Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
antonioven - специалист
Здравейте. През пролетта ми предстои ремонт, сега обмислям какво ще правя та реших да питам туй-онуй. Апартамента е стара панелка. Сегашното изпълнение на контактите е следното: Първи кръг от таблото 4 контакта в хола 3 в спалнята и 2 в кухнята обратно в таблото, всички свързани с 2х2.5 кабел вървящ по пода и връщаш се в таблото образуващ затворен пръстен. Има и една директна линия към печката в кухнята и един контакт в коридора вързан на линията на бойлера.

При ремонта мисля да дублирам дългата линия с два затворени пръстена по 2,5квадрата, на мястото на всеки панелен контакт ще има по два двойни на различен предпазител, Може би на единият пръстен ще има ДТЗ. Всичко това ще е отново в пода но мисля да положа тръби. Допустимо ли е в една тръба с по-голям диаметър да прекарам и двете линии, и може ли за двете да ползвам общ защитен проводник примерно 4кв.?
sts - специалист
Здравейте,
ако имате финансова възможност "изровете" панелката и си направете нова инсталация.
Ако липсват средства пуснете от таблото до всяка стая /първи контакт/ 3х4.0 мм2.
Трети проводник за контактите в стаите се скрива в затварящия ъгъл на ламинат или др.
PCL82 - майстор
sts написа:
Здравейте,
ако имате финансова възможност "изровете" панелката и си направете нова инсталация.
Ако липсват средства пуснете от таблото до всяка стая /първи контакт/ 3х4.0 мм2.
Трети проводник за контактите в стаите се скрива в затварящия ъгъл на ламинат или др.
Такива съвети са опасни и непрофесионални. Защитен проводник никога не се прокарва отделно от захранващ кабел. 4мм2 са безмислени за къси разстояния в апартамент. Замисълът да се ложи 25А предпазител вместо 16А също е лош подход. Контактите са до 16А все пак.
valentino76bs - майстор
sts написа:
Ако липсват средства пуснете от таблото до всяка стая /първи контакт/ 3х4.0 мм2.
Трети проводник за контактите в стаите се скрива в затварящия ъгъл на ламинат или др.
Баси глупостите и от къде я измисля тази тъпня.Ако няма пари си оставя тази инсталация/двупроводната/ ,прави и пълна профилактика и ще му служи вярно дълги години.
И 25А предпазител си е напълно нормално на този тип инсталация нищо ,че контакта е за 16 А а пък и са 8,9 контакта.Все пак магистралата е 4х2,5 и коеф. на едновременност 0.6...

Тема "Контакти в апартамент." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: