• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Лаци - помощник
В скоро време ще монтирам в апартамента ново ел. табло. Кабелите са пуснати - 1,5мм² за осветление + по някой и друг контакт и 2,5мм² за контактите. Няма разклонителни кутии - връзките ще се правят в конзолите с WAGO клеми или от един контакт в следващия. Предвидени са и две ДТЗ. За ДТЗ ми е абсолютно ясно как работи и как се свързва всичко след нея. Обаче въпроса със захр. на ДТЗ нещо не ми много ясен. При мен може да стане по два начина:
Разделяне на N и PE в моето таблото:
Прикачен файл:
Фи3.jpg
Фи3.jpg (9 KиБ) Видяна 3216 пъти
или пускане на отделен PE проводник от нулата на входа до моето АТ:
Прикачен файл:
Фи4.jpg
Фи4.jpg (12.05 KиБ) Видяна 3216 пъти
Ако нулата преди АТ на първата схема прекъсне знам какви са последствията, но какви са предимствата тогава, ако го направя по втория начин?
Бях се замислил и да пусна нова Фаза от ГРТ до апартамента, но не зная има ли изобщо смисъл...
Junak - майстор
И двата начина стават, втория е за предпочитане :)
Лаци - помощник
Пределно е ясно че и двата начина стават, но защо вторият е по-правилен. Запитването ми произлиза след прочитане на една стара тема в кято беше упоменато че: "при много важни клиенти са пускани не един, а два защитни проводника от входното до апартаментното табло" ?!?
Junak - майстор
Сигурност :)
А можеш да забиеш един заземителен кол /или 2-3/ в мазата и да пуснеш кабел земно до АТ, където да го обединиш с нулата преди ДТЗ-тата :-D
GalinBelos - специалист
Няма разклонителни кутии - връзките ще се правят в конзолите с WAGO клеми или от един контакт в следващия
Това от какви съображения е продиктувано? При този метод по принцип отива повече кабел, а метър кабел е доста по-скъп от една разклонителна кутия .Такава направа на ел. инсталация е оправдана единствено при хотели , където се гони срок а не качество и всичко е на гипскартон .
Иначе по твоето питане - вторият начин е по-добър , защото при едно прекъсване на нулата в първия случай оставаш както без работна , така и без защитна нула .
Лаци - помощник
Junak написа:
А можеш да забиеш един заземителен кол /или 2-3/ в мазата и да пуснеш кабел земно до АТ, където да го обединиш с нулата преди ДТЗ-тата :-D
Ами аз точно това направих.
Миналата година опънах кабелите в апартамента, но понеже нямах време да поразгледам и да прочета за заземяване :rolleyes: и за ДТЗащити, взех кабел и го пуснах от мазето до мястото на бъдещото табло. За мен беше по-бързия вариант понеже не разполагах с време да се ровя в Нета за да видя дали е по добре със собствен заземител или не(и дали изобщо е правлино). Та, жълто-зелената жица си стои - при нужда ще се използва. Ако е не нужна, имам клещи които режат добре.
Лаци - помощник
Junak написа:
Сигурност :)
За сигурност значи...
Мерси ... всичко ми се изясни.
Лаци - помощник
GalinBelos написа:
Това от какви съображения е продиктувано? При този метод по принцип отива повече кабел, а метър кабел е доста по-скъп от една разклонителна кутия .Такава направа на ел. инсталация е оправдана единствено при хотели , където се гони срок а не качество и всичко е на гипскартон .
И при мен фактора срок играе голяма роля понеже ремонтирам жилището само когато съм в отпуска. И заради това няма разкл. кутии( и ми харесва повече без). Това което казваш е вярно - отиват повече пари за кабел, но пък спестявам време.
GalinBelos написа:
Иначе по твоето питане - вторият начин е по-добър , защото при едно прекъсване на нулата в първия случай оставаш както без работна , така и без защитна нула .
Благодарности :partyman: . Попрочетох още малко и питах и ел.техника на работа. И той ми каза същото.
tsv_vatev - напреднал
нед мар 23, 2014 8:51 pmЛаци написа:
Junak написа:
А можеш да забиеш един заземителен кол /или 2-3/ в мазата и да пуснеш кабел земно до АТ, където да го обединиш с нулата преди ДТЗ-тата :-D
Ами аз точно това направих.
Миналата година опънах кабелите в апартамента, но понеже нямах време да поразгледам и да прочета за заземяване :rolleyes: и за ДТЗащити, взех кабел и го пуснах от мазето до мястото на бъдещото табло. За мен беше по-бързия вариант понеже не разполагах с време да се ровя в Нета за да видя дали е по добре със собствен заземител или не(и дали изобщо е правлино). Та, жълто-зелената жица си стои - при нужда ще се използва. Ако е не нужна, имам клещи които режат добре.
Здравейте,
Темата е стара, но да попитам заземителния кабел къде се връзва в главното табло на входа?
В апартаментното табло нали отива на заземителната шина?
Защо пише че се обединява с нулевата преди ДТЗ, при условие, че навсякъде дават за коректна работа на ДТЗ трябва да са отделно?
mironcho - специалист
Добре дошъл във форума!
ето отговора на въпроса :
пет фев 01, 2019 9:52 amtsv_vatev написа:
Защо пише че се обединява с нулевата преди ДТЗ, при условие, че навсякъде дават за коректна работа на ДТЗ трябва да са отделно след ДТЗ
  • 1
  • 2

Тема "Апартаментно табло - захранване, ДТЗ, кабели и консуматори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: