• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, предполагам че ел. двигател е много общо казано, за това ще се опитам да поясня. Става въпрос за вентилатор на камина с въздушна риза. Предполагам е асинхронен, но не съм сигурен. Ето какво пише на лепенката :
Vcc max. 220V/50Hz
P max 101W AC
IP 20

Камината си е комплект с вентилатора и така излиза то завода на Прити. Като регулатор на обороти са ми сложили обикновен димер за осветление, от който получавам вибрации. Реших да премахна този димер и сложих обикновен ключ който си е нормално отворен и нормално затворен и така вибрациите спряха и това автоматично ме води на мисълта че проблема е ясен.. Един регулатор за обороти за вентилатор в магазина започва от цена - 50 лв ... Питането ми е с какъв ключ да го заместя ( защото искам да се възползвам от това да си намалям и увеличавам оборотите ) но ест не ми се дават 50 лв за едно ключе.
Ако някой може да спомене марка или друг вариант моля да сподели.
shadow__01 - майстор
Опитай с димер за лампи със жичка.
hidrazin - майстор
shadow__01 написа:
Опитай с димер за лампи със жичка.
adalbert1 написа:
Като регулатор на обороти са ми сложили обикновен димер за осветление,
:shock: :?
:partyman:
zdravcho - специалист
Те вибрациите може да са и от лоша изработка на самия мотор, от слаба сглобка при монтажа. Всъшност вибрации ли се получават или жужене?
adalbert1 написа:
Питането ми е с какъв ключ да го заместя ( защото искам да се възползвам от това да си намалям и увеличавам оборотите ) но ест не ми се дават 50 лв за едно ключе.
- ако искаш да имаш регулиране на оборотите ти трябва регулатор, ключа само отваря и затваря веригата, средно положение при него няма.
Я приложи малко снимки да видим какво са сътворили от "Прити"
Първоначално реших, че е от ложа сглобка и че има резонанс при ротора .... все пак както Ви казах, когато шунтирах димера и сложих обикновен ключ всичко си дойде на мястото.
Сега ще цитирам по спомен един познат какво ми каза за тези димери - това са преобразователи които имат много крива синусоида и заради това се получава тази неравномерна и дразнещо шумна работа на двигателя.

Какво представляват тези регулатори ? Те на чистота или на напрежение са ? Ако може да ми дадете линк или марка ?

Прикачен файл

IMG_20161019_211243.jpg

Прикачен файл

IMG_20161019_211202.jpg

Прикачен файл

IMG_20161019_210945.jpg

Прикачен файл

IMG_20161019_210914.jpg
shadow__01 - майстор
adalbert1 написа:
Какво представляват тези регулатори ?
Димерът "реже" част от всяка полувълнана синусоидата.
Виж тук: https://www.google.bg/search?q=what+is+ ... aLrg2AM%3A Черното е частта която димерът "реже" и в която консулаторът не работи.
И все пак какво е решението на проблема ми ? :)
hidrazin - майстор
adalbert1 написа:
Какво представляват тези регулатори ? Те на чистота или на напрежение са ? Ако може да ми дадете линк или марка ?
Те са фазови регулатори и ти си имаш такъв - тоя от втората снимка, за регулиране на ламби.
По принцип електродвигатели като този не им се регулират оборотите.
Ако обаче става дума за вентилатори някои производители си позволяват "лукса" да им регулират оборотите по този начин.
Използват хлъзгането при асинхронните двигатели.
Това води до повишена температура на двигателя и вече познатия ти шум от работата на двигателя.
Решенията не са приятни финансово.
Смяна на двигателя с трифазен и използването на честотен регулатор.
Честотен регулатор - цената тръгва от 200 кинта нагоре в зависимост от мощността на двигателя.
Има и други решения ноооо...
:partyman:
P.S. Другите на включват реостат. :-D
zdravcho - специалист
С фазов регулатор без проблем се регулират електромотори с навит ротор и колектор като в бормашините, прахосмукачки примерно. Но това са мотори с много високи работни обороти. Правилно си предположил че твоят мотор е асинхронен - като в аспираторите. По принцип на такива електромотори мощността/оборотите не се регулират с фазоф регулатор, но явно някои производители правят опити. При аспираторите варианта за регулиране е чрез промяна броя на намотките на статора. Само че това няма как да се случи на твоя мотор. Пишеш че е 100W - колкото са по аспираторите. Варианта за мен е да се пробва да се замени мотора в камината с такъв от аспиратор.
http://www.4asti.eu/product_info.php?pr ... ba44a0793a
Регулирането няма да е плавно а на степени, но пак е вариант. До колко това е възможно само след като се разглоби твоят.
  • 1
  • 2

Тема "Регулиране на обороти на ел. двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: