• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте. Как да свържа ценер диод в схема за да ми се включва автоматично лампа в колата при напрежение над 13 V. А под 13 да ми изгасва. Нещо като ограничител. Благодаря Ви
iliya_i - майстор
Как определи тази граница от 13 V? При така зададено условие, при нормално зареждане, лампата ще свети постоянно, и ще изгасва за по-малко от минута след запалване, защото регулатора за зареждане е на 14.2V. Тази кола няма ли индикация за неизправност в зареждането?
DMN - майстор
Ако искаш да си следиш напрежението в колата и дали ти работи алтернатора, мисля че това би било по-подходящо:
https://www.google.bg/search?q=%D0%BB%D ... 66&bih=648
mmv - напреднал
По-добре кажи какво си замислил,може да има доста по-елегантен начин да се направи :)
Antonii - майстор
Връзвате последователно съпротивлението, лампата и диода. И когато напрежението мине 13V ценера се отпушва и лампата светва и обратното.
По-проста схема от това няма.
За ценера предполагам знаете в каква посока се свързва.
hidrazin - майстор
Antonii написа:
Връзвате последователно съпротивлението, лампата и диода. И когато напрежението мине 13V ценера се отпушва и лампата светва и обратното.
Това ще тръгне така, когато тати ми купи колело - друг път... :-D
:partyman:
Antonii - майстор
Незнам у вас как е ама у нас работи.
ESPACE - майстор
Интересен ценер имаш значи, като ключ. Искам и аз такъв. Дето точно на 13V да пали лампата. :)
Тия със схемите по горе пълни бунаци, компаратори ще ползват. Де да знаят че цялата работа ставала с едно съпротивление и 4 ценера да палят 4 диода- тц, тц.
iliya_i - майстор
Antonii написа:
Връзвате последователно съпротивлението, лампата и диода. И когато напрежението мине 13V ценера се отпушва и лампата светва и обратното.
По-проста схема от това няма.
За ценера предполагам знаете в каква посока се свързва.
Ако напрежението на ценера е 13V, като прибавиш пада върху резистора и лампата, колко ти е входното напрержение?
  • 1
  • 2

Тема "Схема с ценер за над 13V" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: