Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Kaloyn - напреднал
Здравейте !!
Решихме с брат ми да направим 4-те 35W-тови лунички в тавана да се гасят постепенно. Купихме димер на Schneider модел ALT400902 и ги свързахме. При включване на димера той започва да "бръмчи". Колкото по се усилва димера толкова по слабо бръмчи, като накрая затихва напълно. Не е кой знае колко силен шум но определено е вбесяващ и ми скъсява живота.
Първото нещо което си помислихме е, че е нещо от трансформатора (стария си е някаква куча марка), а и незнаехме дали е димируем. Отидох днес и купи димируем електронен трансформатор 150W на ReaL Lighting модел КА-150D. При него положението е дори по зле; не стига че димера бръмчи, а сега бръмчи и трансформатора.
Електрическата схема е следната:
Изображение
Uploaded with ImageShack.us
Малко сметки:
4 луни по 35W общо=140W
трансформатор= 150W
Листовка на димера:
Изображение
Uploaded with ImageShack.us
Помагайте хора, че така няма да го бъде. Или не нещо бъркаме фундаментално или димерите не са за мен.
vk - специалист
Кликни тази картинка по-долу:
Изображение
Струва ми се че има несъвместимост между димера и трансформатора. Точно димера не е за електронни трансформатори, а само за стандартни понижителни трансформатори със намотка (iron-core transformers).
Пробвай димера с една обикновена крушка(с нажежаема жичка) как ще работи.
Друго което мога да препоръчам - върни тези лунички, които си взел, както и трансформатора и си вземи халогенни лунички на 220 v(пак 35 w), така ще можеш направо да ги вържеш към мрежата и към димера/без трансформатори/.
Kaloyn - напреднал
Точно номера с крушката щях да пробвам днес.
Новия траф си отивам днес да го връщам и ще питам за такъв трансформатор.
Луничките на 220V са краен вариант, защото много горят ( по във нас ). От както ги смених всички на 12 V не ми е изгоряла нито една.
vk - специалист
Пробвай с един звънчев трансформатор, какъвто имаш под ръка, който да ти изкара ≈ 12 volt. Друг въпрос е дали ще може да захранва такъв товар 4-5 лампи по 35 w всяка.
kuger - майстор
Имам един руски сензорен димер, та, той бръмчеше по описания от тебе начин. Бръмчеше дросела, презалях го със лак обилно и спря да бръмчи.
Найденов - специалист
Димерът, който ползваш най- вероятно е със симистор, които "димира", като отрязва част от синусоидата, а това не се харесва на обикновените трансформаторите с желязна сърцевина при честота 50 херца.
Според мен по- добре е регулаторът да е с транзистор. Ако ти представлява интерес ще ти покажа една несложна схемичка с грец, транзистор и 4-5 пасивни елемента.
ltg - напреднал
имам у дома димер с дистанционно управление и управлявам с него 9 лунички на 220V/35W. Вътре в него самата електроника издава такова бръмчене. В него няма никакви дросели или трансформатори, вероятно е от тиристора или семистора, който управлява силовата верига издава този звук.
lecki - специалист
Звуци издават само дросели и трансформатори,
отвори димера и капни на дроселчето малко боя или нещо такова (лак за нокти без перли и др.).
fox_vt - майстор
Намери си димер със триак BT138-800 и няма да имаш проблеми само нз как ще разбереш с какво е вътре.Управлявал съм 8*50 вата лунички на 220 волта но третата която изгоря даде накъсо и изгори триака и след смяната му и минаване на обикновен траф и 12 волтови лунички вече 7-8 години няма проблеми.

ПП колегата предложил звънчев траф,няма да стане да захрани и една луничка даже!
vk - специалист
Проблема, колеги не е в димера (това е хубав, Шнайдерски димер), а в това че е сложен електронен трансформатор, какъвто димера(точно този модел) не поддържа./вижте катинката която е поставил питащия/. Лошото е че него го няма да каже какво е станало.

Тема "Бръмчащ димер" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: