• 1
  • 2
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
jojovr - специалист
https://www.youtube.com/watch?v=8Hm4Ozo0nmo
и
https://www.youtube.com/watch?v=qIQfvk5j7C8&t=1039s

Работи! Проверено!

Батерия от UPS, 9 Ah. Работила 4 годинни.
Държеше макс. капацитет от 1.2 Ah.
Разредих я с товарна лампа до 0V.
Отворих я, долях във всяка клетка по 12 милилитра дестилирана вода, изчаках една нощ да се напоят равномерно кичетата и заредих.
Зареди се отново до макс 1.2 Ah.
Направих отново разряд с товарна лампа до 0V и последва "переполюсовка" с ток 2А, до достигане на напрежение 12V. Батерията загря доста.
След охлаждане и последващ разряд до 0V, направих заряд с 2.5А. Батерията този път загря съвсем слабо.
Резултат до момента: капацитет 8.56 Ah при достигнато напрежение 14.48V! :rock:
... А зарядът продължава все още... :finga:
Прикачен файл:
20170131_2309451.jpg
Прикачен файл:
20170131_2320191.jpg
lpoik - специалист
Извинявай,може ли по подробно да обясниш за тази(Переполюсовка),че нещо не стана много ясно.Благодаря. :? П.П За гелови акомулатори става ли тази гимнастика?
DundyTheCroc - майстор
Пробвай после как е под товар в UPS, според мен няма да отдаде много ток. Тук имам един кашон такива акумулатори, доливал съм, циклил съм, бачкат известно време и пак опъват краката :)
jojovr - специалист
Извинявай,може ли по подробно да обясниш за тази(Переполюсовка),че нещо не стана много ясно.
За това съм дал линкове към клипчетата. Там е показано и обяснено подробно.

Накратко, переполюсовка е зареждане на акумулатора на обратно. Преди това трябва да бъде разреден до 0, иначе ще има "бум".
fantom - специалист
jojovr написа:
Извинявай,може ли по подробно да обясниш за тази(Переполюсовка),че нещо не стана много ясно.
За това съм дал линкове към клипчетата. Там е показано и обяснено подробно.

Накратко, переполюсовка е зареждане на акумулатора на обратно. Преди това трябва да бъде разреден до 0, иначе ще има "бум".
ще съсипеш акумулатора така, вярно ще изкара още 2-5 цикъла но до там.

ПП:
ааа забравих, горещата сярна киселина е много неприятно нещо!
shadow__01 - майстор
Нов акумулатор струва 25-30лв. и ще изкара няколко години.
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=10281
http://www.stbbg.com//?page_id=21&record_id=11612
И аз съм доливал дестилирана вода в акумулатора на UPS-а но с ясната мисъл, че втори път номера няма да мине и ако пак откаже да включва вече ще трябва да давам 20лв. за нов
jojovr - специалист
До колегата fantom,
Да, ама си работи "пича"! К'во да му кажа? Да умира веднага ли? Дали ще ме послуша?!
2-3 цикъла като мине и пак ще пиша...

До колегата shadow__01,
И аз досега само доливах и зареждах, но ефект нямаше. Поне 50 парчета съм изхвърлил за 5 години (обслужвам доста UPS-и).
Онзи ден за първи път пробвах "переполюсовка". Останах приятно изненадан от резултата и реших да го споделя.
Тестовете продължават...
DundyTheCroc - майстор
На мен ми е омръзнало да се занимавам с дозареждане вече, ама ще взема да пробвам някой мъртвец какво ще стане :)
Иначе 9Ач за 25 лева ми е малко съмнителен, аз като ходя да си купувам го правя с малка електронна везна и волтметър :-D
fantom - специалист
jojovr написа:
До колегата fantom,
Да, ама си работи "пича"! К'во да му кажа? Да умира веднага ли? Дали ще ме послуша?!
2-3 цикъла като мине и пак ще пиша...

До колегата shadow__01,
И аз досега само доливах и зареждах, но ефект нямаше. Поне 50 парчета съм изхвърлил за 5 години (обслужвам доста UPS-и).
Онзи ден за първи път пробвах "переполюсовка". Останах приятно изненадан от резултата и реших да го споделя.
Тестовете продължават...
ако ми беше колега, въобще нямаше и да си помислиш за тези глупости ;)
да не забравиш да споделиш после :)
jojovr - специалист
Така...
Разредих с 55W крушка до 9.3V (според таблицата на YUASA - до 1.55V на клетка при ток 50% от капацитета на батерията).
Резултат: 4.5 Ah
Наистина не е 8.5Ah, но пак е по-добре от 1.2Ah.
  • 1
  • 2

Тема ""Переполюсовка" - възстановяване на стари оловно-киселинни батерии" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: