Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sts - специалист
Защо информацията се вади на части.
Който иска помощ във форума да дава изчерпателна информация за да получи адекватна такава.
leo^^ - специалист
Мисля, че съм дал пълна информация относно въпроса който ме касае - дали при 23м дължина и 6,5kW, 220V товар кабелът с какво сечение трябва да бъде - 4мм2 или 6мм2.
Аз знам, че при късо разстояние 4мм2 няма да има проблем, но при дълго разстояние има пад на напрежението и кабелът може да грее поради по-големият ток. За осталите консуматори съм си предвидил отделни линии.
Но пак не получих еднозначен отговор, всеки дава различно мнение.
Тук има калкулатор, но незнам дали е верен: https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html
fikata - майстор
Тук има калкулатор, но незнам дали е верен: https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html
И този калкулатор ти дава решение, което потвърждава мнението на повечето писали по темата.
Това явно тебе не те удовлетворява- Продължавай да търсиш калкулатор, който да те удовлетвори.
Пък за да си спокоен перни му 3х10 кв.мм и повече, дето вика хидрата. Никой няма да ти се разсърди/особено търговеца/
Колкото повече - толкова повече /по Мечо Пух/
Нищо,че домът ти може да е захранен с 6 кв.мм.
leo^^ - специалист
fikata написа:
Тук има калкулатор, но незнам дали е верен: https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html
И този калкулатор ти дава решение, което потвърждава мнението на повечето писали по темата.
Това явно тебе не те удовлетворява- Продължавай да търсиш калкулатор, който да те удовлетвори.
Пък за да си спокоен перни му 3х10 кв.мм и повече, дето вика хидрата. Никой няма да ти се разсърди/особено търговеца/
Колкото повече - толкова повече /по Мечо Пух/
Нищо,че домът ти може да е захранен с 6 кв.мм.
Този калкулатор показва, че кабелът трябва да е 6мм2
fikata - майстор
РЕЗУЛТАТ
Фаза Една фаза
Мощност 7kW / 30.43A
Дължина на кабела 25m
Сечение на проводника 4mm²
Пад на напрежение 9.13V
Жило на кабела Медно
този калкулатор ти дава такъв резултат: 4 кв.мм при допустим пад 5%
leo^^ - специалист
fikata написа:
РЕЗУЛТАТ
Фаза Една фаза
Мощност 7kW / 30.43A
Дължина на кабела 25m
Сечение на проводника 4mm²
Пад на напрежение 9.13V
Жило на кабела Медно
този калкулатор ти дава такъв резултат: 4 кв.мм при допустим пад 5%
Аз му задавам при 3% пад. Затова ми показва 6мм2.
DundyTheCroc - майстор
Явно колегата освен тези 7 киловата ще има и едни други три, за които ще пуска още 20 метра 3х2,5мм2
Вариантите са два:
1.
-20 метра 3х6мм2 - 92 лева
-малко табло в кухнята - 10 лева
-поне два предпазителя - 12 лева
-поне по два метра 3х2.5мм2 и 3х4мм2 до контактите/твърдите връзки - 10 лева
Общо приблизително 124 лева

2.
-20 метра 3х4мм2 - 60 лева
-20 метра 3х2.5мм2 - 40 лева
-два предпазителя в етажното табло - 12 лева
Общо приблизително 112 лева

При вариант 2. има полагане на 2 гофрирани тръби и опъване на кабел в тях, при 1. пък има допълнително табло.
ESPACE - майстор
leo^^ написа:
Аз знам, че при късо разстояние 4мм2 няма да има проблем, но при дълго разстояние има пад на напрежението и кабелът може да грее поради по-големият ток. За осталите консуматори съм си предвидил отделни линии.
И как стигна до това заключение? Значи при късо разстояние няма проблем и няма да грее, а същия кабел при дълго трасе ще започне да грее поради "поради по-големият ток"! :shock: И откъде ще се увеличи този ток, при положение че имаш пад на напрежение и реално тока през консуматорите намалява. Прочети пак какво ти е писал hidrazin и действай.
leo^^ - специалист
Ами за да се получи една и съще мощност при 220V и 210V, нали във втория случай трабва токът да е по голям, от P=U.I.
Слагам 3Х4мм2 щом казвате.
ESPACE - майстор
Няма как да получиш една и съща мощност при две различни захранващи напрежения и консуматори като твоите. Мощността намалява при по ниско напрежение.

Тема "Сечение на кабел 20м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: