• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
smokee - специалист
Здравейте.
Първия ми въпрос е :
Трифазен моножилен кабел (4х2.5 СВТ) достатъчен ли ще е за захванване на машина с трифазен двигател 7.5кВ ,която в нормални условия консумира ~3kW и много трядко ,да не кажа никога не се натоварва до 6-7кВ? Кабел 4х4 по-удачен ли ще е ? По характеристики до каква мощност ги дават двата кабела ?Според скромните ми електротехнически познания - трифазния ел двигател има 3 намотки - т.е. консумацията от 3-7.5кВ се дели на 3-те проводника.Т.е. на проводник се пада по 1-2,5кВ.Ако кабела 4х2.5 означава 4 проводника по 2.5квадрата то 2,5кВ товар ми се струва нормален за кабел от 2.5 квадрата и би трябвало първия кабел да е достатъчен (4х2.5).Поправете ме ако греша.

Втория въпрос е:
Въпросния кабел трябва да се прекара по дъното на канал с вода,който е 15м в широчина и 3-4м дълбок.Как е правилно да се изпълни прекарването без да има неприятни усложнения и кабела да се закрепи стабилно за дъното,което мисля,че е тиня.Само полагането му в гофретна тръба мисля,че няма да е достатъчно.

Ще се допитам и до познати ел.техници,но обикновено давате добри идеи и ми се иска да ви питам и вас .
Благодаря ,ако някой помогне!
nikolov333 - майстор
За кабела няма проблем да е и 1.5мм2. За канала..Не бих го направил така..
Последна промяна от nikolov333 на вт фев 21, 2017 6:33 pm, променено общо 1 път.
smokee - специалист
Това сериозно ли е? Някакъв човек ми подхвърли наскоро,че трябвало да търся минимум 6квадрата (аз го разбирам 4х6,който е доста скъп за мен
shadow__01 - майстор
Този кабел под вода ли ще работи? По принцип СВТ-то издържа, но аз не бих го сложил под вода.
nikolov333 - майстор
smokee написа:
Това сериозно ли е? Някакъв човек ми подхвърли наскоро,че трябвало да търся минимум 6квадрата (аз го разбирам 4х6,който е доста скъп за мен
Да напълно сериозно, само колко дълъг ще е кабела не разбрах?
smokee - специалист
50м е дължината ако се прекара под вода ,иначе става 150 и ще има доста копаене и ходене по мъките (чужди дворове,пресичане на пътища и кой знае още какво )....

shadow - да под вода ще работи. Какви са рисковете и какво може да се случи? Има ли опасност за човешки живот ако всичко е изпълено правилно - прекъсвачи,предпазители и т.н.?
Последна промяна от smokee на вт фев 21, 2017 6:39 pm, променено общо 1 път.
hidrazin - майстор
6 квадрата или по-точно 4х6 квадрата
:partyman:
smokee - специалист
hidrazin написа:
6 квадрата или по-точно 4х6 квадрата
:partyman:
Обърках ли ги ? Нали 6 квадрата трифазен кабел означава,че кабела има 3 жила по 6квадрата и едно жило за 0-та ? Ако греша ме поправете
Andri01 - майстор
ШКПТ 4Х2,5 захранва вибро сонда с максимална работна дълбочина 120м. на 380В. Важното е обвивката да не е наранена,заземяването/ закорпусяването / да е направено много добре.
moimoimoi - майстор
А на кой е канала? колко наем ще плащаш че ти минава кабела през него?

ако ползваш 4x2,5mm* при 7,5кв мощност и 50 метра дължина се получава пад на напрежение около 2% което е в нормите.

по добре ползвай швпс 4х2,5мм* по гъвкав е и по добре ще легне по дъното,може за укрепването да ползваш кухи бетонни блокчета


обаче за безопасност е добре да се монтира дтз в началото на кабела,което пък налага ползването на 5 жилен кабел - 5х2,5мм* ,три фази,нула и земно

а там където минава през канала може да го вкараш в онези черните полиетиленови тръби https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... IQ_AUIBigB
Последна промяна от moimoimoi на вт фев 21, 2017 6:56 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

Тема "2 ел. въпроса за трифазен кабел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: