Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
nikolov333 - майстор
По-добре, че не питаш, че иначе щяхме да те набутаме с още едно жило за заземяване и ДТЗ.. :-D :partyman:
Kaloyn - напреднал
Блока е много стар и сме на висок етаж.
Таблото на входа е заземено с допълнителен кол или плоча в мазето не знам точно, има шина , но апартамента има само нула, най-вероятно за някой от бизнесите долу е направено допълнително заземяване за три проводника. Всички проводници са ни в нови гофрирани тръби и са от типа ПВА-1 (С изключение на тези до бойлера те са ШВПС), лесно се теглят и добавят.
Новодомци сме и всички ни мразят вече заради усърдния и продължителен ремонт.
По-натам може да изтегля три жици от таблото до апартамента и то с по-голямо сечение, но не и на този етап.
nikolov333 - майстор
Окей..разбирам те напълно, но по-добре слагайте три жила, когато сменяш кабелите или прокарвате нови такива. ДТЗ може да се монтира и в момента като се разделя нулата в етажното или апартаментното табло на земно-PE и нула-N преди ДТЗ и няма проблем да се монтира така.. Имай предвид, че временните неща обикновено са най-постоянни. :partyman:
Kaloyn - напреднал
Брат ми прави също ремонт, направили сме консултация с фирма и ни бяха обяснени вариантите.
В крайна сметка той ще бие кол пред блока а аз ще чакам поне за сега, изтеглянето на третата жица не ме притеснява.
sts - специалист
Tвърда връзка - свързване на проводниците/кабела/ директно на клемите на бойлера /без контакт и щепсел/.
Оставам с впечетление че от консултацията с фирмата въобще не сте наясно какво е това дву и трипроводна инсталация и свързване TN-C и TN-C-S.
Във форума има достатъчно информация по въпроса освен това има една Наредба 3 /09.06.2004 г./- настолна книга на проектанти и изпълнители на електрически инсталации.
krasi92 - майстор
Трябва да се забрани на недипломирани лица да се занимават с инсталации и да не се разрешава използване на жилището след ремонт от нелицензирани Маистори.Как така направи инсталация на два апартамента без да си имаш понятие от електротехника.Добре че не си отишъл да шпакловаш някоя болница та току виж и някоя операциика си спретнал.Не пипаи където не ти е работа а изчакаи техника да си свърши работата.Спазваики препоръките на производителя маи трябва да смениш кабела.
GalinBelos - специалист
nikolov333 написа:
Бойлера е най-опасния уред в домакинството.. двупроводното свързване през табло е опасно за вас.
Бах тая опастност аз . Във Варна сигурно над 80% от апартаментите са с двупроводна инсталация , и имат бойлер . По твоята логика трябва спешно да евакуираме цяла Варна заради тези бойлери , така ли ?
nikolov333 - майстор
Знам за няколко смъртни случая свързани с бойлерните табла с отпадане на нулата. У нашите в панелката бойлера също е захранен с двупроводна линия, но винаги е включен на 1 с твърда връзка..:-D
Последна промяна от nikolov333 на пон сеп 19, 2016 1:02 am, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
Тенденцията и идеята е постепенно всички инсталации да бъдат подменени и да станат трипроводни.
Като прибавим масовата подмяна на тръбите с полипролиленови, това е силно препоръчително.
Надявам се да не се налага да обяснявам защо.
А дори да предотвратиш и само един такъв случай си заслужава подмяната.
Жена почина от токов удар, докато се къпела в банята си
бойлер уби жена
А ето какво се получава когато неграмотници бърникат там дето не им е работа и търсят това, което не са оставили там.
Бойлер уби 24-годишен мъж при ремонт на бойлер
Та нека всеки сам да си носи раничката...
:partyman:
Kaloyn - напреднал
sts написа:
Tвърда връзка - свързване на проводниците/кабела/ директно на клемите на бойлера /без контакт и щепсел/.
Оставам с впечетление че от консултацията с фирмата въобще не сте наясно какво е това дву и трипроводна инсталация и свързване TN-C и TN-C-S.
Във форума има достатъчно информация по въпроса освен това има една Наредба 3 /09.06.2004 г./- настолна книга на проектанти и изпълнители на електрически инсталации.
Изображение
Проверих на бойлери Елдом и ТЕСИ , същото нещо пише.
-За трети път казвам ,че не е така- не става въпрос за твърда връзка ,а за твърди проводници.

Явно и разбирачите не разбират.

Относно защитите не съм толкова наясно ,колкото Вас - сега погледнах не са ми обяснявани нещата с тази терминология.
Това което е оказано е
"Защитният проводник (РЕ) за TN-C-S мрежи се свързва само с нулевия проводник в главното електрическо табло на сградата."
Защо да правя такава инсталация при положение че в главното табло има TN-S?

Пак повтарям апартамента е на висок етаж, не живея в къща.

krasi92 написа:
Трябва да се забрани на недипломирани лица да се занимават с инсталации и да не се разрешава използване на жилището след ремонт от нелицензирани Маистори.Как така направи инсталация на два апартамента без да си имаш понятие от електротехника.Добре че не си отишъл да шпакловаш някоя болница та току виж и някоя операциика си спретнал.Не пипаи където не ти е работа а изчакаи техника да си свърши работата.Спазваики препоръките на производителя маи трябва да смениш кабела.
Отговорете на въпроса който съм задал, не съм ви питал колко жици да сложа 2,3,5 , какъв ток да си пусна: DC,AC трифазен ток 400V 150HZ или дали имам понятие от електротехника нали така?

Лицензиран майстор от ПОПОВ?
Този специално апартамент е собственост на "лицензиран" ,да речем дипломиран електротехник по ирония на съдбата, не аз разбира се.
За това не питам за токови защити ,брой проводници, как се занулява бойлера и прочие.
На един от другите апартаменти е правена проверка от ДНСК и няма предписания.

Не съм шпакловал болници , но съм участвал в операции като лекар и пациент.
Опитвам се да спазвам препоръките, причината да пусна този пост са именно те.

Тема "Бойлер - твърд(едножилен) кабел??" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: