Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
valentino76bs - майстор
Колеги,я дайте акъл за нещо.Трябва да накарам едно двигателче най вероятно моторче от чистачки/не зная дали е подходящо,ако не е ще купя нещо друго/ да се реверсира непрекъснато.Постановката е следната: остта на моторчето движи червяк и на този червяк е хванат муфа с тарелка която е тежка около 20 кг.Може да взема и мотор редуктор,но тва ще го реша в последствие.
Та понеже са важни позициите трябва да е с два крайни изключвателя,мисля да ползвам индуктивни датчици .За комутиращи елементи мисля ССР релета,защото с други много щракане ще има ,понеже примерно 20 оборота напред 20 назад без да спира продължително време.
Тука обаче следва въпроса блокиращите контакти как да направя така ,че ако е включил единия другия да не може да включи/с обикновенни релета ясно но с тези сср ,не зная дали имат някакви оперативни контакти не съм срещал просто /...а пък и приемам всякакви идеи.Мислех със стъпков мотор но излиза скъпо около 600лева всичко.
Andri01 - майстор
За крайни изключватели ползвай такива с превключващи контакти. А те вече ще задействат последователно релетата за посоката.
valentino76bs - майстор
Да това ясно ...

Прикачен файл

HTB1EptxNpXXXXcgaXXXq6xXFXXXj.jpg
HTB1EptxNpXXXXcgaXXXq6xXFXXXj.jpg (39.75 KиБ) Видяна 3046 пъти
kabel96 - специалист
Нещото дето ти трябва се казва h bridge.Има го и готови интегрални схеми но не казваш тока на мотора.
https://www.google.bg/search?q=h+bridge ... 14ZHRkwlXM:
preslav - майстор
Я сподели какво ще правиш.
lpoik - специалист
Незнам какво ще прави,но с подобна схема,както чистачките на колите,напред-назад с рамена.
preslav - майстор
lpoik написа:
Незнам какво ще прави,но с подобна схема,както чистачките на колите,напред-назад с рамена.
Аз за това питам защото чистачките си ходят напред-назад без никакви релета SSRи и т.н., да не говорим, че при наличие на въздух пневмо задвижката може да се окаже по-удачна.
Hoвoceлckи - майстор
Интервалът ще да е различен. Споменава 20кг, но на какво разстояние и време ...
lov - майстор
Един подводен камък. Моторчетата за чистачи са предвидени да въртят само в едната посока. То не моторчето ами самия червяк. И зависи как е подпряна неговата ос. Не че няма да можеш да му направиш реверс и да върти на обратно но редуктора бързо ще се спраска.
valentino76bs - майстор
preslav написа:
Я сподели какво ще правиш.
Хванах се на едно хоро ,ще се опитам да направя полираща машина за камък.То повечето неща само казвам кое как да стане на стругарите пък ел. част ще я сготвя аз.Големия двигател с инвертора който върти полиращия шмиргел съм го поръчал ,шейната ми е готова само чакам да ми доискусурят червяка.Та ето един клип да стане ясно .Със сигурност някъде в нета има точно как са го направили така но не открих. https://www.youtube.com/watch?v=OAyXgSWuK50
На 2.27 е това за което говоря,това движение ми трябва!
Прикачен файл:
converted_file_4b073eab.jpg
още един клип
https://www.youtube.com/watch?v=D8ozjc20hq8

Тема "Автоматичен реверс на двигател." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: