• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
chudenka - напреднал
Тази е rowenta от по-скъпите 60-70 и не че не мога да си купя нова, просто ми стана много любопитно какво в такава печка може да не работи при положение, че има 2 ключа, 2 реотана и 1 вентилатор и стигнах до въпросното бушонче. Мерси за съветите, аз първото което щях да направя е да го запоя и съответно изгоря, а после да пробвам с винтчета. Сега мисля че стана сигурно и се съмнявам нещо да ръждясва :) Ако пак гръмне ще взема нова, защото не ми се повтаря процедурата отново. :partyman:
sinfon - специалист
chudenka написа:
...просто ми стана много любопитно какво в такава печка може да не работи при положение...
Виж й вентилатора - смажи го.
gogo7777 - майстор
В никакъв случай не смазвай вентилатора. Там лагери няма, а втулки. Може само да ги почистиш. Ако ползваш за целта някаква смазка трябва да е доста "тънка" и след това да я избършеш старателно. :wink:
sinfon - специалист
gogo7777 написа:
В никакъв случай не смазвай вентилатора.
Втулките на тези вентилатори обикновено имат пореста структура, в която влиза тънка смазка. Те блокират именно защото смазката се е изчерпала. Не мога да си спомня в момента точно от каква сплав бяха.. Та, чист метал в чист метал не се търка особено добре, без да създава триене и нагряване..
zz_stefanov - майстор
Втулките трябва да са от графитен бронз, не се смазват. Блокират защото са зацапани.
Струва ми се, че ако вече е нарушена полировката на оста, ефекта от смазването винаги е краткотраен.
sinfon - специалист
zz_stefanov написа:
Втулките трябва да са от графитен бронз, не се смазват. Блокират защото са зацапани.
Аз съм чистил(само съм ги чистил) без особен резултат. Напоявам ги с фино масло, иначе дори и почистени, греят.
И да, проблема е, че повърхността на оста обикновено е износена към момента на блокирането.
zz_stefanov - майстор
Следващите ще ги пробвам със силиконов спрей. Единственото ми притеснение е как се държи при по високи температури.
Има и силиконови смазки.
petromaniq - специалист
Заключението - оси изработени от некачествена стомана (разбирай циментация, азотация) с цел бързо износване.
Последна промяна от petromaniq на нед фев 12, 2017 12:41 pm, променено общо 1 път.
sinfon - специалист
zz_stefanov написа:
Единственото ми притеснение е как се държи при по високи температури.
Ако при втулката се загрее толкова много, че маслото да почне да гори, отдавна ще се е стопила изолацията на проводниците на двигателя и ще е направила печката късо/пожар. :-D
Аз я смазвам, сглобявам я и до следващия път, когато се чуе че стърже...Толкова... Тия ментета такова им е качеството.
petromaniq написа:
Заключението - оси изработени от некачествена стомана с цел бързо износване.
Стомана или кашкавал? Или може би тел? :-D Китайска стомана виждал ли си. :-D
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Що е то (бушон)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: