Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
АБВ потребител - специалист
Здравейте !!! Интересува ме един въпрос относно трансформаторите на който не намирам отговор. Тук във форума има специалисти и ако някой ме светне ще съм му много благодарен. Та въпроса ми е следния: Имаме примерно два еднакви понижаващи трансформатора с еднакво входно напрежение и ток със съотношение между навивките 3 към 1. Но при единия броя на навивките е 600 / 200, а при другия 60 / 20. Общо взето броя на навивките влияе ли на различните режими на работа при еднакво съотношение ??. При втория вариант ще влезне по голяма мощност но да предположим че пред него има дросел и силата на магнитното поле е еднакво. Благодаря !
Последна промяна от АБВ потребител на вт фев 21, 2017 8:32 am, променено общо 1 път.
8180 - майстор
Цитат от тук:
"Напрежението, което се подава на входа на трансформатора, се нарича първично (входящо), а това, което се получава на изхода, се нарича вторично (изходящо), а съответните намотки — първична и вторична.

Първичната намотка, при подадено към нея напрежение, създава променлив магнитен поток в околната магнитна среда. Промените в този магнитен поток индуктират напрежение във вторичната намотка. Ако навивките на вторичната намотка са повече от навивките на първичната, то трансформаторът е повишаващ и обратно — ако са по-малко е понижаващ.

Съотношението "брой навивки на волт" е еднакво за двете намотки. Важно е също да се има предвид и това, че първичната и вторичната мощност са равни, което означава, че в каквото съотношение са първичното и вторичното напрежение, точно в обратното съотношение са първичният и вторичният ток. Това е важно при избора на дебелината на проводника за първичната и вторичната намотки."

С думи прости - за даден магнитопровод като материал и форма има съответен брой навивики за първичната, който не може произволно да се променя в съществени граници, а при 60/20 ще има :feuer:
За по-голяма мощност трябва по-голям магнитопровод.
ESPACE - майстор
АБВ потребител написа:
При втория вариант ще влезне по голяма мощност но да предположим че пред него има дросел и силата на магнитното поле е еднакво. Благодаря !
ЪЪЪЪ, ко речи? :? :?
АБВ потребител - специалист
Ами ко рекъх и аз незнам :lol: Имам предвид при по малко намотки в първичната ще влезе повече ток. Затова през дросел.Въпроса ми по конкретно е дали напрежението в вторичната ще е едно и също при режим на късо в двата трансформатора. Е това исках да кажа. Става въпрос за заваръчен т-р
Последна промяна от АБВ потребител на пон фев 20, 2017 7:24 pm, променено общо 1 път.
ESPACE - майстор
Ъхъ, едно и също ще е при режим на късо - 0V.
АБВ потребител написа:
Въпроса ми по конкретно е дали напрежението в вторичната ще е едно и също при режим на късо в двата трансформатора.
АБВ потребител - специалист
Благодаря ви . Въртеше ми се една идея за траф с по малко мед но май няма да стане .
moimoimoi - майстор
що не каза още в началото че това е идеята

че то може и без мед........ползваш алуминиев проводник
АБВ потребител - специалист
За пренавиване на един електрожен става въпрос . Да изплюя камъка. Искат ми 300лв . Искам да разбера дали става с по малко намотки или да ползвам алуминиеви както казвате.
ESPACE - майстор
Ти за 300лв ще си купиш приличен инверторен електрожен.http://www.argo-market.com/Products/Category/49
moimoimoi - майстор
то става и с алуминиеви ама трябва да се променят броя намотки и сечението, което е сложна наука


верно вземи си купи един инвертор а тоя на вторични и готово

Тема "Въпрос за трансформатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: