• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
kozl - майстор
Баш в Елимекса на бул."Хр.Ботев" немаше никакви с такъв капацитет. малко по-нагоре в не помня името на магазина имаше за 63 волта.
Комет на ул."Парчевич" от доста време вече не работи в Събота. Тези на снимката съм пазарувал от Комет.
Темата ще има продължение от мен, защото открих още варианти на АС-5 и при това и записки със схемите, които съм свалял не
някога си от тези автомати за стълб.осветление.
Междувременно съживих още един АС-5, но се озорих. Освен сдуханите транзистори Т2 и Т3,
Прикачен файл:
AC-5_TR2-TR3.jpg
оказа се и повреден контактор на релето. Тука кондензатора е друг модел български и държи петстотин и неколко нанофарада.
Прикачен файл:
AC-5_2 LED II.jpg
kozl - майстор
Продължение:
Прикачен файл:
AC-5 _22.jpg
AC-5 _22.jpg (80.12 KиБ) Видяна 1797 пъти
Още АС-5.
За белите с един светодиод - схемата е същата като тази
Изображение
без жълтия светодиод и елементите към него.
Тук проблемите в два броя дефектирали автомати бяха в прекъснал R1. В тези автомати R1 е 15 ома според моята оценака по пръстените.
Прикачен файл:
AC-5_R1.jpg
AC-5_R1.jpg (100.31 KиБ) Видяна 1797 пъти
След замяната на R1 с 15 ома проработиха и двата.
nikolov333 - майстор
И нашия АС-5 на стълбищното от няколко дни се включва сам, кратко време, след като завия бушона и не изключва въобще, но е по-различнен от тези от снимките. В интерес на истината изкара доста време, но ще го пробвам да го съживя тия дни..ако намеря време.. Всъщност намерих го по-напред..ето такъв е viewtopic.php?f=11&t=56160&start=20#p833842
hidrazin - майстор
kozl написа:
... В тези автомати R1 е 15 ома според моята оценака по пръстените....
Жокер - първата цифра е оранжево. Демек 3 ... Няма как златисто да е втори пръстен.
Демек би трябвало да е 350 ома, +/-5% и 200РРМ.
Обикновено там се слагат "химически" резистори или така наречените резитори бАшони (fusible resistor).
Тези 15 ома ми се струват малко. Така не е ясно колко ще изкара ценера или гасящия кондензатор...
:partyman:
kozl - майстор
Явно имам проблеми с цветовете щото ги бъркам и оранжевото съм го взел за кафяво, а здрав такъв резистор нямаше да го премеря. И другия ми проблем е че съм забравил да ползвам програмката с пръстените, защото съм задал грешен брой пръстени. Сега пробвах оранжево/зелено/черно/черни/злато = 350 ома 5%. Но пък програмата има опция с 4 или 5 пръстена, а на снимката са 6. Явно нещо не ми достига за точна оценка.
Освен по предната схема да ползвам 220 ома на 1/2W и да сменя 15 омовите.Все пак на другия тип автомати тези резистори бяха изправни, а схемита е същата.
Ето тука набарах едни платки и те вроятно са АС-5, но не открих кутийките им. Иначе платката е със същите размери и очертания.
Прикачен файл:
AC-5_2ИС.jpg
AC-5_2ИС.jpg (89.81 KиБ) Видяна 1735 пъти
П. Петков - специалист
hidrazin написа:
Жокер - първата цифра е оранжево. Демек 3 ... Няма как златисто да е втори пръстен.
Демек би трябвало да е 350 ома, +/-5% и 200РРМ.
Обикновено там се слагат "химически" резистори или така наречените резитори бАшони (fusible resistor).
Тези 15 ома ми се струват малко. Така не е ясно колко ще изкара ценера или гасящия кондензатор...
:partyman:
Прикачен файл:
AC-5 схема.jpg
AC-5 схема.jpg (21.69 KиБ) Видяна 1974 пъти
Токът през кондензатора C1 е I=U.Ѡ.C=230.314.470nF=0,034mA. Половината от него е за схемата след диода D4. Ценерът е 1N4749 - 24V. Еднократният ударен ток при включване в мрежата (за ценера) не е регламентиран, а само продължително действащият ударен ток, който по каталог е 205mA, но може да се приеме, че е 1A. При включване на захранването в момента на отрицателното върхово напрежение на мрежата, което е 324V, ограничителният резистор се изчислява на 324 Ома. Напрежението след диода D4 e 23V. Съпротивлението на намотката на релето е 1580 Ома, тоест консумираният ток е 14,6mA, което е с резерв от 2,4 mA по отношение на захранването, като тези 2,4mA текат през ценера през положителния полупериод на мрежовото напрежение.
Между базата на Т2 и общата точка на потенциометъра, кондензатора C5 и колектора на Т1, трябва да има ограничителен резистор за базисния ток на Дарлингтона! Стойността му трябва да е около 22 kOhm, като при натискане на бутон той ще консумира не повече от 1mA от резерва на тока, протичащ през ценера. Ако този резистор липсва, при натискане на бутон, токът, който протича през базисните преходи на Т2 и Т3, както и през наситения транзистор Т1, няма да се ограничава и захранването върху бобината на релето може да падне под напрежението за удържането му във включено състояние. Паралелно на светодиода D5 е добре да има обратен диод 1N4148, защото при изгорял предпазител, въпреки токоограничителния резистор R2, протичането на обратен ток през светодиодите довежда до по-бързото им деградиране. От друга страна, при премахване или прекъсване на предпазителя, когато автоматът е сработил, ако светодиодът не свети, това е показател, че всички осветителни лампи са изгорели, което е допълнително качество. R6 осигурява защита срещу утечка в разклонената верига на бутонната мрежа, както и минимален комутационен ток за самозачистване на микроконтактните повъхности в бутоните, но защитата срeщу утeчка действа само през положителния полупериод на мрежата. През отрицателния полупериод, и при голям обратен ток на D1, този резистор "може да избоде очи". За защита срещу утечка е по-добре да има резистор между захранването от 23V и общата точка на D6 и D2. А може би D6 трябва да заеме мястото на D2, като срещу утечка и осигуряване на минимален контактен ток се сложи резистор между 23V и бутонния вход, който да има стойност 22 kOhm/0,125W-а. Ток от 1 mA за всеки що-годе приличен светодиод е достътъчен, за да свети. Останалите компоненти ще да са излишни. Може би?

P.S.
Всъщност, по-точните изчисления за консумирания ток от мрежата трябва да включват и резистора R1, което прави импеданса на веригата комплексен: I=U разделено на корен квадратен от сумата от квадратите на R1 и Xc. За Xc=1/Ѡ.C се получава 6775 Ohm, към който импеданс се прибавя в комплексната равнина 350 Ohm или общо става 6785 Ohm. Трябва да се отчете и това, че през двата полупериода консумацията се различава от наличието на ценер, върху който има различен пад, който се вади от мрежовото напрежение, а именно - през положителния полупериод 24V, а през отрицателния 0,6V.
kozl - майстор
AC-5 с глим лампа:
Прикачен файл:
AC-5 глим.jpg
AC-5 глим.jpg (72.12 KиБ) Видяна 1927 пъти
И схема:
Прикачен файл:
AC-5 схема глим_1.jpg
AC-5 схема глим_1.jpg (42.49 KиБ) Видяна 1894 пъти
Прикачен файл:
AC-5 Глим_платка_r.jpg
kozl - майстор
AC-5 с глим лампа снимка отвътре:
Прикачен файл:
АС-5 глим_вътре.jpg
АС-5 глим_вътре.jpg (110.08 KиБ) Видяна 1887 пъти
Данни за бобината на релето:
Rн=3550 ома
W=14000 нав.
d=0.05 mm
Автомата работи и с повреден термистор. И двата автомата бяха с механични проблеми в релетата.
shadow__01 - майстор
kozl написа:
AC-5 с глим лампа снимка отвътре:
Преди доста време питах за поправка на такъв и се изписа доста по темата тогава.
Оказа се, че релето е някакво специално поляризирано...
Сега имам един или два такива работещи автомата и много им се радвам. Много интересна схема без нито един транзистор.
Недостатъкът и е, че ако тока спре докато е задействано релето то не се връща и като "дойде" тока пак си стои включено и не се изключва колкото и да го чакаш. Трябва да се отваря кутийката и с отвертка да се отлепва релето ръчно.
Ако някой има идея как да се оправи този проблем ще се радвам да преработя един за проба. Схемата е един-два поста по-нагоре.
kozl - майстор
На двете релета, с които разполагам такова нещо не се случва. Спира тока, котвата остава прилепена. Ако тока не дойде изобщо остатъчния магнетизъм сам изчезва и котвата се отпуска. Това го установих, като след проба за работоспособност оставих релетата без захранване (изключени) за няколко дни. Е не съм засичал за колко като престой изчезва остатъчния магнетизъм в сърцевината, но изчезва.
Ако пробно откача захранването на задействан такъв автомат и примерно изчакам няколко минути, котвата остава залепена, но като възстановя захранването след изчаквателния период глимката присветва и котвата откача.
Освен това след като присветне глимката и кондензатора се разреди през бобината на релето установих, че остатъчен магнетизъм не откривам.
Като имам пред вид, че когато има остатъчен магнетизъм в сърцевината на релето, то механично като доближа котвата тя залепва, а когато няма не се усеща никаква сила на залепване.
Както писах, при мен релетата бяха с механични проблеми. След залепяне и изобщо не отлепяха. След регулировка на пластините постигнах работещи автомати.
Понеже имам два вида, то усъвършенствуванит автомат няма променлив тример за регулиране на времето на задържане. Вместо тримера са запоени постоянни съпротивления и времето е към 3 минути. В усевършенствания вариант терморезистора, който не съм отразил в схемата и се намира м-у катода на Д1 и анода на Д2, е заменен с резистор 2 вата. Не съм го мерил и беше доста опушен за да му прочета надписите. По спомени някъде, някой беше писал 2М4.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Автомат за стълбище ACE -5" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: