Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
infomar
FM STEREO написа:
tzetz009 написа:
Единствената оправия е да си разкачиш защитното зануляване на бойлера и да си направиш и прекараш отделно заземяване на същия !
Това са глупости! Прави се повторно заземяване на нулата в къщата,апартамента замерва се от лаборатория за да е в определени граници и проблема се решава! :partyman:

Искаш да кажеш, че може да има няколко заземявания а не само едно - съмнява ме. :? Обикновено се прави от главният бушон , но не знам дали няма да има проблем, ако се направи на няколко места..... да не се получат с различен потенциал и някой от тях да не работят а твоят и на комшиятата ток, да преминава винаги през едно от тях.


Имам една различно мнение към заземяванията:
- не се правят с трънак проводник а с максимално дебел...с дебелината на захранващият проводник към къщата от енергото.

Ако се прави заземяване както трябва, е необходимо да изпълнят указанията които са описани в дебелите книги, а не дочуто от някъде....
Virtex - майстор
hidrazin написа:
Поредния весел самоубиец...
:partyman:
може ли набързо обяснение защо така се смята ?

Питам сериозно, на "Вие" съм с високите напрежения и големи тоци :)
muhala - майстор
Аз имам един въпрос към теб. Ако нагревателя пробие към корпус, дали предпазителя ще падне ?
tzetz009 написа:
Единствената оправия е да си разкачиш защитното зануляване на бойлера и да си направиш и прекараш отделно заземяване на същия ! Аз съм си заземил бойлера с два бронзови пръта от по 2 метра . Набих ги доста лесно , нарязах им по 4 сантиметра резба , завих им 2 гайки със шайби , след това ги донабих за да влезе всичко под земята . Малко боядисване със спрей (за красота :yawinkle: ) и заравяне ! Проводник е достатъчно и 4 "квадрата" . Това съм го правил и на няколко приятели , който живеят в къща и всички са доволни ! И не забравяй - зануляването се маха !!!
muhala - майстор
Веднага отговарям.
Защото заземяването не е толкова добро и импеданса на заземяването едва ли е под 4 Ома, както е според изискванията.
Ето ти реален пример. Заземяването е около 20 ома. Реотана на бойлера избива към корпус.
Тока на късо съединение през тези 20 ома заземяване ще бъде 11,5А. Никой предпазител няма да изключи, още повече мигновено.
Ако има човек под душа, той ще пострада.
Когато няма авария, няма да усещаш боцкане, защото потенциала на бойлера ще бъде изравнен с този на замята, през калпавото заземяване.

Колегата е обяснил, че е мерил тока през земното и през нулата със 100 ватова крушка и бил един и същ.
През крушката вързана през нулата ще тече ток 435ма.
Тока през крушка вързана към калпавото заземяване ще бъде 420ма.
Лампата ще свети недоловимо по-слабо. Тока е почти същия, но едва ли китайския мултицет на обхват 10А ще хване разликата ;)

Не прави това.

potrebitel22 написа:
hidrazin написа:
Поредния весел самоубиец...
:partyman:
може ли набързо обяснение защо така се смята ?

Питам сериозно, на "Вие" съм с високите напрежения и големи тоци :)
tzetz009 - специалист
Калпавото ми заземяване е в чернозем , отдолу льос ! Използвал съм бронзови пръти с фи 15-16 мм , 2 броя по 2 метра ! Какви 20 ома ми говорите ?
muhala - майстор
tzetz009 написа:
Калпавото ми заземяване е в чернозем , отдолу льос ! Използвал съм бронзови пръти с фи 15-16 мм , 2 броя по 2 метра ! Какви 20 ома ми говорите ?
ОК. Направи следния опит и сам ще се убедиш, че грешиш.
Разкачи фазата на бойлера и заземяването. Опри фазата към земното и виж дали ще ти падне предпазителя.

Много ме е страх да ти давам такива идеи, защото може да се очистиш сам.
zmiori - специалист
tzetz009 написа:
Калпавото ми заземяване е в чернозем , отдолу льос ! Използвал съм бронзови пръти с фи 15-16 мм , 2 броя по 2 метра ! Какви 20 ома ми говорите ?
Само преди 5-6 дена на работата ми идваха жичкаджиите и установиха че съпротивлението към земя е 12-13 ома. към съществуващите 4 кола забиха още 5х1,5 метра на звезда със заварени шини и чак тогава докараха 2,9 ома. Почвата е чернозем. Докато копаеха около старото заземяване откриха въздушен джоб около единия кол с доста корозия.
hidrazin - майстор
tzetz009 написа:
Калпавото ми заземяване е в чернозем , отдолу льос ! Използвал съм бронзови пръти с фи 15-16 мм , 2 броя по 2 метра ! Какви 20 ома ми говорите ?
Това е като фърляне на боб, баене при врачка или да играеш на ТОТО - по-скоро на руска рулетка.
Това лято подобрявах заземителни контури. Да подчертая подобрявах!
На всяка точка се наложи да се набиват допълнително между 16 и 22 броя стандартни заземителни колове - общо към 600 броя.
Добави и това че сменихме почвата в изкопите с чернозем и използвахме подобрител.
Измерих си и сондажа на къщата който е 2 цола поцинкована тръба забита в земята от която към 2,5 метра са във вода - излезе 34 ома!!!
Къде си тръгнал с тези два мижави пръта дето имат незнайно колко малка площ.

Таааа... у вас прави каквото си искаш. Ако искаш си опъни един гол фазов проводник и го използвай за простор.
Тук нямаш право да ръсиш простотии и да подвеждаш хората с малоумни изпълнения.
zmiori написа:
Само преди 5-6 дена на работата ми идваха жичкаджиите и установиха че съпротивлението към земя е 12-13 ома. към съществуващите 4 кола забиха още 5х1,5 метра на звезда със заварени шини и чак тогава докараха 2,9 ома. Почвата е чернозем. Докато копаеха около старото заземяване откриха въздушен джоб около единия кол с доста корозия.
+1 Истината е само и единствено в правилното измерване.
:partyman:
nikolov333 - майстор
И при тези 7-8 семейства на които им е сложил същото "заземяване" задължително да го обедини с нулата на енергото..
tzetz009 - специалист
О , даа Енергото , да ! Вадиха ми електромера навън , объркаха едната фаза и нулата !!!?!$!?$! Изгърмя компа ,рутера , тунера за кабелната и други неизключени неща !?!?!?! Обещетение?- молим за касови бележки и гаранционни карти , ако не е неприлично!!! :finga: !!! Обичам ги !

Тема "Напрежение между нула и земя." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: