Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
leo^^ - специалист
Здравейте, необходима ми е малко помощ от по-компетентни от мен хора. Налага ми се да пусна кабел СВТ в гофриран маркуч на дължина 23м от таблото, ще захранва двоен керамичен плот 3kW + пeчка 3.5kW + абсорбатор 400W. Въпроса е дали 3Х4мм/2 ще свърши работа или ще е проблем заради дължината? Таблото се захранва с 6мм2.
shadow__01 - майстор
Желателно е кабелът ти да е 4x4кв.мм. Дали ще влезе в избраната от теб тръба ще трябва опитно да се провери.
И защо точно СВТ? Той ще е в тръба и тя ще го пази. Може да сложиш отделни проводници ПВ-А2.
GalinBelos - специалист
Пускай смело няма да имаш проблем .
leo^^ - специалист
shadow__01 написа:
Желателно е кабелът ти да е 4x4кв.мм. Дали ще влезе в избраната от теб тръба ще трябва опитно да се провери.
И защо точно СВТ? Той ще е в тръба и тя ще го пази. Може да сложиш отделни проводници ПВ-А2.
Тръбата тепърва ще я купувам. Защо 4х4кв.мм?
shadow__01 - майстор
leo^^ написа:
Тръбата тепърва ще я купувам. Защо 4х4кв.мм?
Може и 2,5, но щом е за фурна със котлони задължително се пуска малко по-дебел. Да не дойде на границата при максимално натоварване.
DundyTheCroc - майстор
3х4mm2 имаш предвид фаза, нула и земя, а не трифазен ток, нали?
За 7 киловата товар и предвид дължината бих пуснал 3х6мм2.
GalinBelos - специалист
Това 7 kW е сумарната инсталирана мощност . Никой не включва едновременно фурна и 4 котлона . Но дори и да ги включи , 4 квадрата кабел ще ги издържи без проблем .
DundyTheCroc - майстор
Плота му е с два котлона, и аз съм така и често пускам и двата заедно с фурната. Да, 4мм2 ще издържат, но пък един път го прави, после може и друг електроуред да се наложи да се слага, я скара, я проточен бойлер.
nokoniko - специалист
Ако е монофазен /захранваш всичко от една фаза/ 7000 вата са ти около 32 ампера при 220 волта. С тия 4 кв/мм си на границата. Ако мислиш, че ще включваш всички мощности сложи 6 кв/мм, особено ако надграждаш в последствие.
hidrazin - майстор
nokoniko написа:
Ако е монофазен /захранваш всичко от една фаза/ 7000 вата са ти около 32 ампера при 220 волта. С тия 4 кв/мм си на границата. Ако мислиш, че ще включваш всички мощности сложи 6 кв/мм, особено ако надграждаш в последствие.
Ми да сложи тогава 50 квадрата? И откъде ги изкопа тези 220 волта? От мноооого години у нас напрежението не е такова.
При кабел 4 квадрата, трасе 25 метра и товар 7kW падът на напрежение ще ми е някъде 8-9 волта.
Напълно в границите на допустимото и доста далече от крайните граници.
:partyman:

Тема "Сечение на кабел 20м" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: