• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
krasi92 - майстор
Благодаря ти за снимките но все пак не ми обясни защо не се пуска за магистрално 4 квадрата.По повод препратката на Николов се сещам че и Павката Попандов имаше едно предаване по телевизията и там обясняваше как се маисторят разни работи-много интересно беше.
nikolov333 - майстор
Само да уточня, че лично аз никъде не съм споменавал, че не се слага магистрала 4мм2, защото не смятам, че такова сечение е необходимо, когато се защитава токов кръг за контактни излази с 16А предпазител, освен ако линията до консуматорите не е прекалено дълга, респективно с голям пад на напрежението защитена с максимум 16А АП.. Затова съм коментирал само предпазителя от 25А, който предлагаш. Бих искал да ми намериш поне един проект на електрическа инсталация, заверен от лицензиран проектант, който да е заложен с предложените от теб 25А предпазители..
Последна промяна от nikolov333 на пет фев 17, 2017 3:23 pm, променено общо 1 път.
FM STEREO - специалист
Не пишете глупости! Не му препоръчвайте да я прави двупроводна! Трипроводната инсталация е по надеждна от двупроводната,при нея занулителният проводник не се намира под товар,през него протича ток при окъсяване на някой ел.уред,докато при двупроводната зануляването се взема от работната нула и рискът от прекъсването и е по голям и довежда до офазяване на ел.уредите! За това задължително се прави трипроводна! :partyman:
muhala - майстор
Щом имаш контакт в един кръг, то кръга трябва да се предпази с АП 16А. Това е максимума, който понася един контакт.
Няма смисъл да пускаш 4мм2 ако максималния ток е 16А.

Вече ако си "майстор" и си сложил 25А предпазител, защото имаш 5 контакта, тогава правиш някакви "магистрали" и т.н. Обаче, нито контакта нито "спусъка" от 2,5мм2 до контакта ще устискат.
krasi92 написа:
Благодаря ти за снимките но все пак не ми обясни защо не се пуска за магистрално 4 квадрата.По повод препратката на Николов се сещам че и Павката Попандов имаше едно предаване по телевизията и там обясняваше как се маисторят разни работи-много интересно беше.
muhala - майстор
FM STEREO написа:
Не пишете глупости! Не му препоръчвайте да я прави двупроводна! Трипроводната инсталация е по надеждна от двупроводната,при нея занулителният проводник не се намира под товар,през него протича ток при окъсяване на някой ел.уред,докато при двупроводната зануляването се взема от работната нула и рискът от прекъсването и е по голям и довежда до офазяване на ел.уредите! За това задължително се прави трипроводна! :partyman:
Това го обясни на
GalinBelos написа:
Ако няма да слагаш ДТЗ , пусни си двупроводна инсталация . За какво ти е да плащаш 30% повече за кабели като нямаш ДТЗ ? Пари за майстор нямаме , но за безмислено пускане на допълнителни кабели има .
Много ме е страх от такива хора.
Или ще ти направи друпроводна инсталация или трипровродна с "истинско заземяване", разбирай някво жалко ТТ.
GalinBelos - специалист
muhala написа:
Вече ако си "майстор" и си сложил 25А предпазител, защото имаш 5 контакта, тогава правиш някакви "магистрали" и т.н. Обаче, нито контакта нито "спусъка" от 2,5мм2 до контакта ще устискат.
Това ако можеш да го разясниш малко по-подробно ? Какъв точно е проблема с 25 А предпазител в таблото ?
И още един въпос специално към теб - Колко кооперации ново строителство си направил ? И в колко от тях си видял проект където не се тръгва с 4 квадрата , и спусъците да са по 2.5 мм. ? От време оно че до ден днешен всички битови ел. инсталации се изпълняват така , но някои хора дето вчера за пръв път пипват кабел ,решили че това е грешно и те знаят най-добре , щото видиш ли те го били направили така .
FM STEREO написа:
Не пишете глупости! Не му препоръчвайте да я прави двупроводна! Трипроводната инсталация е по надеждна от двупроводната,при нея занулителният проводник не се намира под товар,през него протича ток при окъсяване на някой ел.уред,докато при двупроводната зануляването се взема от работната нула и рискът от прекъсването и е по голям и довежда до офазяване на ел.уредите! За това задължително се прави трипроводна! :partyman:

Ми то и направата на инсталацията от квалициран техник , който знае какво прави , е много по-надеждно , ама автора който не пипал никокога кабел , е решил да я прави сам . И десет проводна да я пусне - все тая според мен .
krasi92 - майстор
Човека маи хептен ще се обърка докато докажем на кои му е по голем а това тук е видно и от други теми е недоказуемо.Споменаха се проекти и планове-ето една отправна точка за питащия.С направата на проект нещата за него ще се поизбистрят.
sinfon - специалист
Хидразин като дойде и ви почне и двамата с машата и ще видите...
muhala - майстор
GalinBelos написа:
muhala написа:
Вече ако си "майстор" и си сложил 25А предпазител, защото имаш 5 контакта, тогава правиш някакви "магистрали" и т.н. Обаче, нито контакта нито "спусъка" от 2,5мм2 до контакта ще устискат.
Това ако можеш да го разясниш малко по-подробно ? Какъв точно е проблема с 25 А предпазител в таблото ?
И още един въпос специално към теб - Колко кооперации ново строителство си направил ? И в колко от тях си видял проект където не се тръгва с 4 квадрата , и спусъците да са по 2.5 мм. ? От време оно че до ден днешен всички битови ел. инсталации се изпълняват така , но някои хора дето вчера за пръв път пипват кабел ,решили че това е грешно и те знаят най-добре , щото видиш ли те го били направили така .
За трети път ти казвам, че максималния ток на контакта е 16А, предпазителя ти е 25А. Кое не стана ясно ? Ще изключи ли предпазителя ако на един двоен контакт пусна една духалка 2200W и един маслен радиатор 3000W или ще се зпали контакта ?

За новоро строителство не ми се слуша изобщо.
Все пак ти явно си виждал и правил доста инсталации. Пусни една снимка да видим как се прави.
sinfon - специалист
GalinBelos написа:
И в колко от тях си видял проект където не се тръгва с 4 квадрата , и спусъците да са по 2.5 мм. ? ...И десет проводна да я пусне - все тая според мен .
И аз като сложа цялата къща на една магистрала, как ще обособя кръгове? А дали не е по-добре 3 проводна при генерален ремонт?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Подмяна на старата ел. инсталация с нова?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: