Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
Голям керамичен е главният ако другите са черни с парчета.За проблема ще те ориентира топлината.Спри захранването и след като свалиш капака огледало хубаво къде е нагоряло.Режеш нагорелия кабел до здраво и ако той е на основата на витловия трябва да смениш и основата
nautilus33 - майстор
Събота ще снимам, че до тогава няма да мога да спра тока. И ще пусна снимка, че така не ми става много ясно. Има само един керамичен бушен, другото са предпазителите, като всички са с бежов цвят. Но, ще снимам и кача снимка, за да не объркам нещо.
FM STEREO - специалист
До тогава може да се подпалиш! Ако не може да се справиш сам, викай читав техник и го оправяйте колкото се може по бързо! Не включвай никакви големи консуматори като печки,скари,котлони,бойлери докато не го оправите! :partyman:
nautilus33 - майстор
И така, отворих таблото и прилагам снимки. Оказа се кръгът с контактите. Това, което ми направи впечатление е, че само този прекъсвач има два кабела, усукани заедно. С цел заземяване ли е направено? Изрязвх изгорялото и поставих наново. Не успях да сваля прекъсвача, за да почистя нагара по пластините отвътре. Почистих обаче кабелът, който идва от електромера и е свурзвн към керамичния бушон. И той както и други от кабелите имат лек нагар и корозия. Предполагам всичко трябва да се почисти, но нямах подходяща отверка да отвия другите, тъй като болта държащ кабела е корозирал. Също видях миниатиурни капчици по паяжините в таблото. Което доста ме притесни и предполагам на това се дължи корозията. Сложих две малки пакетчета силика гел под крерамичния бушон с цел евентуално да оберзт влагата в бъдеще. Прилагам снимки.



Трябва ли да почистя тази пластина, с която бушона има контакт? Опитах с шкурка, но не е много удобно за бъркане.
Изображение


Както се вижда по основния кабел има нагар, но е много къс и ако режа до здраво, няма да стигне до бушона. Омотах с високоволтово тиксо.
Изображение

Изображение
sts - специалист
Колега таблото показано на снимките плаче за основен ремонт.
На Ваше място нямаше да се замислям дали да извършвам ремонт.
Панелката е на повече от 30 г.
Аз за себе си отдавна съм го решил този проблем със смяната на таблото и автоматичните предпазители.
iliya_i - майстор
Като минимум смени цялата основа на витловия бушон, щото тази няма да изкара зимата. Продават се по магазините. Зачистване на кабелите и ЯКО стягане. Пък налято всичко ново.
krasi92 - майстор
Не отлагаи а го плануваи за смяна в най скоро време.Ново табло 12 модула ако внимателно си го подмениш сам е под 100 лева а ако се отложи за следващата година може да очакваш изненади по всяко време.
mironcho - специалист
Тия двата усуканите кабела ги раздели, изправи жилата и ако са с еднакво сечение (не се вижда добре на снимката) ги мушни един до друг в автомата им. Ако са различни се постарай да ги усучиш равномерно заедно, а не както са сега и така да ги мушнеш в автомата (това не е най-доброто решение, но е много по-добро от сегашното). Стягай добре клемите на автомата (ама не до скъсване).
Главния - порцелановия задължително го смени още сега! струва 4-5лв. Вътрешната пластина трябва да лъщи! иначе контакта между нея и патрона (бушона) не е добър и грее, яко. Най-добре купи и нов патрон и капачка защото може и те да са нагорели.

Тема "Миризма на бакелите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: