• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Gnus - специалист
Мен ме смути това, че гофрето ще изгние за 1-2 години. Аз ли греша, но ми се струва, че гофретата са пластмасови?
sinfon - специалист
Gnus написа:
Мен ме смути това, че гофрето ще изгние за 1-2 години. Аз ли греша, но ми се струва, че гофретата са пластмасови?
Гофретата са пластмасови, но не и UV стабилизирани. Не и евтините, каквито е искал да купи той. Разпадат се от слънце и кофти метеорологични условия.
За отвън да беше сложил по-добре полипропиленови тръби.
moimoimoi - майстор
ама те са у земята,кабелите, там ув-лъчи нема
yanko78 - специалист
Ако разбирах от всичко, щях да го направя от първия път, ама уви нали съм българин, ще трябва да мина по трудния. Та, очаквам все още предложения. Допадна ми идеята в която, включването да става при затъмняване и изключване в определен час. В един магазин ми обясняваха, че е възможно на принципа на авто аларма, която да подава сигнал дистанционно, до приемник който да включва и изключва. Така и не разбрах на 100% обяснението. В крайна сметка съм готов да измъкна настоящия кабел и да прокопая на ново и да го изпълня по правилния начин. Стига да знам кой е той.
Ако трябва да съм точен. Около 30 метра кабела върви под земята и стига до първото тяло, от там останалите 20 метра са с тела, като, края на кабела не стига до началото му, свършва в края на осветлението. Идеята ми е да сложа 100 вата драйвер. Мислех за варианта да върви 220 волта и на всяко тяло да има драйвер, но ме притеснява факта, че почти 100% от кабела върви в градина с напояване и всичко ще е във вода постоянно. Незнам има ли логика в мисленето ми, но реших, че така ке е по безопасно. Кабела е (до колкото разбирам) кръгъл, бял с два многожилни кабела вътре. Част от трасето е и с кабел плътна медна жица (не ми стигна мекият многожилен) :axe:
Последна промяна от yanko78 на ср фев 15, 2017 8:16 pm, променено общо 1 път.
sinfon - специалист
yanko78 написа:
В крайна сметка съм готов да измъкна настоящия кабел и да прокопая на ново и да го изпълня по правилния начин. Стига да знам кой е той.
Сечението зависи от товара, напрежението и разстоянието. Аз бих използвал по-дебели, полиетиленови тръби, в които да положа кабела.
preslav - майстор
Има едни неща (не им знам името), които като се стъмни включват лампите, а като съмне ги изключват. По-скъпите можеш сам да настройваш, по-простите са фабрично настроени.
Защо ти е да вадиш кабели, защото някой казал, че с квадрат и половина си с единия крак на кантара?
sinfon - специалист
На 220 волта квадрат и половина е достатъчен. Но самият факт, че кабел, по който върви 220 волта е пуснат едно към гьотере в земята без тръба или някаква друга защита от механична повреда е сериозна причина да се копае наново.
yanko78 - специалист
Докато редактирах мнението си виждам, че има отговорили. Допълнил съм го с повече подробности.
moimoimoi - майстор
преди време преработвах градинско осветление,беше на 230волта и кабелите бяха за тонколони,и това си работеше 15 години
обаче дойде време да се преработи и аз го направих така:

1-кабел в гофрирана тръба 2x1,5mm* до всяко тяло/лампа
2-всяка лампа на самостоятелен предпазител
3-захранващо напрежение 12волта
4-ползвах подобни на тези лед крушки http://www.ultralux.bg/bg/3/1053/led-%D ... -2835.html

ако ти се занимава - преработвай,ако не го направи на 24 волта ,с горепосочените крушки ще имаш товар от около 100вата/ток около 4 ампера/ дето не са толкова много за 50 метра кабел 2x1,5мм, слагаш си една фотоклетка да ги включва като се стъмни и един часовник да ги спира след 23 часа и това е
Ники274 - специалист
Виждал съм на няколко места такива кръгли кабели(швпс например) изядени от гризачи-така,че имай едно наум.
Иначе си слагай най-добре един часовник с вграден акумулатор и да свети само когато е настроен(примерно от 18-00 часа).При фотоклетката ще свети цяла нощ,понякога и при мрачно време.
За дистанционното ти трябва захранващ блок и допълнителен контактор...и дистанционно да мъкнеш навсякъде,ако го забравяш често-само едни пари хвърлени на вятъра.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Как да свържа тоците???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: