Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте,

Нов съм във форума, така че ме извинете ако темата не е на точното място.
Имам следния проблем купих електромотор 0.45кв , който може да работи на 440/220V. Предния собственик беше го направил да работи на 220в. с кондензатор - проблема е, че мощността на двигателя става нищожна почти спирам двигателя с ръка без голями усилия.

Ако може да ми дадете съвет как да го свържа, към електромотора има 9 клеми (с номера от 1 - 9).
В сегашния момент загрява и почва да пуши леко, но мощността е в пъти по-добра.

Ето няколко снимки:Изображение Изображение

Мерси предварително :)
Последна промяна от balnazzar90 на чет фев 09, 2017 12:17 pm, променено общо 1 път.
vandu - специалист
Двигателя е звезда, двойна звезда (има две скорости на въртене, или два различни въртящи момента), и потърси в нета нещо за този тип свързване. Малко са гадни за свързване. Често бъркат началата и краища на намотките и не може да работи в нормален режим.
Ако го пускаш трифазно намери едни ампер клещи или ампермер и провери дали трите фази са симетрични.
ПС: на табелката пише 220/440, а не 380, малко странно за мен.
Предполагам го пускаш на долните клеми ? Пробвай да го пуснеш на средните.
До сега съм се занимавал само с 3 такива двигателя и помня че беше :vom: (при това само с пускането им).
Предполагам че едната клема се ползва само за пускане, а другата за работа.
Последна промяна от vandu на чет фев 09, 2017 12:34 pm, променено общо 2 пъти.
plamen6703 - майстор
balnazzar90 написа:
Здравейте,

Нов съм във форума, така че ме извинете ако темата не е на точното място.
Имам следния проблем купих електромотор 0.45кв , който може да работи на 440/220V. Предния собственик беше го направил да работи на 220в. с кондензатор - проблема е, че мощността на двигателя става нищожна почти спирам двигателя с ръка без голями усилия.

Ако може да ми дадете съвет как да го свържа, към електромотора има 9 клеми (с номера от 1 - 9).
В сегашния момент загрява и почва да пуши леко, но мощността е в пъти по-добра.

Ето няколко снимки:Изображение Изображение

Мерси предварително :)
Един приятелски съвет ще ти дам, макар форума да е "направи си сам", някои неща свързани с електротехниката понякога могат да доведат до самоубии се сам... Пишеш, че загрява и почва леко да пуши... за да може да продължиш да го ползваш /ако все още може/ грабвай електромотора и го отнесе при квалифициран електротехник да ти го свърже по начин да можеш да го ползваш ефективно и безопасно.
Колегата по-горе ти е изброил в общи линии какво е добре да имаш като инструменти, освен това се иска да знаеш и как се работи с тия инструменти... Като цяло чувал ли си приказката, че и тате може, и бате може, ама козата си сака пръч. Не се сърди, има неща, които не всеки може да се справи с тях, като изключим пенкилерите, които знаят всичко, но вярвам, че не си един от тях :)
Ами в момента няма къде да го нося, не познавам добър електротехник на близо. А да го пращам някъде няма смисъл аз съм го взел за 30лв. ако трябва да давам пари за транспорт - отиване връщане и свързване накрая няма да му излезе края ;)
moimoimoi - майстор
мотора е едноскоростен........пише го на табелката
с промяна на свързването се променя само въртящия момент
само че при двойна звезда трифазното напрежение трябва да е 220 волта ,в България трифазното е 400волта,така че работа на двигателя при двойна звезда не може да се осъществи

остава свързването в еденична звезда при което е нужно 440волта,предполагам че нашето 400волта ще свърши работа

остава да се установи на кои изводи трябва да се захрани двигателя,щом при сегашното положение двигателя затопля и задимява то вероятно трябва да се ползва другата тройка изводи

Прикачен файл

1-33fdef1bb1 1.jpg
1-33fdef1bb1 1.jpg (70.04 KиБ) Видяна 2140 пъти
valentino76bs - майстор
Може да пробваш по този начин,това е двойната звезда....
Но на 100 процента не съм сигурен как са наредили намотки в клемната кутия,но твърде вероятно е да е така...
И този мотор с тази мощност освен да си пилиш ноктите за друго не става...
Прикачен файл:
a3TBPG6.jpg
a3TBPG6.jpg (30.75 KиБ) Видяна 2085 пъти
lpoik - специалист
viewtopic.php?t=50508 http://www.tehcomservis.com/forum/topic ... =6&topic=3 viewtopic.php?t=27106 Прочети тук. :drinkers: :rock: :partyman:

Тема "Свързване трифазен електромотор с 9 клеми" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: