• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
plamen6703 - майстор
fox_vt написа:
plamen6703 написа:
kolev_k написа:
Имаме понижаващ траф(трифазен) от 20kV на 0.4кV на който вторичната намотка е триъгълник или звезда без заземен център(т.е. един вид разделителен трансформатор).Въпроса е ще ме изтряска ли тока ако се уловя за едната фаза на ниското напрежение?Вариант 1:нямаме никакви жици след трафа.Вариант 2:имаме кабел под земята или въздушна линия(говоря за ниското напрежение)
Работиш електроцентрала и няма как да не знаеш, че правилника за безопасност допуска някои изключения при работа под 1000 волта.
Примерно, работещият има потенциала на тоководещата част до като се опира, но е изолиран от земята!
Другият вариант е работещият да има потенциала на земята, но е изолиран от тоководещата част, по която се работи.
То си има изключения и за доста по големи напрежения примерно едно 500kV .... Има едни чичковци дето със хеликоптер се спускат и се закачат за трасето и си бачкат. Но както се каза изравнителните потенциали си ги има, преди да барнат доближават един прът за да прескочи искрата. Та по темата както птичето каца на 500 kV и нищо му няма, така и автора може да пипне и 400 волта,и двайсетте киловолта без да му стане нищо, но само ако се спазват условията на птичето.
Това имах предвид и аз, да се спазват условията на "птичето" :)
Hoвoceлckи - майстор
Добре де, не ти ли изглежда по-нормално да го беше направил така:
fox_vt написа:
но само ако се спазват условията на птичето.
sinfon - специалист
Hoвoceлckи написа:
Добре де, не ти ли изглежда по-нормално да го беше направил така:
fox_vt написа:
но само ако се спазват условията на птичето.
То хубава работа, ама вие птиче опечено на жицата не сте ли виждали? :evil:
Hoвoceлckи - майстор
Бре, а оправете се с тези цитати бре! Сифон, що ме цитираш мен?! Не вдяваш ли, че въпросният ми пост не визира птици?!
Zlateff - специалист
Ей много ме радва този форум!Почнахме от "паразитните" капацитивни токове и стигнахме до пържените птички по електропроводите! :partyman: Наздраве!
sinfon - специалист
Hoвoceлckи написа:
Не вдяваш ли, че въпросният ми пост не визира птици?!
Вдявам. Казвам, че човек който задава такива въпроси няма квалификацията да борави с 3 фазни системи и подстанции/трафопостове. А такъв е назначен в електроцентрала уж. Това за мен е чиста беля, чакаща да се случи.
На мен не ми е там работата и не се бутам. Дори 3 фазните системи не ги харесвам много.
Zlateff - специалист
sinfon написа:
Hoвoceлckи написа:
Не вдяваш ли, че въпросният ми пост не визира птици?!
Вдявам. Казвам, че човек който задава такива въпроси няма квалификацията да борави с 3 фазни системи и подстанции/трафопостове. А такъв е назначен в електроцентрала уж. Това за мен е чиста беля, чакаща да се случи.
На мен не ми е там работата и не се бутам. Дори 3 фазните системи не ги харесвам много.
Сифоне нека не се абстрахираме от факта "наши ваши".
Hoвoceлckи - майстор
И като какъв си позволяваш да отсъждаш кой какво право има?
sinfon - специалист
Hoвoceлckи написа:
И като какъв си позволяваш да отсъждаш кой какво право има?
Със сигурност не и човек, който знае по-малко от мен. Аз поне знам достатъчно да не се бутам там, където мога да стана не на препечена филийка, а на въглен. И си гледам камерите и слаботоковите инсталации.
Това не означава, че не съм имал предмет висшето "Теоретична електротехника" и то 2 семестъра. И че не знам какво е 3 фазна система, трансформатор и т.н.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Ще ме удари ли тока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: