Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valerko - специалист
Започнах важната тема за сеченията на кабелити и точно на първата страница започна да ме хваща страх да си сменя крушката.
Та въпроса е: имам 2 нагревателя по 1500 вата, ще греят казан 20 л, на 3000 вата ще работят не повече от 1,5 часа, и още поне 2-3 часа на 1500 вата. Дължината на кабела ще е 3 м, та колко квадрата да туря? Бях сложил един кабел не го знам колко е, сигурно 0,75, обаче след 30 мин.работа на казанчето като го пипнах беше леко топъл.
muhala - майстор
За такава дължина аз бих сложил 2.5мм2. 3kW са 13А. Може и на щепсел да го вържеш. Пада на напрежение е много под 1%, тоест покрити са всички изисквания.

Ако консуматора (нагревателите) е стационарен бих сложил 4мм2 и забравям за това.

Задължително трижилен и корпуса вързан с ПЕН проводника.
rado_ev - специалист
С достатъчна за практиката точност, за да си спокоен, 2,5 квадрата са напълно достатъчни. минимално може да е 1,5 квадрата.
4 квадрата за мощност 3 киловата е излишно презапасяване.
valerko - специалист
VLADO66 написа:
http://www.eltro-bg.com/articles_2.htm
Аз ли не схващам...по тази таблица ми излиза - 3000/220=13,6А.....за ток 15А в таблицата, открита инсталация, мед, излиза 0,75 мм2
djendov - специалист
valerko написа:
VLADO66 написа:
http://www.eltro-bg.com/articles_2.htm
Аз ли не схващам...по тази таблица ми излиза - 3000/220=13,6А.....за ток 15А в таблицата, открита инсталация, мед, излиза 0,75 мм2
https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html
Ето нещо по-вярно
sinfon - специалист
valerko написа:
Аз ли не схващам...по тази таблица ми излиза - 3000/220=13,6А.....за ток 15А в таблицата, открита инсталация, мед, излиза 0,75 мм2
Изображение
Максимални продължителни токове за кабели с медни жила.
Имай предвид, че:
1мм - 10А
1.5мм - 16А
2.5мм - 25А
4мм - 32А
6мм - 40А
10мм - 63А.
Таблицата, която си ти я дали съмнително как е изчислена. Имай предвид, че информацията в оная таблица е при допустимо загряване на проводника под температурата на повреда на изолацията. Едва ли искаш кабела ти да е с температура 50градуса.
Нормално кабелите вървят заедно или близо един до друг, а проводниците в една тръба не са отделени с разстояние минимум диаметъра.
nikolov333 - майстор
За 3-ри метра кабел няма значение дали ще сложиш 1.5 или 2.5мм2. Слагай си 2.5мм2 и не го мисли.. :drinkers:
valerko - специалист
nikolov333 написа:
За 3-ри метра кабел няма значение дали ще сложиш 1.5 или 2.5мм2. Слагай си 2.5мм2 и не го мисли.. :drinkers:
Лошото е че купих вече 1,5мм2 и откакто го купих почнаха да ме гризат съмнения. От друга страна пък 2,5мм2 не мога да го вкарам в щепсела, че става бая дебел. Аз тоя едвам напъхах.
sinfon - специалист
valerko написа:
Лошото е че купих вече 1,5мм2 и откакто го купих почнаха да ме гризат съмнения. От друга страна пък 2,5мм2 не мога да го вкарам в щепсела, че става бая дебел. Аз тоя едвам напъхах.
Здравей! Глупости. С малко убеждаване съм вкарвал и 4мм2 ШВПС в щепсел. А бойлер не е хубаво да се връзва на щепсел. Вземи си поне кръгъл кабел тип СВТ и няма да имаш проблеми с щепсела.

Тема "За 3 киловата, колко квадрата кабел?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: