре от някъде. Без да ги разкача, няма как да завъртя фланеца, за да го извадя.
crez - майстор
Защо да не може да се свали фланеца :?: Ако е със серпентина за котел тя няма нищо общо с водата в бойлера. Ето това е входа и изхода за котела и вътре в казана е серпентината, афланеца е отдолу
Прикачен файл:
GC_80_VST-500x500.png
GC_80_VST-500x500.png (58.03 KиБ) Видяна 4969 пъти

Тема "Защитата на бойлер Елдом се задейства често" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: