• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Hoвoceлckи - майстор
Къде да залепне? Кой има достъп до Траф Н.Н. да му развърже звездния център за да си проведе експеримента? Казвам ти, че машина в завод, по проект си е работила така едни 40 години и не е имало никакви проблеми! А разделителни трафове Н.Н. си има и никой не забранява използването им при определени обстоятелства.
zz_stefanov - майстор
Че кой е тръгнал да забранява разделителните трафове. Опасното е създаването на илюзия, че системата е 100% безопасна и могат да се правят такива експерименти.
И аз ще се присъединя към това: Изолираният звезден център не отменя правилата за електробезопасност.
И не знам за какво повече да го коментираме.
Junak - майстор
PCL82 написа:
Когато се ползва система IT тя се прилага за къси разстояния и за един консуматор.
Ако за теб 60 000 метра кабели са късо разстояние :? А и консуматорите /само силовите / са около 400 броя. Говоря за 38 000 тонен кораб. :)
Zlateff - специалист
А каква е целта на въпроса?
preslav - майстор
Junak написа:
PCL82 написа:
Когато се ползва система IT тя се прилага за къси разстояния и за един консуматор.
Ако за теб 60 000 метра кабели са късо разстояние :? А и консуматорите /само силовите / са около 400 броя. Говоря за 38 000 тонен кораб. :)
Опс, 60 километра кабели на 100 метра корито ми идват малко в повече.
Junak - майстор
Опаа, махни едната нула на кабелите... :) Наистина много са станали, ама кат бързам и не преглеждам...
Andri01 - майстор
38х. тонен кораб е малко над 250м! Но 400 бр. силови консуматори ...май идват множко! Ако броим за такива над 2Кв.! А иначе за дължината на кабелите /общо/,ами горе-долу е толкова!!
fox_vt - майстор
plamen6703 написа:
kolev_k написа:
Имаме понижаващ траф(трифазен) от 20kV на 0.4кV на който вторичната намотка е триъгълник или звезда без заземен център(т.е. един вид разделителен трансформатор).Въпроса е ще ме изтряска ли тока ако се уловя за едната фаза на ниското напрежение?Вариант 1:нямаме никакви жици след трафа.Вариант 2:имаме кабел под земята или въздушна линия(говоря за ниското напрежение)
Работиш електроцентрала и няма как да не знаеш, че правилника за безопасност допуска някои изключения при работа под 1000 волта.
Примерно, работещият има потенциала на тоководещата част до като се опира, но е изолиран от земята!
Другият вариант е работещият да има потенциала на земята, но е изолиран от тоководещата част, по която се работи.
То си има изключения и за доста по големи напрежения примерно едно 500kV .... Има едни чичковци дето със хеликоптер се спускат и се закачат за трасето и си бачкат. Но както се каза изравнителните потенциали си ги има, преди да барнат доближават един прът за да прескочи искрата. Та по темата както птичето каца на 500 kV и нищо му няма, така и автора може да пипне и 400 волта,и двайсетте киловолта без да му стане нищо, но само ако се спазват условията на птичето.
sinfon - специалист
Zlateff написа:
А каква е целта на въпроса?
Да се мре! :axe:
Hoвoceлckи - майстор
Zlateff написа:
А каква е целта на въпроса?
Как участват паразитните капацитети откъм ниската страна :wink: Ама ние да си кажем к`вот знаем, че може пък да ни не попитат точно това :-D
Последна промяна от Hoвoceлckи на пет фев 24, 2017 8:59 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Ще ме удари ли тока?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: