Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
arkadas - напреднал
Привет на всички. От няколко дни луминсцентната пура (120см), която имам на терасата престана да свети. Първоначално помислих, че е изгоряла пурата (защото преди да откаже нацяло често започваше да премигва, когато я включа), но новата също не светеше. Видях, че в двата края има две малки платки с електронни компоненти и по всяка вероятност някой от тях е изгорял. Молбата ми е ако някой има идея къде би могъл да бъде проблема да изрази мнение. Знам, че най-лесният вариант е да купя ново тяло, но бих искал да опитам с ваша помощ да я поправя (най- вече за собствено удовлетворение). Предварително благодаря на всички.
Прикачен файл:
IMG_20160731.jpg
Последна промяна от arkadas на пон авг 01, 2016 8:01 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Купи си ново тяло или още по-добре LED пура.
Изхвърляш тези платки с електронни компоненти, слагаш я на мястото на старата и си я захранваш директно.
:partyman:
kolev_k - специалист
simplex написа:
Я го снимай това тяло да видим дали е с електронен баласт или електромагнитен.
Ми той човека е дал снимка
kolev_k - специалист
Аз бих се хванал да презапоя всички спойки(най вече на транзисторите)и да сменя електролитните кондензатори.
kozl - майстор
Аз имах повреден ел.баласт и нейде по форума има дискутирано за ремонт на такъв баласт + снимки. Все пак провери транзисторите за прекъсване или късо. В моя случай бяха думнали двата мощни и няколко съпротивления.
fbr - майстор
Най-често прекъсва оня зеления кондензатор до импулсния трансформатор, но без мерене си е живо тото.
martosound - специалист
Здравейте :)

Ето схема на баласта за лампата.

Изображение

Номерацията на елементите най-вероятно няма да отговаря с твоята платка, може да има и малки разлики в стойностите на елементите, но това няма някакво значение на практика.
Гледайки нещата по снимката която си пратил се вижда:
1. Двата електролитни кондензатора не са надути - на пръв поглед изглеждат добре
2. Няма видими поражения по нискоомните резистори в емитерите и базите на транзисторите - оттам можем да предположим, че транзисторите са здрави

Проблем заради самата лампа отпада, защото си я сменял с друга и положението е същото.
Казваш, че преди да спре напълно е примигвала при включване. Най-вероятно проблема е със елементите за стартирането на лампата. Виж малкият електролитен кондензатор и високоволтовият зелен кондензатор свързан между отоплителните жички на лампата - намира се до трансформаторчето. Няма какво да ги мериш - направо ги сменяй. Електролитния заминава от жегата, а буквално е опрян до единият транзистор. Резонансния кондензатор работи в тежък режим и се прецаква. Повечето пъти, когато навремето енергоспестяващите лампи бяха скъпи и съм ги оправял проблема е бил заради високоволтовия резонансен кондензатор.
Успех!!! :-D
shadow__01 - майстор
arkadas написа:
....бих искал да опитам с ваша помощ да я поправя (най- вече за собствено удовлетворение).
Много е хубаво, че имаш желание да я поправиш, но проблемът пак ще се появи след време и тогава вече ще я хвърлиш. Не си струва времето за този вид платки. Живота им е много малък и често дефектират различни компоненти по тях. Купи си една светодиодна пура и забравяш за проблеми. Няма да горят държачи, харчи двойно по-малко. Светлината е пренабрежимо по-слаба, но няма да ти е тъмно.

Тема "проблем с луминсцентна лампа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: