Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
petrov7111 - специалист
Твоя акум. на UPS е много по-малък. Не би трябвало да работи нормално и с 75 АН, който иска да се зарежда с по-голям ток. Че ще натовариш сериозно UPS-а това е сигурно, но резултата за мен ще е съмнителен. Аз бих препоръчал да си вземеш същия като стандарт акум., но по-качествен. Другият вариант е друг по-голям UPS.
jordanvass - майстор
petrov7111 написа:
...75 АН, който иска да се зарежда с по-голям ток.
И защо пък да иска по-голям ток? Напротив, акумулаторите обожават да ги зареждаш с малък ток. Друг е въпросът колко време ще продължи зарядът, докато го напълниш, но ако не бързаш, какъв е проблемът?
MamaMy - майстор
При първата продължителна липса на ток и ЮПС-а е сгънал. Не го сравнявайте с АПС. Даже и на цвят не си приличат :-D
petrov7111 - специалист
jordanvass написа:
petrov7111 написа:
...75 АН, който иска да се зарежда с по-голям ток.
И защо пък да иска по-голям ток? Напротив, акумулаторите обожават да ги зареждаш с малък ток. Друг е въпросът колко време ще продължи зарядът, докато го напълниш, но ако не бързаш, какъв е проблемът?
UPS-ите не са толкова прости зарядни у-ва. То ако беше така , всеки щеше да си взима по-голям (и то в пъти) акум., и да си ги хака на заряд. Що ли пък да си взима в пъти по-скъпи UPS-и ? Да, ама НЕ . Има UPS-и с външни клеми за външен акум. , те стават.
nikolov333 - майстор
Въпроса ми си е за отделна тема, но ще питам тук, понеже ще я видят потребителите, които вече са отговаряли..
Имам проблем с APC SmartUPS SUA1500I в офиса, който е на около 10-на години. С оригиналните акумулатори изкара около 4-5 години и ги смених с оригинални, с който си кара и до днес.. Проблема е, че започнаха да му мигат всички диоди за зареждане на акумулаторите едновременно и от време на време издава прекъснат звуков сигнал за около минута на периоди през няколко часа на ден. Поръчах му нови оригинални акумулатори RBC7 и вчера ги смених, но диодите за акумулатора пак си мигат както преди. Четох в интернет, че има процедура за ресет на микропроцесора, но обърнах внимание, че индикатора за Overload protection на гърба на ups-a е изскочил и не мога да го върна навътре.. Нищо не е включено в него и реално няма консумация в момента. Някой сблъсквал ли се е с подобен проблем и има ли рационално решение.. В смисъл да се занимавам ли с него или е за кофата вече..?

Прикачен файл

IMG_20180621_172208.jpg
plamen6703 - майстор
Проблема най-вероятно е в калибрирането, новите батерии с какъв ток са?
nikolov333 - майстор
чет юни 21, 2018 5:31 pmplamen6703 написа:
Проблема най-вероятно е в калибрирането, новите батерии с какъв ток са?
Оригинални RBC7 Мисля, че са с капацитет 17.5Аh но за какъв ток са не съм сигурен. Същите са като старите, в момента не мога да ги видя.. И аз четох за калибрирането, но ме притеснява, че бутона за Overload protection не мога да го прибера надоло..
Ще му търся серийния кабел за връзка с компютъра за да му направя процедурата за ресет..

Had to re-program UPS manually to resolve the battery status problem.
Hope it helps others, do at your own risk:

APC Smart UPS 1400/1500-2200 - Program to optimal status procedure:

1) Serial cable to UPS, NOT the USB cable
2) Stop ALL APC PowerChute Services
3) Connect to UPS (HyperTerminal)
4) 2400 Baud; 8 bits; 1 stop bit; no parity; Xon/Xoff protocol
5) Empty window --> PRESS [SHIFT+Y] --> console should now show "SM"
6) SM Window --> PRESS [1] TWO times with a TWO second pause --> console should now show "PROG"
7) PROG Window --> PRESS [0] This will report current UPS status (Optimal is 8C)
8) PRESS and HOLD [-] key to program the UPS, cycle to "8C" [-], finally PRESS [+] key at "8C" (Long list!)
9) 8C is final line showing in console --> PRESS [SHIFT+R] --> console should now show "BYE"

You are finished, you have reset the hardware to report as optimal status
You will hear clicking sounds from the UPS as you cycle through the list, this is normal
You may PRESS [SHIFT+Y] and [0] once again to verify the UPS status as "8C"
This procedure fixes fresh battery from reporting "0m" runtime and a "discharged" status… <--- Точно това е моя проблем
В превод "Тази процедура коригира проблема с батерията, която показва "0м" оставащо време на батерия и "Разреден" статус на батерията.."

Ъпдейт.. ОПРАВИХ СЕ.. по инструкцията, но си направих СОМ кабел, понеже не намерих оригиналния, а със стандартен не става.. Схемата е следната..
Прикачен файл:
apc_com.jpg
apc_com.jpg (77.89 KиБ) Видяна 1805 пъти

Най-лесно става с UPSDiag.. http://saprjkin.narod.ru/upsdiag.htm

Описание на протокола за комуникация по COM.. http://saprjkin.narod.ru/smart_ups.htm

Линк за даунлоад на руски софтуер за калибриране.. http://apc-fix.com/datas/attach/page/22/att_298.zip

И клип за ползването му..

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Lhi3aTfJdGA[/youtube]

Още един начин за калибриране през СОМ порт с терминал емулатор от коментарите в горния клип на руски..

1. Берётся программа терминал для COM-порта. Под windows нужен HyperTerminal, под linux нужен screen или cu
2. Smart-UPS подключается smart-кабелем
3. В терминальной программе вводим команды:

набираем заглавную букву Y
UPS должен ответить SM
набираем два раза цифру 1 с интервалом в две секунды
UPS должен ответить PROG
набираем цифру 0
выводится некое шестнадцатеричное значение
нажимая клавишу + увеличиваем его до FF , UPS попискивает при каждом нажатии клавиши +
после этого набираем заглавную букву R
UPS должен ответить BYE

4. дожидаемся полного заряда батареи.
5. подключаем к UPS нагрузку на 20-50% мощности.

6. В терминальной программе вводим команды:

набираем заглавную букву Y
UPS должен ответить SM
набираем заглавную букву D
UPS должен переключиться на батареи и начать выводить восклицательные знаки ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
разрядившись до 25-30% он выведет знак доллара $ и переключится на питание от сети. на этом калибровка завершена.
нажимаем клавишу R и выходим из программы.

И един клип за модифициране на такъв UPS с външни акумулатори..

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=uSNu18F5rG8[/youtube]

https://youtu.be/jeVqtc2dbbc?t=876
MamaMy - майстор
=D>
Браво! Така се прави. Като не ти помогне господ се спасяваш сам.
Благодаря, че сподели решението с нас. Не ми се е налагало да сменям на такъв модел точно батерии и ми е непозната тази процедура, но никога не знае човек какво може да му се наложи. Поне ще знам къде да търся готово решение.
nikolov333 - майстор
Не е сложно, но отнема време за търсене и четене, затова събрах всичко, което намерих на едно место, за да улесня, някой с подобен проблем. При първата смяна нямаше такъв проблем, но сега установих, че акумулаторите, които са ми продали за оригинални тогава са били за MGE.. Изглеждат същите и не знам, защо сега с новите и оригинални се наложи това калибриране.. Може би се е "ошашвил" процесора нещо със старите или са били с различен капацитет..
MamaMy - майстор
Спокойно! Не си виновен ти или акумулаторите. Софтуерно е заложено за да се ходи в официалния сервиз само. Аз дори не купувам пакети, а отделни акумулатори и си ги събирам сам. Не са толкова качествени, но издържат почти колкото оригиналните. Реално два оригинални пакета издържат колкото три мои. Разликата в цената обаче е почти тройна в моя полза. Акумулаторите които ползвам са евтини китайски от магазин Конрад, но поради ниската цена вървят като топъл хляб и винаги са пресни. Доста по-скъпите маркови за сметка на това отлежават с години по складовете в заредено състояние. Не съм сигурен колко отговарят на капацитета си вече. Когато ми се наложи и търсих 18Ач на 12 волта два броя, навсякъде имаха само по един. Искаха да ми доставят втори от друга партида което за един пакет е немислимо. Наложи се и купих два киселинни сухозаредени за лодка. Заредих си ги сам и ги ползвам трета година без никакви ядове за около 45 лв на акумулатор. Провери колко струват два китайски AGM акумулатора от този клас спрямо твоя пакет, а сега сметни колко пъти е разликата с моите.

Тема "Въпрос относно UPS" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: