Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
muhala - майстор
Към автора на темата: С какво сечение са кабелите захранващи таблото ? :?:
Celeborn - специалист
muhala написа:
Към автора на темата: С какво сечение са кабелите захранващи таблото ? :?:
За съжаление нямам никаква представа - предполагам същите като нулата в гилзите горе в дясно. Май приличат на 10 квадрата... но може и да са 6, знам ли ги вече от какво са пестили в тоя блок...
Celeborn - специалист
Бях в апартамента с ел. техник... и положението е красота.

Оказа се, че кухненският кръг (на 32А предпазител) е изпълнен с 2.5 квадрата кабел. В мазилка, без гофре. 3 разклонителни кутии и 4 контакта на 50см (като от 2 от тях тръгват още 2х2 контакти над плот). Няма 3х4 за печка. Предполага се, че на този кръг трябва да работят печка (фурна 3kW и котлони 7kW), пералня 2.3kW, съдомиялна 2.1kW, хладнилник, микровълнова, кана за вода, тостер и т.н. И това при положение, че 2.5 кабел в мазилка го дават до 4.6kW...
Няма как да се прекарат нови кабели без разбиване на цялата кухня (с все шкафове и т.н.).

Е, в интерес на истината вкъщи вече 15 години работи печка+котлони Whirpool AKP 311/IX на монофазно захранване с 2.5 ШВПС в шуко... и при малко по-голяма консумация си е екстра. Но на същият кабел (пак вкопан) не работи нищо друго.
Прикачен файл:
DSC02214.JPG
DSC02214.JPG (70.85 KиБ) Видяна 1649 пъти
muhala - майстор
Аз бих сменил предпазителя с 20 или 25А такъв.
Celeborn написа:
Бях в апартамента с ел. техник... и положението е красота.

Оказа се, че кухненският кръг (на 32А предпазител) е изпълнен с 2.5 квадрата кабел. В мазилка, без гофре. 3 разклонителни кутии и 4 контакта на 50см (като от 2 от тях тръгват още 2х2 контакти над плот). Няма 3х4 за печка. Предполага се, че на този кръг трябва да работят печка (фурна 3kW и котлони 7kW), пералня 2.3kW, съдомиялна 2.1kW, хладнилник, микровълнова, кана за вода, тостер и т.н. И това при положение, че 2.5 кабел в мазилка го дават до 4.6kW...
Няма как да се прекарат нови кабели без разбиване на цялата кухня (с все шкафове и т.н.).

Е, в интерес на истината вкъщи вече 15 години работи печка+котлони Whirpool AKP 311/IX на монофазно захранване с 2.5 ШВПС в шуко... и при малко по-голяма консумация си е екстра. Но на същият кабел (пак вкопан) не работи нищо друго.
Прикачен файл:
DSC02214.JPG
FM STEREO - специалист
Браво, иди сега да черпиш тоя къде я е правил :-D
sinfon - специалист
Celeborn написа:
Оказа се, че кухненският кръг (на 32А предпазител) е изпълнен с 2.5 квадрата кабел.
Бъди реалист. 10киловата печка, пералня и съдомиялна няма как да работят едновременно. И едва ли някога ще ползваш фурна и всички котлони едновременно. Истината е, че ако пуснеш уреди с обща консумация посочената от теб, няма да ти е проблема само кабела, а и простият факт, че партидата ти е 10-12-15киловата и предпазителят просто ще щракне и толкова.
2,5мм2 би било добре, ако беше трифазен. Истината е, че тая печка монофазна 10 киловата ще е чудовище.
Celeborn - специалист
Да да, абсолютно е така - въпрос на навик и хигиена на ползването. Просто се дразня, че не съм бил там да ги хвана нещата навреме... презастраховането все ми се струва по-добрия съвет при работа с ток. Ще дам снимки на преправерното табло скоро :)
Nimi - специалист
Яки котлони :lol: Фурната и тя...

Бих сменил тях вместо да правя ремонт.
Ники274 - специалист
Celeborn написа:
Оказа се, че кухненският кръг (на 32А предпазител) е изпълнен с 2.5 квадрата кабел.
Ако има възможност пусни един допълнителен пввм 3х4 до таблото,като към него вържеш печката и фурната и всичко ще си дойде на мястото.Едва ли тази операция ще струва скъпо.
Celeborn - специалист
За съжаление всичко е готово - няма как да се прекарат нови кабели без значително къртене и разглабяне на кухнята... което не е опция.

В крайна сметка нещата ще изглеждат така: 50А главен (захранен от 10mm2) , 10А осветление, 25А контакти спалня, 25А контакти хол, 25А кухня, 16А бойлер. ДТЗ 40А/30mA за 3-те 25А кръга + бойлер. Бойлерът е на 3х4mm2, осветлението 2х1.5mm2, а всичко друго 3х2.5mm2. Няма оставени отделни кабели за печка, съдомиялна, пералня или хладилник - всичко ще работи на един предпазител 25А, 3x2.5mm2 кабел, скрита инсталация в тухла (не в канали). Просто ще се внимава кое и кога се ползва... :/

Тема "Да преправям ли таблото?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: