Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
toigalbg - напреднал
Здравейте,
определено съм далеч от професионализма, но имам основните познания. Реших да си направя окачен таван с гипсокартон, където ще сложа лед лента и лунички. За луничките ясно - от кабела за лампата ще дръпна и ще стане, но за лед светлините трябва да прокарам кабел до ключа за осветлението, където ще го сменя с двоен - единия за луните, другия за лед лентата. Как да прекарам кабела за лед-а до ключа (стената е панел). Има ли някакъв канал чрез който по-лесно мога да прокарам кабела или трябва да се буши?
Благодаря предварително за мненията!
rado_ev - специалист
За да не се вижда кабела, прокопаваш един канал от ключа до тавана и пускаш кабела докъдето ти е необходимо. Нулата можеш да я вземеш от съществуващата в тавана. Обикновено в панелните жилища нулата минава през конзолната кутия, така, че може и от там да я вземеш. Както ти е по-удобно. Може и в кабелен канал да си изкараш кабела, то така или иначе извършваш ремонт и ще ти се налага шпакловане, варианта с прокопаването в стената е по-удачен.
toigalbg - напреднал
rado_ev написа:
За да не се вижда кабела, прокопаваш един канал от ключа до тавана и пускаш кабела докъдето ти е необходимо. Нулата можеш да я вземеш от съществуващата в тавана. Обикновено в панелните жилища нулата минава през конзолната кутия, така, че може и от там да я вземеш. Както ти е по-удобно. Може и в кабелен канал да си изкараш кабела, то така или иначе извършваш ремонт и ще ти се налага шпакловане, варианта с прокопаването в стената е по-удачен.
Аз стените не исках да ги пипам, но явно няма друг начин... :(
Благодаря :)
iliya_i - майстор
В някои панели преди изливане на бетона се залагаха тръби и конзоли за кабелите.
toigalbg - напреднал
iliya_i написа:
В някои панели преди изливане на бетона се залагаха тръби и конзоли за кабелите.
На това се надявам :D А ако има, какъв е най-лесния начин за прокарването вътре?
moimoimoi - майстор
ако имаш тръба в панела,разкъртваш панела в близост до тавана да се покаже тръбата,внимателно я чупиш да се отвори и си прекарваш единичен проводник до ключа
toigalbg - напреднал
moimoimoi написа:
ако имаш тръба в панела,разкъртваш панела в близост до тавана да се покаже тръбата,внимателно я чупиш да се отвори и си прекарваш единичен проводник до ключа
Тя тая тръба как да проверя дали я има?
Горе няма кутия..
iliya_i - майстор
Извади ключа и направи няколко снимки. На самата конзола вътре, на стената и т.н. до тук само коментираме варианти на панел, но не знаем кой точно е у вас.
zdravcho - специалист
Съществуващия към момента кабел(който се е ползвал до сега) трябва да е положен в някаква тръба. Най-културно и без къртене ще е ако ползваш тази тръба. А колко лесно е друг въпрос. Единият край на двете тръби които те интересуват са при дупката за ключа на стената, съответно и на тавана където е било осветителното тяло. Тези две тръби трябва да се събират в разклонителна кутия евентуално, или във въпросната стая или от другата страна на панела - коридор или друга стая. Има и вариант да не са ползвани тръби за полагане на кабели - това може да разбереш като огледаш около ключа на стената и на тавана където излизат кабелите. Ако не са ползвани тръби за полагане на кабели вариантите са или външен кабел канал от ключа до тавана или прокопаването на канал в мазилката на стената.
Успех.

Тема "Прокарване на кабел в панел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: