Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ELEMENTAL - специалист
В момента на пазара се продават ферорезонансни стабилизатори с мощност от 300 до 1500 VA с параметри: мин. вх. напрежение-170 волта и максимално вх. напр.-500 волта, а за защита от пикове са подходящи варистори Р6КЕ400СА или др. подобни с максимален имп. ток 100А и нагоре.
Cyberloner-какви токоизправители те гонят?Ти май забравяш, че диодите като прегреят дават на късо, а не прекъсват.Прекъсват само преходите база-емитер на транзисторите!
lyubo_lvl - помощник
masteradmin написа:
В къщата ти могат да влезат 380В само ако тези глупаци от енергото им откраднат някой прекъсвач в трафа и при смяната му объркат нещо и ти пуснат 2 фази.
Аз съм от "тия глупаци" :wink: В трансформаторните постове няма прекъсвачи...има предпазители :wink:
Justy написа:
Заземи си нулата. Забий дебел прът / по възможност меден / на 1 - 1.5 метра в земята. От него на спойка изведи проводник 4 квадрата, който свържи с нулата. И когато се яви свръхнапрежение ми се обади :wink:
По-добрият вариант е вместо прът да се ползва поцинкована кофа, леген или нещо такова. Връзката със заземителният контур на жилището по-добре да бъде с по-дебел проводник. В изкопа се слага сол за да поддържа по-голяма влажност (респективно проводимост). И редовно поливане :lol:

Повечето UPS-и понасят входни напрежение в границите 170-300 V.
Cyberloner - специалист
Justy не ме разбра...просто включва в токоизправителя уреди и при пренапрежение самия токоизправител гори като уредите включени в него не се повреждат.
Justy - майстор
Cyberloner, ти си включвай телевизора в постоянно напрежение - аз няма - скъпичък ми е :? Токовите защити предпазват и от повишено напрежение - при повишаване на напрежението се повишава и тока през товара :wink:
astor - специалист
Виж на този адрес:

http://www.schneiderelectric.bg/bgnew/m ... x.php?id=5

install.pdf е документа, в който са описани нещата. Мисля, че нещото, което ти трябва се казва катоден отводител. Аз също бих си купил, но до момента не съм го намирал, а и нямам идея дали ще мога да си го позволя. Ако някои има опит с такова чудо, ще се радвам, ако сподели. На този адрес има и други интересни неща, които човек може да прочете.
MIRO_073 - майстор
Та значи катодния отводнител в този случаи няма да свърши работа.Той работи на килоампери , а не на повишено напрежение от 30-40v , или работи на пик на синусоидата, а са и много скъпи 160-170 лв.на Шнайдер електрик.Е има и по евтини , но това е друга тема.Според мен нямаш в къщата си добър земен контур. Нбий два кола може и поцинковани а не медни , и ги свържи към нулата на къщата Така подсигуряваш нулевата линия . Вържи я с най-малко 10 или 16мм2 проводник ПВ-А2 с кабелни обувки за шината на кола и за таблото(ако е метално, ако не за "нулата")Така не може да имаш 2 фази в контакта примерно.За по-ниското напрежение от 220v има така наречената минимално-напреженова защита при която като се монтира изключва на 85% от номиналното напрежение или 187 V.Ама и това е скъпо....ти решаваш :) Двата кола са около 35 Лв кабела -2.50лв/м

Длъжен съм да те предупредя , че ако изкараш най-доброто земно в селото може да береш ядове (или да заземиш цялото село ,от там целия ток през нулевия провидник получен от фазовата разлика на трите фази да се затваря през твоето земно....става сложно.
Rumpi Teslata - напреднал
Има такива защити и на този адрес www.zashtiti.com
vk - специалист
Ето линк към подобна тема http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=8931
Ето какви катодни отводители предлагат Шнайдер
Изображение
и тук друг интересен материал:
Изображение
Kasper - специалист
От известно време ползвам това:
http://www.sono.bg

произведено в България, не струва много пари и ... бе може и да свърши работа, а? :)
mirk - майстор
Рум Тесла, ти да не си им диструбутор на тия от сайта изтупа праха и на тази тема :lol: :lol: :lol: Ако продаваш нещо пусни си тема в раздел Продавам.

Тема "Защита от ниско напрежение и пренапрежение" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: