Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
dando - напреднал
ср дек 07, 2016 1:10 pmnikolovvd написа:
При новото строителство в кухнята има прекаран 4 кв. кабел, който е специално за такива уреди.
Привет! В момента съм в сходна ситуация - жилище ново строителство, има предвиден един трижилен кабел ПВВ-МБ1 със сечение 4 mm2, свързан директно в таблото към АП 25 A. Главният прекъсвач на апартаментното табло е 50 A.
Съгласно примерната таблица за оразмеряване, този кабел е подходящ за ток до около 27 A или близо 6,2 kW. Считайки монтирания АП, мога да черпя до 5,75 kW.

Разгледах няколко варианта за съвременни фурна за вграждане и плот с котлони (4 лъчисти или комбинация 2 индукционни и 2 лъчисти). Мощностите съответно клонят към ~4 kW за фурната и ~7-8 kW за плота. Сумарната мощност ми се струва съществено по-голяма от предвидената за този токов кръг, но, разбира се, в реалния живот по всяка вероятност няма как да се ползват и двата уреда с пълна мощност. Четох за коефициента на едновременност и предполагам, че при стойности около 0.5 няма да има проблеми.

Интересува ме от практическа гледна точка каква мощност би се черпила едновременно от двата уреда и дали един токов кръг с посочените параметри би бил подходящ.
Ако не, то сега имам възможност да разширя инсталацията - например да прокарам още един кабел 3x4 mm2 за единия от уредите. Понеже от таблото до кухнята има окачен таван от гипсокартон, стигнах до три варианта:
- ПВВ-МБ1 3x4 mm2, който се вкопава и измазва във вертикалните участъци под тавана, а в него е прокаран през негорима гофрирана тръба. Ако това е противопоказно, може да се вкопае в замазката на тавана, но според мен няма смисъл от тези усилия;
- СВТ 3x4 mm2, който е прокаран през негорима гофрирана тръба в тавана. Знам, че СВТ не може (не се препоръчва) да се вгражда в мазилка. Как се процедира в такава ситуация - вгражда се гофрето с кабела?
- комбинация от горните два - вграден мостов кабел във вертикалните участъци и СВТ в тавана, но не ми допада необходимостта от връзки между участъците.

Благодаря Ви предварително! :)
iliya_i - майстор
чет юли 16, 2020 10:17 pmdando написа:
Привет! В момента съм в сходна ситуация - жилище ново строителство, има предвиден един трижилен кабел ПВВ-МБ1 със сечение 4 mm2, свързан директно в таблото към АП 25 A. Главният прекъсвач на апартаментното табло е 50 A.
Съгласно примерната таблица за оразмеряване, този кабел е подходящ за ток до около 27 A или близо 6,2 kW. Считайки монтирания АП, мога да черпя до 5,75 kW.

Разгледах няколко варианта за съвременни фурна за вграждане и плот с котлони (4 лъчисти или комбинация 2 индукционни и 2 лъчисти). Мощностите съответно клонят към ~4 kW за фурната и ~7-8 kW за плота. Сумарната мощност ми се струва съществено по-голяма от предвидената за този токов кръг, но, разбира се, в реалния живот по всяка вероятност няма как да се ползват и двата уреда с пълна мощност. Четох за коефициента на едновременност и предполагам, че при стойности около 0.5 няма да има проблеми.
Съгласно главния прекъсвач 50А, максималната мощност която можеш да черпиш е 11.5 kW. Абе ти на свещи ли ще готвиш? Ток за друго у вас няма ли да ползвате.

Остави си тоя 25А, като защита от ГЛУПОСТТА, че може да се готви на 4 котлона едновременно. До колкото схванах, питаш за жилище, а не за ресторант.
Antonii - майстор
То и да се включат всички консуматори, едва ли ще са всичките на 100% мощност.
Иначе на всички места където съм виждал кръгове за плот и фурна са били с кабел 4mm2, единствено на места е бил на 32А предпазител.
А и вече е трудно да се намери жена която да ползва повече от 2 котлона едновременно :wink:
mironcho - специалист
А какво ще кажеш за:
Бойлер - 3kW
фурна - 3kW
плот - 3kW
климатик -1kW
климатик -1kW
сушоар - 1.5kW
осветление 0.5kW
компютър, ТВ... 0.5kW
хладилник 0.4kW
пераня 1.8kW
миялна 1.2kW
сушилня 2kW
микровълнова...
аспиратор...
До тук ~19kW, а ти имаш главен предпазител 50А(11.5kW)...
Ще теглиш ли още кабели, ще сменяш предпазители или ще искаш увеличение на партидата ?? Нали не мислиш, че това всичкото може да е включено едновременно на мах

Чел си за коефициент на едновременност, но не си наблюдавал как всъщност се ползва кухня и че никога ама никога няма всичко да бъде включено на максимум едновременно. Ако все пак това се случи - предпазителя "пада" и се получава т.н. възпитателен ефект - да не се включва всичко наведнъж.
Не си вземай беля на главата с телене на още кабели. Най-вероятно от плота ще се ползва една зона и само от време на време още една. Освен това обикновено съвременните плотовете ограничават максималната мощност до около 2.7kW (3.6kW за някои) независимо колко котлона са включени, така че една линия и 25А са напълно достатъчни.
mika - специалист
"Знам, че СВТ не може (не се препоръчва) да се вгражда в мазилка."
Преди години говорих с технолога на Гамакабел и той ми каза, че няма никакъв проблем СВТ да се вгражда в мазилка, въпреки че не е изрично записано в документацията. Лично аз предпочитам NYY.
"Съгласно примерната таблица за оразмеряване, този кабел е подходящ за ток до около 27 A или близо 6,2 kW. Считайки монтирания АП, мога да черпя до 5,75 kW."
Според мен, не е толкова просто. Освен дължината на кабела, броя на жилата и начина на полагане, трябва да се има предвид и кривата на изключване. Доколкото съм запознат, при ток до 1,13 от номинала, прекъсвача изобщо няма да сработи. Във Вашия случай това е около 28А. Поради тази причина аз бих защитил кабел 3х4 кв.мм. с АП 20А.
krasi92 - майстор
И какво ще му стане на свт в мазилката. И да сложно е когато само в мрежата се образоваш. Четири квадрата ще работи и при 40 ампера замазан в мазилката. Ако не вярваш опитаи.
mironcho - специалист
Точно тази примерна таблица намерихте да цитирате (чак сега я погледнах).
Само като се прочете изречението преди нея "По условието на задачата захранващия кабел ще бъде положен в пластмасов кабелен канал, което е равносилно на скрита инсталация." става ясно за знанията на създалия статията...
Скрита - да, но това изобщо не е алтернативата на открита при избор на кабели. В наредба 3 се говори за полагане във въздух и в земя, от което основно зависи охлаждането на кабелите, а от там колко ток могат да носят (има и други фактори разбира се). Грешката на съставителя на примерната таблица, е че бърка кабел в мазилка/земя със скрито (демек не се вижда) полагане. В кабелен канал или на открито - резултата е един и същ - лошо охлаждане и трябва да се гледат таблиците за полагане във въздух .
За медни кабели в Наредба 3 пише следните допустими токове в зависимост от броя активни жила и начина на полагане:
---------------------------------------------
.....жила,....¦...... двужилни...... ¦
................------------------------------
.....mm2.....¦...във..... ¦...... в... ¦
................¦..въздух...¦....земя. ¦
---------------------------------------------
....2,5...............27............44
.....4.................38............55

@mika, Надявам се "Поради тази причина аз бих защитил кабел 3х4 кв.мм. с АП 20А." си имал предвид 2.5, а не 4кв.мм

п.п. Не знам, как да направя табличка и нацвъках точки за да стане - оказа се, че форума трие празните позиции, като са повече.
valentino76bs - майстор
Винаги съм се питал какво имат предвид в наредбата под "допустими"?
Щото тея 44 А за 2,5 ако са някакви временни иди дойди .....обаче ако са номинални кабела ще се опече.
mika - специалист
"@mika, Надявам се "Поради тази причина аз бих защитил кабел 3х4 кв.мм. с АП 20А." си имал предвид 2.5, а не 4кв.мм"
Всъщност не. На 3х2,5 кв.мм бих сложил АП 16А.

Тема "Свързване на вградена печка и керамични котлони" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: