Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
sa60_89 - помощник
Здравейте!
Имам следния трансформатор:
Мощност 300W
Първична намотка - 220V
Вторична намотка - 12/24/36V
12 V не ми върши работа понеже след греца напрежението пада на 11V, затова мисля да използвам 24V (изправено 21V).
Въпроса ми е следния, по какъв начин мога да намаля напрежението до 14 волта примерно, без да развивам намотки?
preslav - майстор
Кажи какво ще захранваш, за да получиш адекватни отговори!
Не е необходимо да сваляш напрежението,въпросът е как да регулираш по ток/А/! Най-елементарният начин е с кондензатор,последователно на първичната верига/18Мкф/400в/,осигурява 5 А,при изправител,най-малко за 5 А. Има само едно изискване,първо включваш акумулатора и след това захранването, при изключването е обратно,изключваш акумулатора и тогава захранването,ползвам го от 20 години и нямам проблем! Ако ти трябва просто изправител за електроника използвай ценеров диод/ограничител/ за 14 волта!!
GalinBelos - специалист
sa60_89 написа:
Здравейте!
Имам следния трансформатор:
Мощност 300W
Първична намотка - 220V
Вторична намотка - 12/24/36V
12 V не ми върши работа понеже след греца напрежението пада на 11V
Не че нещо но след греца ще получиш 16.8 V ,а не 11V .
gogo7777 - майстор
Греца ти е високоволтов. Ползвай двете намотки за 24 волта като създадеш средна точка и за изправител ползвай два диода. Напрежението след изправителя ще е около 15 волта.
Не че нещо но след греца ще получиш 16.8 V ,а не 11V .
Зависи от диодите.......х1,4-1,4 е приказка :wink:
sa60_89 - помощник
GalinBelos написа:
sa60_89 написа:
Здравейте!
Имам следния трансформатор:
Мощност 300W
Първична намотка - 220V
Вторична намотка - 12/24/36V
12 V не ми върши работа понеже след греца напрежението пада на 11V
Не че нещо но след греца ще получиш 16.8 V ,а не 11V .

Колега незнам как го сметна,че ще стане 16.8V, но уреда показва 11V.Греца е от тези готовите схеми който се продават- 50А
А токоизправителя ще го използвам за зарядно за акумулатор!
GalinBelos - специалист
Купи си един Грец , закачи го на 12V намотка , и мери с мултицет като не вярваш . Е малко съм преувеличил , 15.5 ще е някъде . А защо е така - прочети учебника по теоретична електротехника . :cool:
plamen6703 - майстор
sa60_89 написа:
GalinBelos написа:
sa60_89 написа:
Здравейте!
Имам следния трансформатор:
Мощност 300W
Първична намотка - 220V
Вторична намотка - 12/24/36V
12 V не ми върши работа понеже след греца напрежението пада на 11V
Не че нещо но след греца ще получиш 16.8 V ,а не 11V .

Колега незнам как го сметна,че ще стане 16.8V, но уреда показва 11V.Греца е от тези готовите схеми който се продават- 50А
А токоизправителя ще го използвам за зарядно за акумулатор!
Пропуснал си да споменеш нещо важно, максималният ток, който да отдава изправителят. При зареждане на акумулатори е важно да осигуриш необходимият ток на зареждане на акумулатора, а напрежението се променя.
sa60_89 - помощник
Големината на тока искам да е от 1 до 5А и да може да се регулира.Примерно няколко часа да зареждам акумулатора на повече ампери, а накрая да го оставям на 1А.
joro39 - специалист
http://www.lidl.bg/bg/513.htm?id=1389 за 33 лв си решааваш проблемите даже и изключва.

Тема "Как да направя токоизправител с траф на 24 волта" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: