• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sinfon - специалист
hidrazin написа:
Мараба. Аре на бас че никой в България не използва думата рейтинг вместо номинален ток.
P.S. Яаааааа.... Оказа се че и Гого знае повече за ... диодите.
Нищо че е спец по други неща. А ти от какво разбираш?????
Здравей. Искам да помислиш пак. Трафче с 3А номинален ток. 20А диод и 5А бърз стопяем предпазител. Кое първо ще изгори при късо съединение? И защо си мислиш, че селеновият изправител ще оцелее, като в момента имам един свален, който нищо не става от него. И България не е целия свят, но очевидно България е пълна със злобни малки завистливи човечета с малки пишки.
Rated current е английски израз, единствената ми грешка е, чене съм го приравнил до български език, а в бързината съм направил не сполучлив буквален "превод". Но за да си прост не ти трябва да знаеш езици, такива като теб го показват ясно и контрастно.
preslav - майстор
sinfon написа:
hidrazin написа:
Мараба. Аре на бас че никой в България не използва думата рейтинг вместо номинален ток.
P.S. Яаааааа.... Оказа се че и Гого знае повече за ... диодите.
Нищо че е спец по други неща. А ти от какво разбираш?????
Здравей. Искам да помислиш пак. Трафче с 3А номинален ток. 20А диод и 5А бърз стопяем предпазител. Кое първо ще изгори при късо съединение? И защо си мислиш, че селеновият изправител ще оцелее, като в момента имам един свален, който нищо не става от него. И България не е целия свят, но очевидно България е пълна със злобни малки завистливи човечета с малки пишки.
Rated current е английски израз, единствената ми грешка е, чене съм го приравнил до български език, а в бързината съм направил не сполучлив буквален "превод". Но за да си прост не ти трябва да знаеш езици, такива като теб го показват ясно и контрастно.
Извинявам се, че се намесвам във високо технологичния ви спор, но скромната ми практика показва, че в общия случай бушонът изгаря след като е изгоряло всичко друго, което уж е защитавал. Одумкали диоди съм виждал безброй и нито един селен - то май и селенът си е диод, ама аз съм само ползвател, а не производител.
sinfon - специалист
preslav написа:
Извинявам се, че се намесвам във високо технологичния ви спор, но скромната ми практика показва, че в общия случай бушонът изгаря след като е изгоряло всичко друго, което уж е защитавал.
Здравей!Бушонът принципно не защитава устройството от повреда, просто пази дома ти от това да изгоди до основи.
Обаче няма как да изгориш с 3А ток 20А диод(ама от хубавите руски диоди, не от китайските боклуци).
Дори и така, един ГРЕЦ струва 2лв. Какво те е грижа, като е изгорял?
preslav - майстор
sinfon написа:
preslav написа:
Извинявам се, че се намесвам във високо технологичния ви спор, но скромната ми практика показва, че в общия случай бушонът изгаря след като е изгоряло всичко друго, което уж е защитавал.
Здравей!Бушонът принципно не защитава устройството от повреда, просто пази дома ти от това да изгоди до основи.
Обаче няма как да изгориш с 3А ток 20А диод(ама от хубавите руски диоди, не от китайските боклуци).
Дори и така, един ГРЕЦ струва 2лв. Какво те е грижа, като е изгорял?
Пак казвам, че не съм специалист - според мен обаче има разлика между ток на късо и претоварване на диод! Брат ми (Бог да го прости) беше специалист в областта, виждал съм как товари с 2-3 Ампера диод за 300 мАмпера - диодът държи докато не се изплюеш на корпуса му. Токът на късо обаче не издържаше нито един диод. Подобна е ситуацията с "алтернаторите" на автомобилите - държат яко претоварване (50-60-100 Ампера), ама вържеш ли ги на късо и всичките диоди са опукали.
sinfon - специалист
preslav написа:
Пак казвам, че не съм специалист - според мен обаче има разлика между ток на късо и претоварване на диод!
Здравей! Когато токът на късо се ограничава от външни фактори или компоненти, това за диода не е късо, а просто натоварване. Трафчето може 3А, токът във веригата се ограничава от него. Това не е захранващата мрежа, където токът се ограничава само от проводниците и може да достигне стотици ампери, докато нещо думне.
hidrazin - майстор
sinfon написа:
Здравей. Искам да помислиш пак. Трафче с 3А номинален ток. 20А диод и 5А бърз стопяем предпазител. Кое първо ще изгори при късо съединение?
И България не е целия свят, но очевидно България е пълна със злобни малки завистливи човечета с малки пишки.
Просто продължаваш да затъваш и не се усещаш колко ти куцат знанията.
Първо - един такъв трансформатор от старото производство е доста презапасен.
Това означава че и тока му на късо съединение е голям а не като при китайчетат и ANG дето са смятани така че работния им ток е близо до този на късо съединение.
А тока на късо съединение на един трансформатор зависи от ...... вземи да прочетеш от какво.
Та няма никакъв проблем този траф да даде ток на късо който е многократно по-голям от номиналния.
И съответно няма никакъв проблем да ти опука 20-амперовите диоди.
Второ - за бързия предпазител пак не знаеш. Бързия предпазител няма да ти спаси диодите.
Ще ги спаси свръхбърз който е предназначен точно за защита на полупроводници.
А под секрет такъв бАшон си е пара и едва ли някой ще даде 5-6 кинта за бушон който евентуално ще трябва да се сменя понякога.
Предпазител стопяем; свръхбърз; керамичен; 5A; за защита на полупроводници
Трето - селеновите изправители имат и предимства и недостатъци. Едно от предимствата им е самовъзстановяването. Но пък стареят и броя на възстановяванията им е ограничен.
Имат голям пад в права посока, големи размери...
Това обаче не пречи и в момента да има работещи селенови изпраители дето са оживели десетилетия.
Като например изправителите за заряд на акумулатори 12-24/30-15ер и подобните им.
Четвърто - това с малките пи...ки го научи от собствени измервания ли? :-D
sinfon написа:
Бушонът принципно не защитава устройството от повреда, просто пази дома ти от това да изгоди до основи.
И това не е вярно. Зависи за какво е предназначен бАшона - справка по-горе.
:partyman:
gogo7777 - майстор
sinfon написа:
Здравей! Когато токът на късо се ограничава от външни фактори или компоненти, това за диода не е късо, а просто натоварване. Трафчето може 3А, токът във веригата се ограничава от него. Това не е захранващата мрежа, където токът се ограничава само от проводниците и може да достигне стотици ампери, докато нещо думне.
Не се измъквай :-D
Това кой го писа:
.....Сложи Диоди по 20А на радиатор и да видим как 3.5А трафче, което ще клекне при късото съединение ще изгори.
Включвам се със закъснение....Зарядното ми е селеново, българско тип АПС 3 / от 1978 год /...опитах се да заредя 63А / 12 V акумулатор на колата, премерих му напрежението 11,25 V правилно включен по клемите на акумулатора, вкл в мрежата 220 V, зарядно бръмчи като при нормална работа.След 4 часа ''ЗАРЕЖДАНЕ '' изключих зарядното, меря по клемите пак отчита 11.25 V...Въпроса ми е, на изхода на зарядното напрежение ли е Волта , или сила на тока Ампери...за да премеря и се убедя дали работи или не зарядното
DMN - майстор
С какво измерваш Волта? Измери Волта на клемите на зарядното без да е включено към акумулатора, и напиши колко Волта е. Ама ми се струва, че акумулатора ти е за вторични суровини. Дай малко информация за акумулатора. На колко години е, защо реши да го зареждаш, друг път имал ли си проблеми с него?
FM STEREO - специалист
Измерваш както са ти казали напрежението на зарядното при изключен акумулатор, второ свързва се акумулаторът към зарядното като последователно на плюсовата клема се свързва ампермер, или мултицет на обхват за измерване на постоянен ток на по голям обхват 20А и се гледа дали в процеса на зареждането зарядният ток намалява,ако това не се случва значи акумулаторът е умрял! Забележка: Ако ампермерът или мултицетът се държат постоянно включени при зареждането кабелите с които са свързани трябва да са достатъчно дебели защо тънките кабелчета на мултицетите не издържат на големи токове продължително време и ще се нагреят и стопят. Може измерването да се прави периодически като през час примерно се свързва уреда и се гледа дали зарядният ток спада.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Въпрос за старо зарядно за акумулатори .." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: