Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Нямам нищо против - аз съм на работа цяла нощ :-D
Кажи каква ти е идеята, че не се сещам като няма пад върху шините как ще се отделя топлина? Висока честота? Или верно като риатори?
tzetz009 - специалист
Ще постна изпитана схема на "инкубатор" на кварцови резонатори . Всъщност цяла платка на металотърсач с топлил на 40 градуса ! Ама това нека да е утре , а ???
Hoвoceлckи - майстор
Нищо друго не остава освен да чакаме :)
ESPACE - майстор
tzetz009 написа:
Ще постна изпитана схема на "инкубатор" на кварцови резонатори . Всъщност цяла платка на металотърсач с топлил на 40 градуса ! Ама това нека да е утре , а ???
Дай и схема с магнетрон.
moimoimoi - майстор
саморегулиращ нагревателен кабел за 12/24 волта : http://www.filkab.com/main/bg/products/ ... LTAGE/699/
tzetz009 - специалист
Ето малко теория , която Ви обещах . Сканирах направо книгата и намалих снимките на 25 % !

Прикачен файл

IMG_1.jpg

Прикачен файл

IMG_2.jpg

Прикачен файл

IMG_3.jpg

Прикачен файл

IMG_4.jpg

Прикачен файл

IMG_5.jpg
tzetz009 - специалист
А сега малко практика ! :-D :-D :-D

На моята тоалетна дъска има обособени 6 кухи секции , в които без проблем влиза дори 5 мм алуминиева шина плюс транзистора . Пробива се отвор шините и се нарязва резба , завива се транзистора с болт и излишното се дялка със "шлайф" . Дъгообразна шина се прави от по-широка такава , като се хвърля халумин за брак :-D ! Другия вариант е във формата на полулеща .

От предния пост най-простото е схема 5.16 , която е с едно крайно стъпало . Мисля че няма да е проблем да се навържат 6 крайни стъпала към усилвателя 741 ( :wink: :wink: :wink: ) . Термистора от схемата ще е монтиран на едната от шините , а другите транзистори ще се товарят "на сляпо" !

:partyman: :partyman: :partyman:
ESPACE - майстор
Ще се спукам от смях :lol: . Обаче ще събудя жената и затова хихикам тихичко.
kozl - майстор
P12=P220/336 това е ф-ла за бързо пресмятане на мощността на нагревател за 220 волта захранен с 12 волта
Р12 - мощност на нагревателя при 12 волта
Р220 - мощност при 220 волта.
Тъй като съм се занимавал с подобни проблеми, не само мощността е важна, а и дължината на тела и как ще се помести в мястото за отопление. И така задачата става по-сложна.
Примерно тока на подгрев на задно стъкло на пежо 306 е към 20А за 12 волта. Само дето не съм измерил площа на стъклото, но ако е към 1 м2, това означава 240 вата/м2. Сега се сещам, че на такава мощност ми бяха смятали нагревателите за топене на сняг на рампа за подземен гараж :roll:
За седалката с обиколка 115 см и ширина 8 см, площа е към 0,1 м2 Излиза по тази аналогия към 30 вата мощността в седалката. Това не означава, че трбва да търсиш 10 киловата нагревател за 220 волта. По аритметично правило, като намалиш дължината на нагревател 2 киловата пет пъти ще получиш нагревател 10 киловата за 220 волта и 30 вата за 12 волта. И сега възниква въпроса дали 5 пъти намалената дължина ще е подходяща да се разположи в нагряваната площ :?
ESPACE - майстор
Да де ама при авто стъклото тази мощност е достатъчна да разтопи ледена коричка при -15 градуса навън и постоянно обдухване със леден вздух при движение, а тук се цели повишаването на температура вероятно максимум с 10-15 градуса над околната. Вероятно 10-15W ще са предостатъчни.

Тема "Моля за съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: