• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Нали бяха 30? На 30 метра при ток 6.6А (при 20 лампи по 4W), при съпротивление на проводника 0.012Ω/m ще имаш към 2,4V пад (загуба). На 20 метра, при лампа през метър ще имаш към 0,8V пад. Ти си решавай.
yanko78 - специалист
Hoвoceлckи написа:
Нали бяха 30? На 30 метра при ток 6.6А (при 20 лампи по 4W), при съпротивление на проводника 0.012Ω/m ще имаш към 2,4V пад (загуба). На 20 метра, при лампа през метър ще имаш към 0,8V пад. Ти си решавай.
Оффф нещо съм зле със сметките. Накратко колко вата захранване ще ми трябва?
nikolov333 - майстор
Вече ти дадоха няколко изключително полезни съвета и почнахме да се повтаряме по тази причина, а ти още нищо не си разбрал. Викни си някой дето разбира написаното в темата и ако трябва му го покажи. Не, че не можеш да се оправиш сам, но ако не разбираш предложените решения, ще отнеме още много време и обяснения. :partyman:
sstefanov - майстор
Падът на напрежение до първата лампа не е никакъв проблем, стига консумацията ти да е постоянна.
Hoвoceлckи - майстор
Сега, за ватовете - правилно си се беше ориентирал - 100W адаптер (по-скоро за минимум 8 ампера). Вероятно имаш предвид колко волта. Ами може би 16V. Най-добре е някой с регулируемо захранване да ти окаже съдействие за проба. Тръгвате от 15V. Мерите колко е на последната лампа. Вдигате на 16V и пак мерите, но мерите и на първата. На нея ще идва по-високо от 12V и има опасност да се изгори над определена стойност. Пробвате на 17V ...
Пропускаме да ти кажем, че ти се заформят едни 20W за постоянно подгряване на почвата. Умножавай си ги по часовете светене, по дните в месеца, в годината ... колко загуба ще са ти.
yanko78 - специалист
Hoвoceлckи написа:
Сега, за ватовете - правилно си се беше ориентирал - 100W адаптер (по-скоро за минимум 8 ампера). Вероятно имаш предвид колко волта. Ами може би 16V. Най-добре е някой с регулируемо захранване да ти окаже съдействие за проба. Тръгвате от 15V. Мерите колко е на последната лампа. Вдигате на 16V и пак мерите, но мерите и на първата. На нея ще идва по-високо от 12V и има опасност да се изгори над определена стойност. Пробвате на 17V ...
Пропускаме да ти кажем, че ти се заформят едни 20W за постоянно подгряване на почвата. Умножавай си ги по часовете светене, по дните в месеца, в годината ... колко загуба ще са ти.
Мерси за отговора, така вече ми се изясняват нещата. Ще търся да поръчам такова променливо захранване, загубите не ме притесняват, понеже това е селска къща и няма да сме постоянно там. Дори и да го оставя от 20 до 00 часа постоянно да работи, не мисля, че ще е голям разход. Сега търся фотореле с таймер но, не откривам. Най-вероятно ще мина на тези в контакта, програмеруемите и след него фоторелето. :partyman:
Hoвoceлckи - майстор
С него идеята е без фотореле. Основно предимство - избягваш риска при отказ да ти свети по цял ден. Въпросния таймер го настройваш в колко часа вечерта да ти включи и изключи, евентуално - и сутринта. Следва неудобството от пренастройване заради промяната продължителността на деня/нощта през различните сезони.
Zoro5 - специалист
Комбинирано фотореле+таймер едва ли ще намериш, по-добре да са по отделно, така ще имаш по-голям избор и вероятно ще са по-евтини. Както е писал Hoвoceлckи , ще трябва "фина" настройка с постоянното напрежение и пак захранването няма да е еднакво за всички лампи , което не е ясно как ще им повлияе (зависи от конкретния модел).
Помисли си за последно дали да не минеш на 220 Волта през разделителен траф с поне 100-120VA! Например като този: http://www.tashev-galving.com/028+RTN24 ... 0%B5%D0%BD
yanko78 - специалист
Разглеждам, но нещо не мога до открия захранване което да се регулира по ватове и волтове. Намирам само на 12 волта на което може да се регулира мощността. Дали ще стане с такова, да взема по голямо към 160 вата и да намалям и увеличавам докато светнат нормално? Много ме притеснява, че в началото ако пусна 16 волтово, може да изпляскат първите лампи.

Това са диодите

https://www.aliexpress.com/item/100pcs- ... 0.0.pw52uS
Zoro5 - специалист
yanko78 написа:
Разглеждам, но нещо не мога до открия захранване което да се регулира по ватове и волтове. Намирам само на 12 волта на което може да се регулира мощността.
Значи ватовете не се регулират, а волтовете . Трябва ти захранване 120 Вата и с поне 16 Волта , но не повече от 18 Волта (лаптопите ползват такива , виж горе линковете които съм пуснал). Регулирането на волтовете също не е задължително. Регулировката може да стане и с гасящ резистор вързан последователно на "плюса" на захранването. Може и един по як диод да се сложи за да не си "опърдиш" лампите накуп, заради обърнато захранване. :)

:idea: За гасящ резистор може да се ползва парче реотан , което постепено да се скъсява. :!:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Как да свържа тоците???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: