Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, преди няколко седмици ми изгоря един железен траф, леки му ламарини, ТС-180 е моделът и ще е жалко да изхвърля сърцевините. Искам да го пренавия изцяло, само сърцевините да използвам за ядро, като искам да получа две навивки на изхода по 27V. Някой може ли да прати препратка към някой сайт в който да намеря какви са изчисленията или да нахвърли няколко формули, защото намерих в един сайт някакви формули ама нещо не ми излиза правилно, не може с такава сърцевина да вади този траф само 130W. Параметрите са му:
- Тип сърцевина - ПЛ мисля че се води. Двете половини образуват правоъгълник.
- Сечение S=21x44mm
- Заводската мощност на вторичните я изчислих на 390W, затова ме съмняват формулите от този сайт който намерих. Също бях чел че руснаците си правят електрожени от тези трафове, колко е истина не знам, но все пак...

Параметрите които търся след пренавиване са:
- Изходно напрежение - 27-0-27
- Изходен ток - Зависи от резултата от формулите.
lyubohar - майстор
Ето фабрични данни за този трансформатор:
http://lampilich.narod.ru/trans/TSpar.html

Добре е да се придържаш към фабричните данни.
На тази сърцевина намотките са разделени м/у двете рамена.
hidrazin - майстор
Чак пък електрожен от тези трансформатори...
Виж за дросели към електрожен по може.
Електрожени правят от ТС-270 - примерно 4 такива трафа за електроди 2мм.
В твоя случай - ако ти е изгоряла първичната си я възстанови по заводските данни.
От там нататък е лесно да си сметнеш вторичната.
Тези 2х27 волта ги разположи на двете рамена по една намотка за 27 волта.
После като ги свързваш заедно спазвай началата и краищата.
:partyman:
thebugger - специалист
Добре, по заводски данни, този трансформатор е за 180W, но в същия момент сбора от вторичните го изкарва за 390W. Каква е логиката в това? Аз мислех на едната половина да направя тяло от картон или нещо и да навия първичната, на другата половина двете вторични. Просто ми трябват изчисленията, защото за съжаленое, точно първичната е изгоряла. Трябва да отмотам всичко за да стигна до нея, а то стигне ли се до там, по добре просто да взема сърцевините и да го почна отначало.
thebugger - специалист
Добре по тези данни в крайна сметка какво излиза. Че за 110V навивките са ти 375 с ПЕЛ 0.8мм. Значи за 220V ти е 750 навивки. С проводник с тази дебелина е изчислен трафа за 390W на вторичните. Мене тази мощност ме устройва, правя го с такъв продовник. Сега щом първичната е за 220V и е 750 навивки това ти е съотношение 1:3.4. Значи за да имам 27V на вторичната трябва да направя две намотки по 92 навивки. До тук окей, мерси за ориентира. Само последен въпрос. С каква дебелина трябва да е вторичният проводник за да отговаря на изискванията за мощността (390W)

Прикачен файл

Screenshot_20160810-175440.png
lyubohar - майстор
Не знам дали разбра-половината от първичната е навита на едното рамо,а другата половина-на другото рамо.
И всички останали намотки са навити по този начин в/у двете рамена.
Така,че щеш нещеш ще трябва да го развиеш целия за да стигнеш до първичната.
Ето ти два сайта в които можеш да питаш за здрави подобни трансформатори.
http://www.sandacite.com/forum/index.php
https://bgaudioclub.org/forum.php

Във втория сайт ползват само сърцевината от подобни трансформатори за навиване на изходни.
Пак там може да потърсиш един търговец с никнейм bodan,който предлага различни трансформатори
и да си харесаш нещо,вместо да се занимаваш с пренавиване.

Писали сме заедно.За какво ще го ползваш този трансформатор?
Ако е за някакъв усилвател виждаш колко ампера ти трябва и има таблици по които ще видиш дебелината на проводника.
Този трансформатор няма да ти отдаде 380вата.
Търсиш тогава трансформатор ТС360.
Последна промяна от lyubohar на ср авг 10, 2016 6:16 pm, променено общо 1 път.
jordanvass - майстор
thebugger написа:
С каква дебелина трябва да е вторичният проводник за да отговаря на изискванията за мощността (390W)
За да определиш дебелината на проводника, независимо дали е в първична или вторична намотка, трябва да сметнеш тока, който ще протича през него. А тока можеш да го сметнеш от мощността и съответното напрежение на намотката.
В твоя случай ще имаш напрежение 27+27=54V.
При мощност 390W това прави ток 390 / 54 = 7,2А
Диаметърът в милиметри приблизително ще ти бъде 0,8 SQRT(I) = 2,15mm.
Разбира се, тук не слагам загубите в трансформатора.
А и за твоя трансформатор 390W ще му дойдат доста множко.
hidrazin - майстор
thebugger написа:
Добре, по заводски данни, този трансформатор е за 180W, но в същия момент сбора от вторичните го изкарва за 390W.
Мен пък ми е интересно КАК ги изкара тези 390W ???
И за какви изчисления говориш?
Имаш заводските намотъчни данни.
Възстановяваш първичната по заводските данни.
Вторичната - по заводските данни намираш съотношението навивки за волт.
Или пък си навиваш 10 навивки и измерваш колко дават.
После смяташ колко навивки трябват за 27 волта.
Второто е по-точно защото ще е по-точно след твоето пренавиване на първичната.
:partyman:
thebugger - специалист
Правилно сега го препресметнах и излиза на 200W. И това е добре. Това са ти две по 27V на 3.7A, което също ми върши работа. Да питам има ли причина първичната да се навива на двете рамена? Не мога ли цялата на едното и двете вторични на другото.

П.С. Имам и СТ-310. Предполагам цифрите са ти номиналната мощност, като при другия.
jordanvass - майстор
thebugger написа:
Да питам има ли причина първичната да се навива на двете рамена? Не мога ли цялата на едното и двете вторични на другото.
Можеш, ама ще стане много мека изходната характеристика на трафа и при товар ще пада повече напрежението, отколкото ако ги навиеш на двете макари симетрично.

Тема "Пренавиване на Трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: