Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
KngRoo - напреднал
Здравейте, закупих си диодна лента, 12V, 120 диода на метър, SMD3528. Идеята ми беше диодите да са по-гъсто, за да се получи почти като линия, а не с дупки между диодите. Всичко е ок, но светлината е малко по-силна. Пробвах лентата на 5 волта и сработи, но пък беше по-слаба от това, което ми трябва. Аз ще я направя на 8 или 9 волта, но дали така няма да скъся живита на диодите?
hidrazin - майстор
Няма да го скъсиш а само може да го удължиш.
:partyman:
KngRoo - напреднал
Благодаря, става въпрос за тази (надявам се, че не се счита за реклама) ще се използва в кола, на мястото на заден габарит. Какъв резистор трябва да сложа, за да постигна около 8-9 Волта?
shadow__01 - майстор
KngRoo написа:
....Какъв резистор трябва да сложа, за да постигна около 8-9 Волта?
Аз не бих използвал или препоръчал резистор. По-добре сложи стабилизатор 7809 (за 9V). Добре е да е на малък радиатор!
KngRoo - напреднал
Сега се сетих, че напрежението е променливо, все пак става въпрос за автомибил. Напрежението стига до 14.2 волта, също така и пада..
Значи трябва да конвертирам AC към DC.
gogo7777 - майстор
В автомобила има само на едно място променливо напрежение, но едва ли от там ще захранваш диодната лента. Както ти казаха със интегралния стабилизатор LM7809 ще стане работата.
KngRoo - напреднал
Ще я захраня от заден габарит. Имам 2 крушки, ще махна едната и на нейното място ще бодна лентата.
kolev_k - специалист
KngRoo написа:
Ще я захраня от заден габарит. Имам 2 крушки, ще махна едната и на нейното място ще бодна лентата.
Що пък ша махаш крушката???
Antonii - майстор
Има едни китайски регулатори за тази цел и може да свършат работа.
Имат една врътка и с нея може да си регулирате силата на светене толкова колкото ви трябва.
KngRoo - напреднал
Защото ще светят 2-те крушки + лентата и става много.
Да, верно с регулатор ще стане готино. Трябва да си взема 2, единия за ляво, другия за дясно. Същото е и с лентите. Отварям багажника, врътвам го и светват, ако съм пуснал габаритите, защото ще взимам тока от тях.

Тема "Намаляване на напрежение на диодна лента" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: