Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
thebugger - специалист
Здравейте, сега докато се занимавах със попълване на разни проблемни звена във ламповият проект, който искам да си правя, осъзнах че отопленията на лампите ще ги управлява реле и студеният пиков ток, бързо ще износи релето което съм избрал. Реших да използвам някакво токоограничение, като например термистор, но нямам на идея по какви параметри се избират. Например се загледах във този термистор http://www.elimex.bg/product/97655/term-ntcs-123.html , но не знам дали ще му се понижи достатъчно съпротивлението, за да запали отоплението на лампите. Някакви идеи?
hidrazin - майстор
Истинските лампови маниаци използват за предпазване на отоплениятя на радио-лампите при първоначално включване баретори.
Новобранците използват NTC. :-D
:partyman:
thebugger - специалист
Не, аз не съм чак толкова зарибен, не отричам и модерните компоненти, даже измислих полупроводникова схема с ОУ и релета, която ще пуска усилвателя при наличие на входен сигнал и ще го спира 10мин след изключване на сигнала. Също не съм фен на ламповото токоизправяне. Не ми харесва компресията на звука, когато клекне анодното напрежение, заради ТИ лампа. И това ще е полупроводниково. Да не говорим че ще е Bluetooth усилвател. Но това не го прави хибриден. Всяко звено занимаващо се със звуковия сигнал, от входа натам, ще ми е лампово. Все тая, малко се отклоних, наистина ми трябва малко разяснения за термисторите, много малко съм боравил с такива елементи и въобще не знам за какви данни да гледам.

P.S. Смятам да взема 2-3 термистора по 12ома и да ги навържа паралелно, да поемат по високи токове. Ако съпротивлението им падне на 1ом да речеме, 3 паралелно ще ми дадат 330mOhm след задействане, падат от които ме устройва.

Тема "Избиране на Термистор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: